Závěry kulatého stolu „ Spolupráce mezi politiky, Akademií věd ČR a zástupci krajanů“, který se uskutečnil 30. května 2017 v Černínském salonku Kolovratského paláce

Závěry kulatého stolu „ Spolupráce mezi politiky, Akademií věd ČR a zástupci krajanů“, který se uskutečnil 30. května 2017 v Černínském salonku Kolovratského paláce
Dne 30. května 2017 se setkalo 18 osob z řad krajanů, zástupců Akademie věd ČR a členů Konzultativní rady v Černínském salonku Kolovratského paláce. Za politiky byl přítomen předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Grulich.
V rámci sedmi příspěvků zazněly údaje a fakta o historii migrace Čechů, o snahách, jak českou diasporu podporovat a o potřebách současné české diaspory žijící v zahraničí. Příspěvky se týkaly jak těch „ starších“ krajanů, tak těch „mladších“, kteří jsou občany České republiky a žijí mimo Českou republiku.
Je potřeba si uvědomit, že po roce 1989 opustilo Českou republiku cca půl milionu lidí, některé zdroje mluví až o 600 tisících občanech ČR, kteří žijí v zahraničí. Je zde také velký potenciál možného návratu zpět do vlasti.
Remitence od Čechů žijících v zahraničí v roce 2014, dle údajů Světové banky, dosáhla 61 miliard korun, což není zanedbatelné číslo.
Účastníci kulatého stolu se shodli na následujícím:
1) Je nutné podporovat Meziresortní komisi, která bude ustavena při kabinetu ministra zahraničních věcí České republiky, směřovat k této komisi požadavky ze strany české diaspory žijící v zahraničí;
2) Je nutné podporovat výuku českého jazyka u krajanských komunit, především také finančně, metodicky, didakticky a to takové projekty, jako je Česká škola bez hranic a spolupracující školy.
3) Podporovat snahy o znovu navržení změny ve volebním zákoně, a to možnost volit korespondenčně, především pro občany České republiky žijící v zahraničí.
Zapsala: Bronislava Vacková, tajemnice komise, vackovab@senat.cz
Kulatého stolu jsem se bohužel nemohla zúčastnit, ale musím podotknout, že Komise pro krajany i Konzultativní rada se snaží seč může přispět ke shora zmíněným problémům i jiným, ale od dalších, především vládních institucí je snaha už mnohem mírnější. Např. poslední bod o korespondenční volbě mne rozesmál. Už v roce 1996 jsem se stala petiantkou na toto téma. V Australii, kde jsem tehdy byla mezi krajany jsem založila totiž petici pro možnost korespondenční volby. Podepsala ji dost dlouhá řádka krajanů. A ostatní se přidávali z celého světa. Za véce než dvacet nebylo Ministerstvo vnitra tuto záležitost vyřešit. Korespondenční volba je běžná v mnoha státech světa, jen k nám vždycky na zasedání Komise pro krajany přijde člověk z Ministerstva vysvětlovat „JAK TO NEJDE“
-ES-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad