John D. Barrow

Sto důležitých věcí
o umění a matematice,
které nevíte
Jsou knihy, které „zapomenete“ v čekárně u doktora a doufáte, že si je někdo vezme domů. Pak je další sorta - ty vřele doporučujete svým přátelům a tvrdohlavě trváte na tom, aby vám je vrátili! Třetí skupina (malá) jsou knihy, které nedáte z ruky, protože je pořád nahodile otvíráte. Takže ty Barrowovy jsou jen moje!
Odjakživa jsem lépe nakládala se slovy, než s čísly a moje ověřitelné znalosti končí trojčlenkou. Teď Barrow naprosto přesvědčivě dokazuje, že umění a matematika by bez sebe neexistovaly! Stovka kapitol od pana profesora na univerzitě v Cambridge je i tentokrát výjimečná.
Víte, že mezi geometrií a náboženskými rituály jsou od pradávna úzké vztahy? Jde o symetrii, která byla už před naším letopočtem důležitá při stavbě oltářů. Také Leonardo da Vinci se velmi zajímal o určité typy symetrie a využíval je ve svých návrzích chrámové architektury (i když tam musely být výklenky a kaple a kumbály...). My si zase můžeme vyzkoušet, jak zní náš zpěv ve volném prostoru a jak při sprchování v koupelně, kde se zvukové vlny několikrát odrážejí – takže běžný sprchový kout z vás udělá italského pěvce! A víte, že Jana Keplera celoživotně fascinovaly sněhové vločky? Je jich na osmdesát různých tvarů - teď jim říkáme hexagonální a jsou z ramen, pahýlů, plošek a ledových sloupečků. A pro jazykové posedlíky (jako já): matematici spočítali, že Shakespeare užil ve svém díle celkem 66 534 slov. Mnoho jich stvořil, protože v tehdejší angličtině ještě nebyla - a dodnes se běžně používají. Např. v Hamletovi jich vymyslel 600 (mj. critical, vast)!
Hluboce se klaním překladatelům Jiřině Vítů, Lukáši Georgievovi a Jiřímu Piluchovi. Taktéž kolegovi redaktorovi Zdeňku Kárníkovi a nakladatelství Dokořán.
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad