John D. Barrow

Venda Šebrlová 3 2017 Knihy česky

 

 

Sto důležitých věcí

o umění a matematice,

které nevíte

 

Jsou knihy, které „zapomenete“ v čekárně u doktora a doufáte, že si je někdo vezme domů. Pak je další sorta - ty vřele doporučujete svým přátelům a tvrdohlavě trváte na tom, aby vám je vrátili! Třetí skupina (malá) jsou knihy, které nedáte z ruky, protože je pořád nahodile otvíráte. Takže ty Barrowovy jsou jen moje!

 

Odjakživa jsem lépe nakládala se slovy, než s čísly a moje ověřitelné znalosti končí trojčlenkou. Teď Barrow naprosto přesvědčivě dokazuje, že umění a matematika by bez sebe neexistovaly! Stovka kapitol od pana profesora na univerzitě v Cambridge je i tentokrát výjimečná.

 

Víte, že mezi geometrií a náboženskými rituály jsou od pradávna úzké vztahy? Jde o symetrii, která byla už před naším letopočtem důležitá při stavbě oltářů. Také Leonardo da Vinci se velmi zajímal o určité typy symetrie a využíval je ve svých návrzích chrámové architektury (i když tam musely být výklenky a kaple a kumbály...). My si zase můžeme vyzkoušet, jak zní náš zpěv ve volném prostoru a jak při sprchování v koupelně, kde se zvukové vlny několikrát odrážejí – takže běžný sprchový kout z vás udělá italského pěvce! A víte, že Jana Keplera celoživotně fascinovaly sněhové vločky? Je jich na osmdesát různých tvarů - teď jim říkáme hexagonální a jsou z ramen, pahýlů, plošek a ledových sloupečků. A pro jazykové posedlíky (jako já): matematici spočítali, že Shakespeare užil ve svém díle celkem 66 534 slov. Mnoho jich stvořil, protože v tehdejší angličtině ještě nebyla - a dodnes se běžně používají. Např. v Hamletovi jich vymyslel 600 (mj. critical, vast)!

 

Hluboce se klaním překladatelům Jiřině Vítů, Lukáši Georgievovi a Jiřímu Piluchovi. Taktéž kolegovi redaktorovi Zdeňku Kárníkovi a nakladatelství Dokořán.

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012