Je Zeman, je problém

„Josif Vissarionovič Stalin kdysi říkal: ‚Jesť čelověk, jesť problema. Nět čelověka, nět problemy.‘ No a nechal toho člověka popravit a problémy se vyřešily. Je to zajímavá metoda, ale v desetimiliónové zemi by vedla velice rychle k prudkému úbytku obyvatel.“ Odkud to je?
Možnost 1: Z pokračování Světa pod hlavou, kde se Filip Marvan přenese do roku 1949.
Možnost 2: Z vystoupení prokurátora Karla Urválka na aktivu StB v roce 1950.
Možnost 3: Z projevu prezidenta ČR Miloše Zemana v Olomouci 20. března 2017.
Správně je Zeman.
Na Urválka stále nemá. Navíc by soudruhu Urválkovi text projevu někdo stranicky zkontroloval předem a nedošlo by ke kiksu, který ukazuje, že Zeman neví, o čem mluví.
Stalin nikdy tato slova neřekl. Připsal mu je Anatolij Rybakov v románu Děti Arbatu. Spisovatel později vzpomínal, že tuto větu možná od někoho zaslechl, možná ji vymyslel: „To ale byla Stalinova zásada. Jen jsem ji jednoduše a stručně zformuloval.“
Český prezident lituje, že zásadu popravování lidí nemůže použít. Česko holt kvůli své velikosti nemá tolik potenciálních obětí této zásady, kolik jich měl SSSR. Dokonce i historici nekritičtí k tehdejšímu režimu uvádějí přes 4 milióny lidí. Jiní pracují s několikanásobně vyššími počty.
Jak se ale mohlo stát, že v dnešním Česku, kde už ani KSČM jako strana se ke Stalinovi nehlásí, vystoupí hlava státu, která přes svá ujištění očividně zahájila kampaň pro druhé zvolení do úřadu (zde), s obhajobou diktátora a masového vraha? Jednoduše.
Zeman dlouhodobě drží nasliněný prst, aby zjistil směr větru, který vane z Moskvy. Když Vladimir Putin říkal do světa svou verzi událostí na Krymu a na východní Ukrajině, opakoval ji po něm Zeman v Česku jako učenlivý žák. Pak ale zapomněl sám sebe opravit, když Putin po nějaké době oznámil, že předtím lhal a že pravda je jiná.
Proč ale Stalin? Protože ruskou státní politikou je jeho plíživá rehabilitace. Nese ovoce: čerstvý průzkum mezi posluchači Rádia Komsomolskaja pravda ukázal, že Stalina jako zápornou postavu vnímá 47,5 procenta dotázaných, jako kladnou pak 52,5 procenta. Prezident je v trendu. V ruském.
Před minulými volbami věděla o tom, jaký je kandidát Zeman doopravdy, jen hrstka lidí. Ostatní jim zpravidla nevěřili. Prezident se ale zasloužil o to, aby ho lidé poznali blíž. Vysvětlil činy, že jde o služebníka Kremlu, Stalinova obdivovatele a čínskou pandu sem, pandu tam. Člověk, který toto hodlá volit, sám podepisuje vlastní hodnocení.
Zdroj: www.novinky.cz, 22.3.2017, autor Alexandr Mitrofanov
Foto: Miloš Zeman přijel 20.3.2017 do Olomouce. Na schodech úřadu málem upadl, přišel na chvíli o botu.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad