Stalo se v květnu 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 6 2017 Aktuality česky

Stalo se v květnu 2017... a stojí za pozornost

 

Tento měsíc určitě nebyl lásky čas! Dominoval prezident Zeman, který dementně pokyvoval hlavou a hrozil holí při vládní krizi a s velkou slávou osvobodil dvojnásobného vraha Kájínka. Pikantnost: jak vyplynulo z uveřejněných materiálů, Kájínek při svém prvním (sedmiletém) pobytu ve vězení v Liberci (vykradené byty, podplácení a zmlácení policistů) donášel na spoluvězně. Hlásil nejen jejich plány na útěk, ale také mluvil o nevhodných politických názorech, homosexualitě, drogách a tetování.  Měl krycí jméno Kola. To bylo v osmdesátých letech...

 

Vzpomínali jsme s úctou na československé parašutisty, kteří 27. května 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V zahraničí vyvolal obrovskou vlnu uznání československému  odboji, doma odstartoval strašlivé násilí nacistických okupantů.

 

Nemocný prezident Miloš Zeman vycestoval do Číny, aby údajně podpořil projekt novodobé Hedvábné stezky. Ta má pomoci pronikání čínského kapitálu do Evropy. Také po měsících politických hrátek s českou vládou odvolal z funkce ministra financí Andreje Babiše (ANO) a jeho nástupcem jmenoval Ivana Pilného (ANO). Sobotka čekal na splnění svého návrhu devatenáct dní. Kdo si myslí, že Zeman je solidní prezident? Určitě ne tisíce manifestujích po celé zemi, kteří chtěli „Miloše i Babiše do koše“!

 

Po pětiměsíční pauze, způsobené zraněním levé ruky (ve které drží raketu) se na kurty vrátila Petra Kvitová. Ve svém prvním zápase porazila na Roland Garros Američansku Boserupuvou 6:3 a 6:2. Zápas trval 74 minut a po jeho skončení brečela štěstím nejen Kvitová...

 

Od půlnoci 1. června se v restauracích, barech, hospodách a vinárnách nesmí kouřit. Zvykací doba je tři měsíce, pak už budou padat pokuty: host 5 tisíc a majitel podniku až 50 tisíc korun.

 

Na šest let půjde do vězení Jan Silovský, který chtěl v Sýrii vstoupit do teroristické organizace Islámský stát. Nejdříve přiznal, že chtěl zabíjet lidi, pak ještě přidal, že doufal ve vlastní smrt.

 

V Praze šel náboženský průvod ze Strahovského kláštera na Staroměstské náměstí, aby připomenul žádost o znovupostavení mariánského sloupu. Ten byl stržen v roce 1918 jako symbol habsburské nadvlády. Snad by mohl být postaven v roce 2018 při výročí zničení této památky.

 

Na pražském Hlavním nádraží byl odhalen nový památník, který Wintonovy děti věnovaly svým rodičům. Na jedné straně skla vlakových dveří jsou otisky dětských ruček, na druhé straně ruce rodičů. V roce 1939 vypravil z tohoto nádraží Nicholas Winton do Anglie 669 převážně židovských dětí a zachránil je před smrtí.

 

Disidentka a chartistka Dana Němcová převzala Cenu Arnošta Lustiga za rok 2016. Byla oceněna její odvaha, spravedlnost a lidskost. Sedminásobná matka byla v roce 1979 půl roku ve vazbě a až do konce roku 1989 neustále sledována StB.

 

Měděnou desku kalendária z věže orloje Staroměstské radnice sundali restaurátoři, aby mohla být opravena. Současná deska byla na orloji od roku 1946.

 

Devadesáti let se v plné svěžesti dožila operní pěvkyně Jadwiga Wysoczanská, která byla třicet let členkou pražského Národního divadla.

 

Zemřela spisovatelka a ilustrátorka pohádkových knížek Olga Hejná (89), která pro rozhlasového skřítka vymyslela jméno Hajaja.

 

Bylo to jako splnění snu: konečně šel za katr šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a s ním i náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová. Jsou obviněni z machinací s dotacemi pro sport.

 

Dusno je také v rodině podnikatele („kolotočáře“) Jana Kočky, jehož bratr byl před lety zastřelen na křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Jde o podezření, že Kočka ml. ovlivňoval veřejné zakázky a podplácel úředníky. Jeho firma odklízí odpad z pražských ulic a nyní hraje o novou zakázku ve výši 12 miliard korun!

 

A dobrá zpráva na konec: nemusíte hledat na internetu, kdo a kde nabízí ke koupi pořádnou vilu. Ty nejdražší se prodávají a kupují jen přes známé. Prestižní pražské čtvrti mají pro bohaté zájemce domy i za sto milionů. Ta nejdražší je ovšem za 405 milionů a stojí v Praze-Troji. Má pět ložnic, několik teras a balkonů, hektarový pozemek s ovocnými stromy a basketbalové hřiště. V domě nechybí vířivka, sauna, bazén s protiproudem a posilovna. Tak: v čem je ta dobrá zpráva? Že ji nepotřebujeme!!

 

Přeji vám krásný červen a dětem dobré vysvědčení, odměněné závějí zmrzliny!

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012