Umělec opravdu národní

Málokterý autor se může pochlubit tak rozsáhlým dílem jako právě Josef Lada. Samouk, který se vypracoval mezi nejuznávanější české umělce. Výstava k 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí tohoto malíře, ilustrátora, karikaturisty a spisovatele je pádným důkazem.
Josef Lada (1887 Hrusice-1957 Praha) po vyučení tiskařem studoval krátce na pražské uměleckoprůmyslové škole. Kresbu a ilustraci považoval od počátku za hlavní náplň své tvorby. Brzy našel svůj kreslířský rukopis, který vycházel z výrazné obrysové linky, jejíž možnosti reprodukce a dekorativní kvalitu dokázal využít do krajnosti a právě jí se zapsattrvale do podvědomí veřejnosti. Barevnost kreseb a maleb cítil především plošně. Jeho práce obsahují typicky laskavý a často humorný pohled na život, zakotvený ve vlastní zkušenosti vesnického dětství v rodných Hrusicích. Návrat do idealizované venkovské krajiny a života v Posázaví v kresbách, obrazech a literárních pracích je jeden z nejsilnějších zdrojů jeho tvorby. A jeho celé dílo, které ovlivnilo dětství nás mnohých a je bráno jako výsostně české a zároveň jako nadčasové, nemá zatím následovníky.
J. Lada prožil většinu tvůrčího života jako karikaturista. Proto množství jeho bajek v podobě kreseb zvířat, nadaných lidskými vlastnostmi, je úctyhodné. Novinové humorné či politické kresby, z nichž mnohé jsou staré sto let a přitom velmi aktuální právě pro dnešní dobu, byly tvořeny jeho laskavýma očima. Přispíval do sedmdesáti devíti českých a sedmi zahraničních periodik. Nejvýznamněji spolupracoval s českými časopisy Kopřivy, Šibeničky, Trn, v Českém Slovu mezi lety 1925-1940 působil i jako redaktor nedělní přílohy Kvítko z Čertovy zahrádky. Přispíval do Lidových novin. Ladu lze právem považovat za zakladatele české komiksové tvorby. Obliba jeho novinových kreseb a ilustrací jej přivedlai k práci jevištního výtvarníka: navrhl výpravu pro Strakonického dudáka, Prodanou nevěstu a dalších sedm představení. Ve spolupráci s filmem vytvořil čtyři kreslené filmy a jeden loutkový, dále šestadvacetidílný animovaný seriál. Dobře známe využití tohoto mistrovství v pohádce Hrátky s čertem.
Z ilustrační tvorby jsou nejznámější kresby ke knize J. Haška Osudy dobrého vojáka Švejka: zlomyslnější a kritičtější vidění spisovatele se dobře doplňuje s vnitřní mírností idyličtějších kreseb malíře, a proto vytváří jednolitý celek. Lada doprovodil i knižní tituly J. Horáka, J. Drdy, K. J. Erbena, B. Němcové. Jeho ilustrace knih jsou jedním z vrcholů celkového díla a zároveň české dětské ilustrátorské školy. První Ladovou knihou s jeho autorskými texty a ilustracemi byla Moje abeceda (1911), následovaly Kalamajka (1913), Vlkova svatba (1919). Z celkem sto dvaceti Ladových knih pro děti a dospělé vyšla řada z nich v mnoha reedicích doma i v zahraničí. Do srdcí generací se zapsal především tituly O Mikešovi (Praha 1934-1936), O chytré kmotře lišce (Praha 1937), Bubáci a Hastrmani (Praha 1939) – letopočty značí pouze první vydání z mnoha následných.Tyto knihy patří mezi naše nejlepší tituly pro děti. Vzpomínkami z dětství (Praha 1937) či Kronikou mého života ((Praha 1942) popsal pak vlastní život a dílo. Z umělcovy volné tvorby známe kvaše, akvarely, tempery z 30. a 40. let minulého století, z nichž kromě kolekce v pražské Národní galerii jsou mnohé v soukromých sbírkách.
Galerie Tančící dům připravila s kurátory L. Pavluchem, J. Sommerovou, J. Ulrichem a s vnukem umělce J. Ladou k poctě umělce výstavu pod názvem Sedmičky Josefa Lady. „Výstava je symbolicky umístěna v Tančícím domě, který stojí v oblasti Podskalí, části Prahy mezi Jiráskovým náměstím a Výtoní, kde Josef Lada žil.“ (slova Ladova vnuka Josefa).
Přináší zajímavý vhled do malířova života i obsáhlého díla. Z patnácti tisíc kreseb, pětseti padesáti volných děl, plakátů, zmíněného počtu knih je ve čtyřech patrech Tančícího domu na čtyři sta Ladových děl, některých od roku 1957 vystavených vůbec poprvé. Zapůjčených z muzeí, galerií a od soukromých sběratelů tvoří největší přehlídku tvorby Josefa Lady v Praze za posledních deset let. První podzemní patro výstavy patří dětem působivými dětskými ilustracemi, doplněnými promítáním známých pohádek, Ladou animovaných. Druhé podzemní patro je zasvěcené obrazům, i těm málo známým či neznámým. V prvním patře pak nejdeme sérií ilustrací a kreseb, nechybí kostýmy z pohádky Hrátky s čertem. Přízemní prostory hostí předměty z osobního archivu J. Lady a jeho pracovnu v původní podobě. Při vchodu je prodejna, kde lze pořídit dárky pod stromeček v duchu Josefa Lady.
Díky tomuto umělci tak dokážeme i v dnešní přetechnizované době zakoupit jeho knížku, pověsit si jeho kalendář, poslat jeho vánoční pohlednici, sledovat pohádky a večerníčky dle jeho příběhů. A zastavit se na výstavě jeho děl, které svou jedinečností zasáhly a zasahují celé generace. Uvědomit si onu radost a nádheru, kterou nám skromný chlapec z malých Hrusic zanechal ve svém celoživotním díle.
Nejen v adventu a v čase vánoc se dětsky těšit ze symboliky tepla domova a krásy prostého života, a to díkyvýstavě Sedmičky Josefa Lady v Galerii Tančící dům – do 1. dubna 2018.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad