Všem čtenářkám a čtenářům Českého dialogu z celého světa přejeme hodně zdraví, štěstí a dobrých rozhodnutí v příštím roce.

Marina Hofmanová (Hužvárová) 12 2017 Aktuality česky

Čeká nás letopočet zakončený osmičkou, tak doufejme, že to bude osmička šťastná.

Vstoupíme do roku, v něž si připomeneme 100. výročí založení Československa. Do čela nově zrozeného státu byl tehdy zvolen prezident Masaryk.


A vydáme-li se zpět o další století, dostaneme se k založení Vlasteneckého muzea v Čechách (1818), dnes známého jako Národní muzeum.

Dovolím si „zalovit“ ještě hlouběji v minulosti a připomenout jiné tři důležité osmičkové letopočty.

  • V roce 1348 založil Karel IV. v Praze univerzitu.
  • První česká tištěná kniha – Kronika Trojánská - spatřila světlo světa v Plzni roku 1468.
  • O čtyři sta let později, v roce 1868, byl pak položen základní kámen Národního divadla.


Osmičkové roky československých dějin jsou nechvalně známy, vždyť právě kvůli nim se mnoho našich čtenářů nebo jejich rodičů vydalo hledat nový domov do svobodného světa. A v roce 1990 jsme nad jejich osudy v zahraničí i osudy lidí, kteří zůstali "doma" začali vést náš Český dialog, nejprve v podobě tištěného časopisu, posléze v elektronické verzi.

 

S napětím pootevíráme pomyslné dveře, abychom se pokusili odhadnout, jakýže bude rok 2018, který už nám přešlapuje na prahu. Politické dění na jeho přelomu totiž zvěstuje, že to bude rok „pestrý“, možná i dosti "peprný". A ingredience ještě přimíchají prezidentské volby hned v lednu.

 

Marina Hužvárová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012