Český exil v Austrálii (1948-1989)

Český exil v Austrálii (1948-1989)
Autoři Jaroslav Miller, Jana Burešová, Miloš Trapl
Dějiny českého exilu v Austrálii jsou dosud nevyprávěným příběhem mnoha individuálních osudů i moderní kolektivní paměti Čechů. Austrálie se po druhé světové válce stala překvapivě zemí, která přijala největší počet exulantů z Evropy postižené komunismem a válečným běsněním. Poúnorový i později posrpnový exil z Československa zde představoval početně silnou a organizovanou komunitu, která se výrazně angažovala v boji proti komunismu. Český (a slovenský) exil vytvořil v Austrálii silnou subkulturu, která dala vzniknout řadě politických i uměleckých počinů a v níž vynikla řada silných osobností.
Toto je informace „ze záložky“ o knize, kterou vydalo Nakladatelství Lidové noviny. Oceňuji toto nakladatelství, protože vydává skutečně hodnotné knihy. Tato k nim patří, ale nejsem si jistá, jestli ji čtenáři budou hromadně kupovat, i toho si na NLN vážím, že na to vždycky nedbají, i když tato kniha měla zřejmě zajištěnou finanční stránku podpořenou projektem GAČR P410/12/1294.
Nesouhlasím sice s úvodní větou, že „jsou dosud nevyprávěným příběhem mnoha individuálních osudů…“ Kdyby autoři nahlédli do mé knížky Mezi našimi v Klokánii, příběhů je tam dost. A stejně tak v mnoha čechoaustralských časopisech počínaje Váňovým Hlasem domova, Zpravodajem Sokola Sydney až k současnému Čechoaustralanovi.
Ale musím přiznat, že knížku jsem přímo zhltla. Určitě proto, že jsem tři měsíce Austrálií „mezi našimi“ cestovala a že se s mnohými i dalšími stýkám dodnes, ale i proto, že je napsána na badatele docela čtivě.
Zajímavé by určitě také bylo pokračování, tedy od roku 1989…
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad