Festival Jeden svět 2017

-top- 3 2017 Kultura česky

 

Divácky nejúspěšnějším filmem festivalu Jeden svět 2017 se stal dokument „Život začíná po stovce“


Vitální 104-letá bloggerka Dagny Carlsson ze Švédska okouzlila publikum 19. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Dokument o jejím aktivním prožívání vysokého věku „Život začíná po stovce“ vyhrál letošní Diváckou cenu Nadačního fondu AVAST. Na první příčce bodování se s přehledem držel po celou dobu festivalu.

O filmu: Švédka Dagny (viz foto) má svůj vlastní blog, kam denně přispívá. Píše o všedních věcech, dopisuje si se svými přáteli a sem tam projede seznamky. Večer nezřídka vyráží na párty, kde nepohrdne sklenkou šampaňského. Je hostem televizních pořadů, lidé ji poznávají na ulici. Fakt, že se blogerka Dagny narodila v roce 1912, se zdá nepodstatný. Jak sama říká, být aktivní a mít vůli učit se stále novým věcem není otázkou věku. A přestože k ní osud nebyl vždy vstřícný, neutápí se v minulosti, ale těší se na vše, co přijde. Skrze svůj příběh vzkazuje, že je třeba odhodit stud a strach – na to je život příliš krátký.

Na druhém místě v diváckém hlasování se umístil dokumentární film „Škádlení“ Goliáše americké režisérky Sary Taksler. Dokument sleduje vzestup a pár egyptského lékaře Bássema Júsefa, který se po propuknutí Arabského jara stal moderátorem satirické talkshow po vzoru Jona Stewarta a získal si 30-ti milionové publikum.

Třetí místo v diváckém hlasování patří dokumentu „Kdo mě teď bude mít rád?“ o HIV pozitivním gayi z ortodoxní izraelské rodiny, k níž se i přes její zavržení snaží po letech opět najít cestu. Protagonista Saar Maoz film v Praze osobně představil a s dospělým i školním publikem diskutoval o otázkách prevence HIV. Dokument v následujících týdnech uvede šest dalších festivalových měst.

 

19. ročník festivalu Jeden svět opět reflektoval aktuální politická a sociální témata. Festival dokumentárních filmů o lidských právech se uskutečnil v Praze 6. - 15. března 2017, v průběhu března a dubna putuje po více než 30-ti městech po České republice a následně se přesouvá do Bruselu.

 

Z tiskové zprávy připravila Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012