Arktida štětcem G. R. Murray

Marina Hofmanová (Hužvárová) 4 2017 Kultura česky

Apríl nás pořádně houpe počasím, když po rekordně teplých dnech přinesl zase ledový vítr, sníh a mrazíky. Tak trochu to navozuje atmosféru nevšední výstavě obrazů skotské malířky Georgie Rose Murray příznačně nazvané Arctic North 1 + 1 - 1 = 1.


Proč příznačně? Mladá výtvarnice tato díla vytvořila na Svalbardu při svém třítýdenním pobytu na české arktické stanici, kam ji pozvali výzkumníci Centra polární ekologie Jihočeské univerzity v čele s docentem Jiřím Elsterem.

Výsledkem je série uměleckých děl inspirovaných nejen autorčinými vizuálními vjemy, ale i přizváním do vědeckého prostředí, které je tomu uměleckému tak podobné i nepodobné zároveň.

 

Jak se stalo, že skotská malířka pobývala u českých polárníků? Už předtím hostili malíře na své stanici Britové, jenže zrovna neměli místo, a tak se Georgia Rose Murray s úspěchem obrátila na Čechy. A protože se letošní vědecká konference o výzkumu Arktidy konala v Česku (viz zde), představila se Georgia i u nás, byť "živé" obrazy měly vernisáž teprve o něco později v galerii Knupp na pražských Švábkách 52. Ještě tento týden máte možnost nechat na sebe dýchnout atmosféru oblasti, na níž je čím dál rychleji patrná změna klimatu a která nám možná také zůstane zachovaná právě prostřednictvím obrazů Georgie Rose Murray.

 

Výstava je přístupná na objednání buď telefonicky 731 152 095 nebo mailem ales@knuppgallery.com.

 

Marina Hužvárová

 

Rozhlasový rozhovor s malířkou najdete např. zde.

 

Na snímku Georgia Rose Murray s přítelem a autorkou příspěvku.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012