České památky vstupují do Roku renesanční šlechty

-top- 3 2017 Kultura česky

 

 

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují sezonu, v níž se ohlédnou za nevýznamnějšími renesančními šlechtickými rody naší historie. Na třiceti památkových objektech budou po celý rok probíhat výstavy i doprovodné programy zaměřené právě na renesanci.

 

„Rok renesanční šlechty je po velmi úspěšném Lucemburském roku připomínajícím odkaz Karla IV. dalším dílem ze série našeho dlouhodobého projektu Po stopách šlechtických rodů. Symbolicky jej otevírá výstava na Pražském hradě nazvaná Mars a Venuše, na níž se návštěvníkům představí klíčová umělecká díla z časů císaře Rudolfa II., která jsou ve sbírkách hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu,“ zve návštěvníky na novou sezonu generální ředitelka Naďa Gorycková. Na výstavě, kterou budou moci návštěvníci zhlédnout do konce dubna, jsou zastoupeny obrazy rudolfínských umělců a skvosty nizozemského, francouzského a německého malířství.

„Jde většinou o díla, která v průběhu staletí získali velkorysí sběratelé z rodů, jako jsou Valdštejnové, Schwarzenbergové, Pallaviciniové, Kinští, Blümegenové či Czernin-Morzinové. Výstava je však jen zlomkem rozsáhlého odkazu manýristické kultury v českých zemích. Pro poznání dalších pokladů tohoto slavného období je nutné navštívit sama aristokratická sídla,“ upozorňuje kurátor Roku renesanční šlechty Michal Konečný.

Rok renesanční šlechty vyvrcholí výstavou Arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský na renesančním zámku Březnice, která bude věnovaná českému místodržícímu u příležitosti 450. výročí nástupu jeho vlády v Tyrolsku. Výstava uspořádaná ve spolupráci s Kunsthistorisches Museum Wien bude otevřena od 27. května až do konce října. Na konci června se pak v moravských Bučovicích, které zatím patří k méně známým památkám, otevře nová interaktivní expozice Moravský renesanční šlechtic ve svém labyrintu, kterou doplní nový tištěný průvodce. Do Prahy se Rok renesanční šlechty vrátí opět v říjnu výstavou Podoby a příběhy pořádanou ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Nabídne jedinečnou kolekci renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty.

Na dalších třiceti hradech a zámcích budou po celý rok probíhat další doprovodné akce. S významnými osobnostmi z řad renesanční aristokracie, renesanční zámeckou architekturou, skvostnými interiéry i desítkami příběhů se návštěvníci setkají ve Velkých Losinách, v Uherčicích, na hradě Pernštejně, v Rožmberku, Českém Krumlově, Třeboni, Červené Lhotě, Jindřichově Hradci, Kratochvíli, Vimperku, Telči, Červeném Poříčí, Horšovském Týně, Náchodě, Opočně, Litomyšli, Slatiňanech, na Frýdlantu, Grabštejně a v Benešově nad Ploučnicí. Čtenáři se dočkají i vydání menší publikace o renesančních objektech a na podzim vyjde velká reprezentativní publikace Renesanční hrady a zámky ve správě NPÚ.

Součástí Roku renesanční šlechty se stane též tradiční Hradozámecká noc, která proběhne v sobotu 26. srpna na zámku v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci se mohou těšit na mimořádně otevřenou oratoř zámecké kaple s vystavenou šestidílnou Biblí kralickou – cenným renesančním tiskem, který vznikl za Žerotínů na náměšťském panství. Veškeré informace o akcích spojených s Rokem renesanční šlechty naleznou návštěvníci na webových stránkách Národního památkového ústavu.

 

Nové expozice a výstavy nejen v duchu renesance

Přestože budou památky ve správě NPÚ v roce 2017 ožívat především rytmem Roku renesanční šlechty, čeká na návštěvníky řada dalších akcí i novinek. Skutečnou památkovou lahůdkou je ojedinělý nález středověké nástěnné figurální malby s rytířským motivem na zámku v Kunštátě. Nový objev bude v průběhu června zařazen do výběrového prohlídkového okruhu.

Při příležitosti zahájení turistické sezony se 1. dubna uskuteční na hradě Křivoklát beseda kastelánů s veřejností a novináři. Přítomni budou kasteláni památkových objektů ležících na území historického přemyslovského loveckého hvozdu, tedy z hradů Křivoklát, Karlštejn, Točník a Krakovec, ale také z Hamousova statku ve Zbečně či ze zámku v blízkých Hořovicích. Na Velký pátek 14. dubna se veřejnosti otevře obnovený novogotický templ – rozhledna v parku zámku Krásný Dvůr, která je první čistě neogotickou architekturou na našem území. Celková stavební a památková obnova objektu byla možná díky projektu financovanému z finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norska. Projekt byl realizován v letech 2014–2016 a zahrnoval komplexní stavební obnovu objektu včetně zhotovení kopií původních vitrážových oken, repliky vyhlídkové lávky a restaurování sochy polního maršála Schwarzenberga.

Na zámku v Nebílovech na návštěvníky čeká v průběhu dubna otevření architektonicky nejcennější části zámku – kompletně obnovené arkádové loggie zadního křídla. Reinstalace prohlídkové trasy se dočkal zámek Červená Lhota. Návštěvníci tam uvidí, jak prostory vypadaly kolem roku 1920, kdy v něm žila poslední rodina šlechtických majitelů Schönburg-Hartenstein.

Zejména nejmenší návštěvníky potěší Kunětická hora s výstavou nazvanou Zpátky do pohádky. Od května do konce září si tam budou moci prohlédnout množství kostýmů a rekvizit z pohádek z tvorby České, respektive Československé televize, například Ať přiletí čáp, královno, Zlatovláska, O princezně, která ráčkovala, Královna Koloběžka I., Princové jsou na draka, Rumplcimprcampr a dalších. Chybět nebudou ani oblíbené Krkonošské pohádky.

 

Krajina. Kulturní i přírodní dědictví

„Krajina je součástí našeho kulturního dědictví a Národní památkový ústav ji zvolil vedle Roku renesanční šlechty tématem roku 2017 s cílem seznámit veřejnost s jejím odkazem. Jednotlivá pracoviště NPÚ při této příležitosti připravují řadu výstav, přednášek, komentovaných prohlídek a vycházek, workshopů i edukačních programů,“ vysvětluje Naďa Goryczková.

Výstava Telč v průběhu staletí seznámí v červenci a srpnu návštěvníky zámku s historickým vývojem telčského panství od poloviny 17. století do roku 1945 a představí panství Telč jako fungující organismus, který v průběhu staletí spravovaly čtyři šlechtické rody, jež budou v rámci výstavy rovněž krátce představeny. Udržení honosného rodového sídla a plnění reprezentačních povinností šlechty bylo velmi nákladnou záležitostí, která musela mít základ v ekonomicky dobře fungujícím hospodářském zázemí každého panství. Pro to telčské byl klíčový rozvoj rybníkářství a lesního hospodářství.

Holašovice v kontextu jihočeské venkovské architektury pak představí v Českých Budějovicích na podzim výstava mapující vývoj a typologii venkovské architektury jižních Čech, drobnou architekturu v krajině, urbanismus jihočeské vesnice a technické stavby, jako jsou mlýny, hamry, kovárny či seníky. Virtuální prohlídku typové usedlosti i s její vnitřní strukturou umožní 3D grafický model typické holašovické usedlosti, 3D fyzický model bude k dispozici dětským návštěvníkům výstavy. V areálu Hospitalu Kuks přivítá návštěvníky v květnu nový okruh zahrnující komentované prohlídky bylinkové zahrady. Jeho obsahem bude stručné seznámení s historií zahrady, její kompozicí a vývojem, následované popisem nejzajímavějších rostlin rostoucích v daném období.

Pro veřejnost chystají pracoviště na 60 akcí a všechny informace budou zájemcům dostupné na webových stránkách NPÚ.

 

S krajinou až do baroka

Hlavním marketingovým tématem agentury CzechTourism je letos baroko a Národní památkový ústav se jako partner agentury k tomuto tématu připojuje prezentací míst s barokem spojených. Barokní krajinu a její stavitele přibližuje kampaň pomocí devíti témat, která umožní představit nejen nejznámější barokní skvosty, ale i méně známé památky. Mezi deseti barokními cíli, které stojí za to navštívit, se tak v materiálech agentury objevují Kuks, Kroměříž, Valtice a Český Krumlov. Z objektů ve správě NPÚ jsou v tiskovinách CzechTourismu propagovány rovněž Zahrady pod Pražským hradem, Telč, Litomyšl, Lednice, Veltrusy, Manětín, Plasy, Kladruby, Nebílovy, Ploskovice, Duchcov, Libochovice, Zubrnice, Vranov nad Dyjí, Jaroměřice nad Rokytnou a Buchlovice.

 

(Z tiskové zprávy NPÚ připravila Lada Topinková)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012