Mladým Lachům, KRÁLOVSTVÍ LAŠSKÉ

Mladým Lachům
Vážení mladí Laši v Praze - rodáci od Odry, Ostravice a Lučiny
Všechny tři vás pozdravuji z Ostravy-Proskovic a posílám vám jednu informaci o konání a činnostech Lachů v Praze. A taky pozvání na příští akci, která se tam koná za přítomnosti našeho milého Lašského krále Zdeňka Viléma I. Krulikovského.
Představím se.
Jmenuji se Karel Sýkora, jsem důchodce a byl jsem učitelem, koksařem a kameníkem. Zájmy mám mnohé (studia i fyzické práce, sokol a sportování, dějiny a osudy odbojářů, CHKO Poodří a služby veřejnosti atd.) včetně skromných aktivit pro naše Lašsko. A právě o tom vám píši a tento můj dopis berte jako informaci a případně jako nezávazné pozvání. Pozvání na setkání Lachů, kteří žijí v Praze a okolí a na setkání se Zdeňkem Vilémem.
Setkání se konalo již několikrát a můžete se o nich dočíst v našem čtvrtletníku Lašský dostavník. Možná o těch lašských aktivitách, o Lašském království, o Lašsku nebo o „našich předních mužích a ženách“ již víte dávno, ale zcela jistě budete vy i všichni další s radostí a vždy vídání i vítání na všech lašských akcích nejen v Praze, ale kdekoliv jinde.
Příští setkání Lachů v Praze se uskuteční v sobotu 22. dubna 2017 a koná se v Radegastovně na Smíchově (Anděl).
Mnoho zajímavých informací najdete na www.lassko.eu včetně čtvrtletníku Lašský dostavník. Např. pěkné čtení je v LD 2014/2 na str. 6 a 7 nebo v LD 2015/2 na str. 11..
Já osobně se tohoto setkání nemohu pro aktuální zdravotní problémy zúčastnit, ale v budoucnu se spolu můžeme setkat na některé z četných akcí (Pustevny-Radhošť, Krmelín, Čupek aj.). V případě, že se rozhodnete k návštěvě onoho setkání 22. dubna 2017 v Radegastovně na Smíchově, tak vám přeji skvělou zábavu, mnohá setkání s kamarády a rodáky z našeho Lašska a posílení vašeho lašského povědomí.
S úctou Karel Sýkora, věrný Lach ze Staré Bělé a Proskovic
V Ostravě-Proskovicích 26. března 2017
KRÁLOVSTVÍ LAŠSKÉ
a jeho „Jara“ v Praze
Dnes již dosti známé Kulturně – vlastivědné o. s. KRÁLOVSTVÍ LAŠSKÉ – REGNUM LACHIENSIS každoročně pořádá řadu zajímavých aktivit po celém svém území i v Praze.
Historie
Laši to neměli nikdy lehké, ale vždy měli tuhý kořínek a výdrž. Z Lachů vyšel i Leoš Janáček: jejich kultura mu byla inspirací například k Lašským tancům. Hukvaldy pořádají Janáčkovo hudební Lašsko, existují mnohé lašské lidové sbory, soubory, lašské „izby". A co sami Laši?
Před více nežli třiceti lety jejich diskriminace zesílila: nejdříve v podobě mračen a ochlazení, pak tuhých zim, na něž ovšem Laši byli a jsou zvyklí. Ledy začaly roztávat, když v hanáckém exilu – Olomouci došlo k významnému počinu Lachů roduvěrných: dne 15. září 1987 se tu sešel ilegální spolek Lašská obroda pod krycím názvem Radegast. Tento den byl prohlášen i Prvním dnem všeho Lašstva. Bylo vyhlášeno Lašské Království a rok nato Megalia Lachia – říše veškerého lašského lidu. Ač se všechny tyto události odehrávaly vždy na podzim, pro Lachy znamenaly pokaždé jejich velké Jaro: k této poctě probíhají tedy každoroční Lašská Jara v Praze. – Kdeže bylo Valašské království, které vzniklo v prvé půli devadesátých let (poznámka autorky článku) – Království Lašské dnes zahrnuje území Moravy, Slezska, Polska i Slovenska: podrobně o tom v knize Lašsko-Etnografický a kulturní region Moravy a Slezska (Z. V. Krulikovský).
Rozmach
V lašské otázce nastal rozvoj, když roku 1990 proběhlo kolokvium k 85. výročí narození lašského básníka Ervína Goja (Óndry Lysohorského) ve Frýdku-Místku, navrženého na Nobelovu cenu za literaturu. Začal však rozmach tzv. Valachománie, jež Lachy utiskovala i na jejich vlastním území. Roduvěrný Lach Zdeněk Vilém Krulikovský nezahálel: na konci roku 1999 s frýdecko-místeckými lašskými bratry založili sdružení Moravskoslezské Lašsko. A byl to také on, kdo byl jednomyslně zvolen Lašským králem jako Zdeňa Viluš I. Chrabrý poprvé 15. září 1987. Na otázku, zda Lašsko přežije rok 2000, mohl s úsměvem odpovědět kladně. Dne 27. dubna 2002 založila družina Lachů na Čeladné Markrabství Lašské. Tím stvrzeno, že Čeladná byla a je centrem Lašska – ne Valašska, jak se mylně domnívalo Valašské království se svým králem (poznámka autorky článku) – Dne 20. srpna 2005 byl Lašským králem stvrzen do úřadu Lašského markraběte Radim Uzel, původem ze Slezské Ostravy a tento den byl zároveň vyhlášen Dnem nezávislosti Markrabství Lašského. Při významných příležitostech Laši pějí Lašskou hymnu, poprvé před více nežli dvaceti lety. Významnou působnost L. krále a jeho družiny zahrnuje účast na každoročních vlastivědných výšlapech k pramenům, na výplazech až na Lysou horu či okolní vrcholy, na bálech, vernisážích výstav, slavnostech, krojovaných průvodech – a to i na jiných územích, při vítání jara a léta, při otevírání každoroční sezóny.
Praha
Království Lašské mělo v Praze svou ambasádu od začátku roku 2011, jejíž působnost přešla od roku 2016 do beskydské Dolní Bečvy a tamních Hodoňovic. Vznik pražské ambasády vyšel z potřeby Lachů, v Praze žijících od narození či Lachů přistěhovaných, scházet se a sdílet své poznatky především v jazyce jim vlastním. A zároveň Lachů ze světa i všech z rodných krajů, kteří do Prahy zavítají a také přátel a těch, kteří se k Lašsku hlásí. V rámci divadelních představení a hudebně-literárních pořadů o Lašsku mají přítomní možnost setkat se s Lašským králem a členy jeho družiny i vzácnými hosty, ale především mezi sebou. Tehdy je možné získat knihy o Lašsku: Lašsko-Etnografický a kulturní region Moravy a Slezska, Knížku pro každého Lacha, Česko-Lašský slovník, Lašský dostavník- čtvrtletník o kulturním dění Lašska. Dále knihy předních autorů a autorek Lašského regionu, předměty a materiály s lašskou tématikou.
Lašská Jara
Členové o. s. Království Lašské v rámci každoročního Lašského Jara v Praze vždy na jeho začátku zapějí Lašskou hymnu. Po ní přichází bohatý program: v minulosti v něm bylo například představeno pásmo „Zvoňa na Beskydě-Kabinet lašských písní a básní, s připomínkou 300. výročí od úmrtí lašského zbojníka Ondraša z Janovic“ (o jeho rodovém původu i původu jeho jména bylo psáno v Lašském dostavníku č. l/2015) či výročí narození básnířky, lidové vypravěčky a výtvranice Františky Pituchové (o její osobnosti a tvorbě vyšel článek v Českém dialogu). V průběhu setkání vystupují osobnosti, majících k Lašsku blízký vztah, například tenorista Národního divadla Dalibor Janota a mnozí další. Spoluzakladatelky pražské ambasády L. K. Olga Szymanská a Radana Šatánková, spjaté s Lašskem rodově, v programu představují svou tvorbu i tvorbu mnohých lašských literátů. Texty v nářečí bravurně zvládá soubor Odualajne pod vedením Zdeňka Viléma Krulikovského. Členové souboru jsou profesionálními herci, především Těšínského divadla. Po skončení oficiálního programu přítomní vždy setrvávají v inspirativních hovorech a polemikách.
Můžeme Lašskému králi a jeho družině Království Lašského jen popřát, aby jim nabitý program dovolil scházet se s krajany a přáteli v Praze více, nežli pouze jedenkrát za rok.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad