Gott my live

Olga Szymanská 6 2017 Kultura česky

Gott my live


Unikátní prostory lodi, kvantitou a kvalitou významný soubor exponátů, propojení s nejmodernější technologií, výrazná osobní angažovanost Karla Gotta – na nich výstavní expozice „Gott my live“ poutá velký zájem veřejnosti.


Nově

Na Rašínově nábřeží v Praze kotví nová loď Big Media. Název byl zvolen dle stejnojmenné společnosti, která v minulosti realizovala například výstavu Muchových plakátů nebotvorby Reynkovy či Chagallovy tvorby. Proto „…je její jméno zárukou, že jde o opět originální a pro návštěvníky vysoce atraktivní projekt,“ říká hlavní koordinátor těchto výstav R. Fuxa. Svůj záměr uspořádat výstavu na lodi, tentokráte o profesním životě Karla Gotta, sdělil zpěvákovi a projekt mu podrobně představil. Proto začal mnohonásobný Slavík o výstavě aktivně přemýšlet. A podílel se na její přípravě výběrem hlavně těch exponátů, které mu vždy byly a jsou blízké či byly a jsou klíčové pro události jeho profesní dráhy. Pro lodní prostory vznikla kolekce, nabízející široký pohled na šedesát let kariéry hvězdného fenoménu českého popu.

 

Prostor

Zakotvení lodi v centru metropole je pro návštěvníky atraktivní. Řešení jejích prostor vystihuje nejlépe arch. M. Vavřina. „Po nástupu na palubu lodi, která je tvořena prosklenými konstrukcemi a zábradlím, je host nejprve pozván do vstupního foyeru. Následuje vstup do podpalubí, ve kterém je sál samotné expozice. Dominujícím faktorem je dokumentační obsah audiovizuální prezentace. V prostoru jsou digitální projekce, audio prvky, trojrozměrné objekty, plakáty, fotografie a typografie. Výstupem zpět na palubu se prochází přes obchod s výstavní tématikou. Závěr patří prosluněné kavárně s přesahem zpět na piazettu. Přes dvojici točitých nautických schodišť je přístup na vyhlídkovou horní palubu nad střešní konstrukcí části obchodu a kavárny.“ Dodejme, že krásný výhled na Pražský hrad z horní paluby vybízí k relaxaci.

 

Podpalubí

Výstavní prostor působí uceleným dojmem, byť je dělen do šesti na sebe navazujících částí. Procházíme tak celou kariérou jedenačtyřicetinásobného Slavíka krok za krokem – od jeho počátků až po současnost. Díky holografické projekci Karel Gott u vstupu do expozice každého návštěvníka pozdraví, poté jsme již doslova vtaženi do jednotlivých etap vzestupu zpěvákovy hvězdy. Spatříme tu například kostýmy, v nichž Karel Gott vystupoval, sbírky Zlatých slavíků, první Zlatou desku za album Die goldeneStimmeaus Prag od německého vydavatelství Polydor (kterého se prodalo 250.000 ks). Dále unikátní předměty: gramofony, radia, mikrofony, zvukovou techniku a dalšíze sbírky moderní a populární hudby Národního muzea, spolupořadatele výstavy, jimiž jivelice obohacuje.

 

Příběh

Před námi se odvíjí profesní život české pěvecké hvězdy a současně i historie česko-slovenské pop music. A to také prostřednictvímdlouholeté zpěvákovy fanynky, která darovala Národnímu muzeu sbírku s bezmála deseti tisíci položkami a ze které významná část byla pro expozici zapůjčena. Například její novinové koláže za desítky let ve formě výstřižků, lepených na archy, mnohé gramofonové desky, fotografie, dobové tisky, plakáty.Uchovala tak příběh předního zpěváka pro další generace. Návštěvníci se mohou těšit i naryčku rentgenových desek – přístroj domácí výroby na zapisování zvukových záznamů do rentgenových snímků, které Karel Gott poslouchal koncem 50. let. Samozřejmě i na jeho první nahrávku na gramodesce a zároveň jednu z posledních šelakových desek s písní Až nám bude dvakrát tolik, natočenou s Vlastou Průchovou – z archivu Supraphonu, druhého spolupořadatele výstavy.

 

Bonus

Zážitek z výstavy si návštěvník může uchovat zakoupením alba zpěváka z edice nahrávek společností Supraphon, pro níž Karel Gott znamenal vždystálý „stěžejní umělecký pilíř“. Pro výstavní příležitost společnost tzv. oživila historicky první album Karla Gotta ‚Zpívá Karel Gott‘ (1965) i s písní Oči sněhem zaváté, za níž pěvec získal prvního Zlatého Slavíka. Ve speciální reedici vyšlo album na CD i LP s původním obalem obsahuje podepsanou fotografii zpěváka. Pro sběratele je tu lahůdka v podobě k výstavě vytvořenéholuxusníhuboxsetu „Gott My Life“ v limitované číslované edici 300 ks – obsahuje3 CD největších hitů, plakát k CD a LP, exkluzivní brožuru s fotografiemi a originálním podpisem Karla Gotta. Vše je možné zakoupit pouze na výstavě Gott my live ve výstavní prodejně.

 

Výstava otevřena do 30. září 2017.

Vstupenky – všednodenní/víkendové– je možné koupit prostřednictvím Ticketpro.

Více: www.gottmylife.cz

 

 

Olga Szymanská

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012