Druhá tvář

Olga Szymanská 6 2017 Kultura česky

 

Druhá tvář

 

Na Staroměstské radnici v Praze je představen proslulý zpěvák jako bravurní grafik.

 

Pětasedmdesátiletý Bob Dylan, rodným jménem Robert Allen Zimmerman, se na hudebním poli pohybuje již přes padesát let. Dnes patří k mimořádným umělcům jako autor více nezapomenutelných hitů minulého století. Charismatický interpret, který ovlivnil celou generaci posluchačů i hudebníků, napsal přes pět set písní, prodal přes čtyřiasedmdesát milionů kopií svých alb. Jako první rockový hudebník v historii vůbec získal Pulitzerovu cenu. Hrál v několika filmech. Je nositelem mnoha ocenění, Nobelovy ceny za literaturu (2016). Do jisté míry je zároveň plachým a uzavřeným člověkem, který se obtížně odhaluje veřejnosti. Přesto však pokračuje v koncertních turné, protože věří, že se právě pro ně narodil.

 

Druhá tvář - malování je pro umělce vážným zájmem od šedesátých let minulého století. Zachytil zážitky a postřehy z cest své dlouhé hudební kariéry, které jsou dominantním tématem autorovy výtvarné tvorby. Výstava na Staroměstské radnici představuje na padesát grafických listů (číslovaných a signovaných) z limitované kolekce, sestavené londýnskou Halcyon Gallery. Také soubor gramofonových desek jako připomenutí hudební tvorby. Expozice zahrnuje několik momentek fotografa Alana Pajera: zachycují Václava Havla a Boba Dylana během jeho koncertu v Praze začátkem listopadu 2005.

Výstava Bob Dylan/Na cestě -do 30. srpna 2017 v Křížové chodbě Staroměstké radnice je spoluprací pražské Galerie GOAP s Halcyon Gallery London.

 

Výstavu doprovází ilustrovaná biografie s jedinečným souborem 200 klasických, vzácných a dosud nepublikovaných fotografií, s mnoha zajímavými informacemi i chronologicky sezařenými daty a seznamem kompletní diskografie.Je doslova lahůdkou pro hudební „fajnšmekry“ i pro milovníky hudby, kteří se chtějí o této „legendě“ něco dozvědět.

 

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012