Sokol v USA

Sokol v USA
Zdá se skoro neuvěřitelné, že v onom roce 1865, kdy v našem království existovalo nebo spíš bojovalo o svoji existenci pár průkopnických sokolských jednot, se v americkém St. Louis našli tři osvícení a vizionářští muži – Karel Procházka, Jaroslav Vostrovský a E. B. Erben – a založili v duchu ideálů našich zakladatelů Tyrše a Jindřicha Fügnera, a jistě taky jako určité duchovní pouto se starou vlastí, dne 14. února 1865 první sokolskou jednotu na americkém kontinentě. A netrvalo dlouho a během pár následujících let vznikly sokolské jednoty v dalších místech – v Chicagu, New Yorku, Baltimore, Clevelandu, Milwaukee, Detroitu, CedarRapids, Omaze a dalších, především tam, kde byla početná česká komunita lidí, kteří přišli do Ameriky za prací. Není cílem tohoto textu podrobně popsat celou historii a vývoj Sokola v USA, ale aspoň připomeňme, že od roku 1879 již probíhaly první soutěže a v roce 1893 se uskutečnil v Americe první slet. Ostatně účast amerických sokolů na všesokolských sletech v Praze, především před 2. Světovou válkou, je připomínána ve všech našich publikacích z historie Sokola.
Dnes je Americká obec sokolská (AOS) výborně fungující střešní sokolskou organizací s pevnou strukturou v šesti župách a 35 tělocvičných jednotách. Pro úplnost bychom měli doplnit, že kromě AOS fungují v USA také další, i když menší střešní sokolské organizace – Sokol USA, založený především sokolskými imigranty se sídlem v Pittsbourghu, a Dělnický americký Sokol sídlící v New Jersey.
V jubilejním roce 1995 byla otevřena nová sokolovna v Baltimore a také ve Westu, kde tu původní zničil nedávno výbuch chemické továrny.
K vyvrcholení oslav významného jubilea došlo ve městě, v němž žije početná menšina českých přistěhovalců a jejich potomků a také zde sídlí ústředí Americké obce sokolské – v Chicagu. Po sportovní a tělocvičné stránce se slavilo především v pátek 13. Listopadu, a to turnaji a soutěžemi v několika sportovních odvětvích a následně večer ve sportovní hale tělocvičnou akademií.
Rady Světového svazu sokolstva. Celé oslavě dala jistě punc nejvyšší společenské úrovně přítomnost mistryně školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Kateřiny Valachové v doprovodu velvyslance ČR ve Spojených státech amerických Petra Gandaloviče. Všichni tito významní hosté přednesli pozdravné projevy, starostka ČOS sestra Hana Moučková zdůraznila význam sokolských jednot a sokolského života pro české a slovenské přistěhovalce a zároveň připomněla důležitou roli, jakou hrála Americká obec sokolská v historických vztazích s československými sokoly, i jakou hraje dnes v rámci Světového svazu sokolstva. Slavnostní atmosféru této oficiální části pak v závěru večera vystřídala uvolněná, neformální a přátelská atmosféra „after party“, kde jsme si třeba při místním americkém pivu mohli všichni volně popovídat, zavzpomínat i „vyřešit“ (uvozovky jsou zde samozřejmě dosti na místě) všechny aktuální problémy.
Přejme tedy Americké obci sokolské mnoho úspěšných let do budoucna, řadu nových členů, program, který tyto členy přitáhne a bohatou spolupráci s námi v ČOS i dalšími sokoly ve světě.
Vladimír Dostál
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad