MČK - Co bylo

* Jak jste mohli vidět na druhé straně obálky v minulém čísle časopisu, 16. května vyplul na Vltavu v Praze parník s veselou muzikou v podání populární skupiny Šlapeto. V bohatém programu s názvem Aha, to je ta Praha!, v kterém vystoupila i Pavlína Filipovská, Gustav Oplustil a další osobnosti, se samozřejmě hrály písničky Karla Hašlera. Vždyť byla tato akce uspořádána na podporu vybudování památníku tomuto vlastenci a umělci.
Ještě předtím, 24. dubna, vystoupil v našem pořadu HOVORY BEZ HRANIC v Městské knihovně zpěvák Ivo Zelenka spolu se senátorem a zpěvákem Pavlem Bratským, aby Karla Hašlera připomenuli.Členové Mezinárodního českého klubu se plavby parníkem zúčastnili v hojné míře a byli nadšeni. Do kasičky střádalky na pomník přibyla pěkná částka. (Každý příspěvek na tuto bohulibou akci je vítán. Informujte se v naší redakci, staňte se členy sdružení Písničkář, kam nutně nemusíte přispívat penězi, ale můžete být užiteční i jinou pomocí či aktivitou.
* Neméně nadšeni byli ti členové klubu, kteří se vydali ve stejný den na třídenní výlet za přáteli přes hranice. Až do slovenských Košic. Popsáno na str. 22 a 23.
* 21. května se konala na Starém Městě v salonku restaurace Vysmátý zajíc valná hromada MČK. Navštívena byla celkem slušně, přihlásilo se i několik dalších členů. Nicméně stále postrádáme více dobrovolníků, kteří by byli aktivnější. Všechna práce leží dosud na bedrech několika jedinců. Všichni členové klubu dostanou ze schůze zápis.
* A hned následující den byly další HOVORY BEZ HRANIC. Tentokrát s písničkářem, spisovatelem a cestovatelem Janem Burianem. Pomohl nám přiblížit zvláštnosti života na Islandu, v Chile a v dalších zemích, které navštívil. Zájemci si mohli nejen poslechnout několik písniček, ale i zakoupit knížky na-psané pod dojmy z cest.
Moderující Martina Fialková se ho zeptala i na Klub islandských fanatiků, Který Jan Burian založil a vede. Dalším zajímavým tématem bylo Burianovo setkání s nezdolným českým podnikatelem v Chile, panem Platovským, kterému byl dvakrát komunisty znárodněn veškerý majetek. Nejprve doma, podruhé v Chile.
* O člence z Moskvy, Marii Zigmud, jsme už v Českém dialogu psali. Jen připomenu, že je Češka po dědečkovi, slavném sportovním činovníkovi, který v Rusku kdysi za-kládal Sokol, ale bolševici ho už nepustili zpátky. Marie v sobě objevila záhy své kořeny, sama se naučila česky a začala sem jezdit. Ráda by se v Praze usadila natrvalo. Je sportovní novinářkou, umí rusky, polsky, česky a anglicky. Kromě toho krásně zpívá a tančí. Již dvakrát vystoupila velmi úspěšně v poetické kavárně OBRATNÍK. Na obrázku je však na golfovém hřišti.
* Výtvarný kroužek Zdeňka vedený manželi Povondrovými si vyjel k moři. Prezentaci jak dětí tak Povodrových bychom rádi umožnili na podzim v Městské knihovně.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad