MČK - Co bylo

* Jak jste mohli vidět na druhé straně obálky v minulém čísle časopisu, 16. května vyplul na Vltavu v Praze parník s veselou muzikou v podání populární skupiny Šlapeto. V bohatém programu s názvem Aha, to je ta Praha!, v kterém vystoupila i Pavlína Filipovská, Gustav Oplustil a další osobnosti, se samozřejmě hrály písničky Karla Hašlera. Vždyť byla tato akce uspořádána na podporu vybudování památníku tomuto vlastenci a umělci.
Ještě předtím, 24. dubna, vystoupil v našem pořadu HOVORY BEZ HRANIC v Městské knihovně zpěvák Ivo Zelenka spolu se senátorem a zpěvákem Pavlem Bratským, aby Karla Hašlera připomenuli.Členové Mezinárodního českého klubu se plavby parníkem zúčastnili v hojné míře a byli nadšeni. Do kasičky střádalky na pomník přibyla pěkná částka. (Každý příspěvek na tuto bohulibou akci je vítán. Informujte se v naší redakci, staňte se členy sdružení Písničkář, kam nutně nemusíte přispívat penězi, ale můžete být užiteční i jinou pomocí či aktivitou.
* Neméně nadšeni byli ti členové klubu, kteří se vydali ve stejný den na třídenní výlet za přáteli přes hranice. Až do slovenských Košic. Popsáno na str. 22 a 23.
* 21. května se konala na Starém Městě v salonku restaurace Vysmátý zajíc valná hromada MČK. Navštívena byla celkem slušně, přihlásilo se i několik dalších členů. Nicméně stále postrádáme více dobrovolníků, kteří by byli aktivnější. Všechna práce leží dosud na bedrech několika jedinců. Všichni členové klubu dostanou ze schůze zápis.
* A hned následující den byly další HOVORY BEZ HRANIC. Tentokrát s písničkářem, spisovatelem a cestovatelem Janem Burianem. Pomohl nám přiblížit zvláštnosti života na Islandu, v Chile a v dalších zemích, které navštívil. Zájemci si mohli nejen poslechnout několik písniček, ale i zakoupit knížky na-psané pod dojmy z cest.
Moderující Martina Fialková se ho zeptala i na Klub islandských fanatiků, Který Jan Burian založil a vede. Dalším zajímavým tématem bylo Burianovo setkání s nezdolným českým podnikatelem v Chile, panem Platovským, kterému byl dvakrát komunisty znárodněn veškerý majetek. Nejprve doma, podruhé v Chile.
* O člence z Moskvy, Marii Zigmud, jsme už v Českém dialogu psali. Jen připomenu, že je Češka po dědečkovi, slavném sportovním činovníkovi, který v Rusku kdysi za-kládal Sokol, ale bolševici ho už nepustili zpátky. Marie v sobě objevila záhy své kořeny, sama se naučila česky a začala sem jezdit. Ráda by se v Praze usadila natrvalo. Je sportovní novinářkou, umí rusky, polsky, česky a anglicky. Kromě toho krásně zpívá a tančí. Již dvakrát vystoupila velmi úspěšně v poetické kavárně OBRATNÍK. Na obrázku je však na golfovém hřišti.
* Výtvarný kroužek Zdeňka vedený manželi Povondrovými si vyjel k moři. Prezentaci jak dětí tak Povodrových bychom rádi umožnili na podzim v Městské knihovně.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad