Zeman for ever!

Venda Šebrlová 3 2017 Aktuality česky

 

A je to tady - padl jackpot a světe div se, u nás se nikdo nedivil! Pan prezident si pozval na hrad několik stovek svých věrných (taky dva autobusy vesničanů) a předvedl one man show: oznámil, že bude kandidovat na funkci prezidenta.

Zkusím se na to dívat s nadhledem, i když v jeho případě to není jednoduché. Zemana prezidentování baví - kde jinde by měl takový servis a vždycky zaručené obecenstvo? Má rád potlesk a pochlebování, což se velmi připomíná jeho předchůdce Klause, ten ovšem byl „vždycky nad věcí“ a své poddané ironizoval. Miloš ne, ten jim rozumí, vždyť je jeden z nich: pije, kouří, má rád laciné fóry a jeho hlášky vždycky najdou v českých a moravských vískách vděčné posluchače. Zatímco Klaus o sebe dbal s pečlivostí hodnou Kena od Barbíny, Zeman s kravatou na křivo, velkým břichem a čtyřmi podbradky se zařadil mezi dav.

Dobře, tak vážně. Čtvrtek 9. března už komentoval kde kdo. Takže budu citovat: Miroslav Kalousek pevně doufá, že Zeman zvolen nebude! Vojtěch Filip označil očekávaný mediální start jako velmi efektní! Sobotka oznámení považuje za obohacení nabídky i pro ČSSD. Radikál Černoch opakoval, že ho vždycky podporoval a podporovat bude, protože Zeman nemá konkurenci. Podpora ze strany Babiše je vzhledem k jeho ambicím na předsedu vlády jistá. Okamura už by neměl šanci, protože je sice stejně agresivní jako Zeman, ale nemá příznivce. Sládek je zajímavý jen tím, že na prezidenta by kandidoval už počtvrté! Zbývá tedy z těch opravdových konkurentů Michal Horáček, Martin Stropnický a Jiří Drahoš (ČSAV).

Zeman je bezpochyby silným kandidátem. Při čtvrtečním večírku měl ke svým příznivcům zajímavý projev. Prohlásil mj., že „politika nezná vděčnost, ale on je vděčný za pomoc a podporu a proto se rozhodl - (pauza, pauza) - že bude znovu kandidovat!“ Ozval se nadšený potlesk a řev, lidé vstávali ze židlí a Zeman s hlavičkou na stranu si vychutnával ovace. Zvláštně pikantní na tom je, že pár vteřin předtím řekl, že „jste svobodní lidé a já nemám právo s vámi manipulovat“.  Taky prohlásil, že si váží lidí, kteří nemění svůj názor - což je v prudkém protikladu s nedávným výrokem, že „jen blbec nemění své názory“!

Manipulovat bude už tím, že s kolonou státních aut a dokonalým prezidentským servisem bude jezdit krajinou a nabízet voličům chleba s medem. Jeho předvolební kampaň zaplatíme my všichni, ostatní kandidáti mají mnohem hlouběji do kapsy. Tak jakápak rovnost příležitosti!

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012