Češi tam i onde

Češi Žytomyrské oblasti, Žytomyr
Děti krajanů z předměstí Žytomyru na Krošně České se nemohou dočkat jara. Na začátku března v sobotním workshopu děvčata připravila Morenu, kterou podle tradice první jarní den děti zapálily a utopily v nedaleké říčce. Morena je považována za slovanskou bohyni smrti a přisuzuje se jí vláda nad zimou. Tento rituál se též nazývá vynášení smrti. Morena se vyrábí z delšího klacku, na který se ze slámy vytvaruje hlava, ováže se šátkem a pokračuje se tvorbou těla, přičemž ruce vzniknou připevněním druhého klacku napříč. Vše se obalí slámou a ováže drátem. Morena je připravena k upálení a utopení. Hoši se pod vedením učitelky naučili plést pomlázky z osmi proutků, také odříkávají kolední říkanky a jsou připraveni na velikonoční mrskut.
Konec světa začíná u nás v Austrálii
Pokud vám to u vás v TV všechno neukážou, přátelé moji, tak vám jen dávám vědět, že v této zemi žiji 48 roků a něco podobného jsem nezažila a neviděla. Nejdříve to začalo ve státě Queensland, kde skoro týden lilo jako z konve a řádila vichřice Debra (hurricane nebo cyklon nevím přesně jméno v češtině na tuto hrůzu) a včera se to přesunulo do našeho státu NSW a město LISMORE, kam jsem jezdila za svojí nemocnou dcerou Danou, je z velké části celé pod vodou. Lidé, kteří zůstali ve svých domech a věřili, že je to daleko od nich, jsou teď odbouraní od světa a nemůže k nim žádná pomoc. Jeden farmář ztratil celé svoje stádo mléčných krav i s novými mláďaty. Pláču, když se na to dívám a na mysli mám jediné, a to prosím za prominutí, ale to říkávala moje drahá babička, když jsem byla ještě malá: „Pamatuj si, děvče, že přijde na svět den, kdy živí budou závidět mrtvým.“
Zdravím vás všechny tam daleko doma. Dana a Bill, Austrálie
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad