Arktida štětcem G. R. Murray

Apríl nás pořádně houpe počasím, když po rekordně teplých dnech přinesl zase ledový vítr, sníh a mrazíky. Tak trochu to navozuje atmosféru nevšední výstavě obrazů skotské malířky Georgie Rose Murray příznačně nazvané Arctic North 1 + 1 - 1 = 1.
Proč příznačně? Mladá výtvarnice tato díla vytvořila na Svalbardu při svém třítýdenním pobytu na české arktické stanici, kam ji pozvali výzkumníci Centra polární ekologie Jihočeské univerzity v čele s docentem Jiřím Elsterem.
Výsledkem je série uměleckých děl inspirovaných nejen autorčinými vizuálními vjemy, ale i přizváním do vědeckého prostředí, které je tomu uměleckému tak podobné i nepodobné zároveň.
Jak se stalo, že skotská malířka pobývala u českých polárníků? Už předtím hostili malíře na své stanici Britové, jenže zrovna neměli místo, a tak se Georgia Rose Murray s úspěchem obrátila na Čechy. A protože se letošní vědecká konference o výzkumu Arktidy konala v Česku (viz zde), představila se Georgia i u nás, byť "živé" obrazy měly vernisáž teprve o něco později v galerii Knupp na pražských Švábkách 52. Ještě tento týden máte možnost nechat na sebe dýchnout atmosféru oblasti, na níž je čím dál rychleji patrná změna klimatu a která nám možná také zůstane zachovaná právě prostřednictvím obrazů Georgie Rose Murray.
Výstava je přístupná na objednání buď telefonicky 731 152 095 nebo mailem ales@knuppgallery.com.
Marina Hužvárová
Rozhlasový rozhovor s malířkou najdete např. zde.
Na snímku Georgia Rose Murray s přítelem a autorkou příspěvku.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad