Signatura

Olga Szymanská 6 2017 Kultura česky

Signatura

 

Lukáš Musil - Musa představuje svou výtvarnou tvorbu na výstavě s názvem Signatura. Jde o první rozsáhlou expozici umělce, který dosáhl mezinárodního uznání jako přednítatér.

 

Životní příběh L. Musila se odvíjel od kariéry profesionálního sportovce, kdy hokejovou reprezentaci vyměnil za práci tatéra, v níž dle svých slov „našel naprostou svobodu“. Ve spojení tetování s originálním výtvarným názorem nalezl vlastní cestu. Autorským znakem se stala linie, jíž definoval svůj výtvarný styl.  Výsledná podoba jeho se stala jeho svébytným uměleckým dílem jako dialog mezi Musovou originální tvůrčí představou a emocemi člověka, který ji přijímá za svou. Definoval nový výtvarný styl. Jako jediný byl proto prezentován na celosvětové tatérské výstavě v prestižním Muséedu Quai Branly v Paříži. To vše bylo dobrou přípravou k volné autorské tvorbě.

Musa má za sebou dvě výstavy: v Jihočeské Alšově galerii v Hluboké nad Vltavou a pražské galerii Pro arte. Třetí přehlídka ve výstavní síni Mánes je nejobsáhlejší. Jedním z ústředních motivů je konfrontace světa zvířat a lidí. „Všichni se rodíme svobodní, ale většina z nás je ochočena. Zcela svobodná zůstávají jen některá zvířata…“ říká autor. Vztah člověka a zvířete spatřuje v jejich vzájemné komunikaci, ne jako souboj.  Ve výtvarném výrazu jako by se vracel až k prapodstatě, prvopočátku, kdy zvířata znamenala pro člověka zdroj přežití, ale zároveň k nim choval úctu. A kdy ve formě prvních nástěnných maleb v jeskyních zanechal o nich svědectví. Musa tak vede symbolický, vnitřní rozhovor s bytostmi.

Vznikají tahy jeho tužky, štětce či piksly se sprejem. Musa využívá kresbu, písmo, části textů, symboly – vše spojuje v prostoru do svého charakteristického výrazu s akcentem linky. Výrazu, který činí dojem neustálého chvění, vibrací, jenž ze znaku činí zprávu a ze sdělení inspiraci. Součástí autorské výstavy Lukáše Musila je také vydání dvou publikací: Slabikáře pro děti, v němž se hravým způsobem spojují obrazy zvířat se základními stavebními kameny abecedy, a Bestiáře pro dospělé, který je nesoustavnou autorovou zoologií, určenou pro dospělé i pro děti.

 

Výstava Lukáše Musila Signatura otevřena do 30. června 2017 ve výstavní síni Mánes.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012