Praha-New York Ladislava Sutnara

7-8 2003 Kultura česky
obálka čísla

Výstavou "Ladislav Sutnar: Praha-New York Design v akci" vrcholí několikaletý výzkum světového designu, na němž se podílela řada významných českých a amerických badatelů.

Osobnost Ladislava Sutnara (l8971976) nejlépe charakterizuje původní význam slova "průkopník" kdo razí nové cesty myšlení a tvorby a s rizikem uskutečňuje vše, co až další generace považují za samozřejmost. Umělec se svým všestranným talentem zařadil mezi evropské moderní designéry a architekty, usilující o kvalitní prostředí každodenního života. Inspiroval se Bauhausem. Modernizoval design předmětů, publikací, hraček, architektury i výstavnictví a prosadil jej do průmyslové výroby. Jeho nadčasové servisy se staly symbolem prosperujícího demokratického Československa. Od roku 1939, kdy odešel do USA, se připojil k tamnějším představitelům evropsko-americké avantgardy. Na základě futuristických vizí založil obor design informací a uvedl tak již tehdy v působnost skutečnost jednadvacatého století.

Věnoval se stejně intenzívně malbě a rozměrné akty nazýval Joy-Art Umění pro radost.

Při příležitosti ojedinělé výstavy vydává Uměleckoprůmyslové muzeum obsáhlou monografii O osobnosti Sutnarově v českém a anglickém jazyce. Zároveň vycházejí dvě kopie Sutnarových publikací o grafickém designu. Stejně byly vytvořeny k prodeji (díky dohodě mezi autorovými dědici a původním výrobcem) i repliky části autorova unikátního čajového servisu z varného skla (navrhnutém v roce 1931), který se stal jedním ze základů meziválečného designu a jenž dnes nalézáme pouze v muzejních sbírkách a katalozích aukčních domů.

U příležitosti výstavy je k prodeji limitovaný počet 100 kusů těchto úplných souprav.

Retrospektivní výstavu Ladislava Sutnara (v Jízdárně Pražského hradu do 26. 10. 2003) doprovází souběžně prodejní výstava umělcových obrazů v Galerii Antikva Nova Kodl.

Dny designu v Praze pod názvem Designblok pak v Jízdárně PH (7. 26. 10. 2003) představí mladé české i zahraniční tvůrce tohoto oboru.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012