Hlávkovy ceny za vědeckou literaturu

Zámek Josefa Hlávky v Lužanech
Foto Marina Hužvárová
V lužanském zámku nedaleko západočeských Přeštic pokračuje i letos krásná tradice vyhlašování Cen Josefa Hlávky za vědeckou literaturu. A protože z logiky věci spadají oceňovaná díla vždy do předcházejícího roku, letos 26. června se vyhlašují ceny za rok 2016.
Původní knižní práce z oblasti vědecké a odborné literatury publikované v České republice v hodnoceném kalendářním roce se vyhlašují ve čtyřech kategoriích – společenské vědy, lékařské vědy, vědy o živé přírodě a vědy o neživé přírodě. Vybírá je odborná porota, která má pravomoc případně některou kategorii nevyhlásit, jako tomu bylo v oblasti věd o živé přírodě právě v aktuálním ročníku.
Kdo si tedy letos odnáší ocenění, které je v duchu Hlávkova mecenášství spojené s finanční odměnou ve výši 50 000 korun?
Ve společenských vědách je to knižní dílo Benediktini I, II od autorů Martina Mádla, Radky Heisslerové, Michaely Šeferisové Loudové, Štěpána Váchy a kolektivu (vydala Academia)
Ve vědách o neživé přírodě se prosadila kniha Roboty a robotizované výrobní technologie od Zdeňka Kolíbala a kolektivu (nakladatelství VUTIUM.
V oboru lékařském vybrala porota publikaci Plastická a rekonstrukční chirurgie, kterou napsal Ladislav Bařinka (vydalo nakladatelství univerzity MUNIPRESS/
V rámci slavnosti bývá taktéž předávána Pamětní medaile Josefa Hlávky za podporu odkazu největšího českého mecenáše.
Nadace ji letos udělila prof. MUDr. Antonínu Pařízkovi, CSc., vedoucímu lékaři z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN. Budova Zemské porodnice, v níž klinika sídlí, je mj. dílem architekta Hlávky (více např. zde).
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad