Mistři pěvci košičtí (i muzikanti)

6 2003 Kultura česky
obálka čísla

Krátce popsat zážitky z koncertu k 10. výročí ženského sboru při Českém spolku v Košicích je velmi těžké. Účinkujících bylo mnoho, program nabitý, atmosféra v sále výborná. Večer otevřel hostující Kysačanka, který zazpíval kromě krásných slovenských lidovek i některé náročné skladby. Po něm zahráli a zazpívali košičtí hudebníci české (ale i slovenské) národnosti, z nichž někteří jsou učiteli na lidové škole umění, jiní dokonce členy orchestru košického divadla. Zaujala zejména osobnost skladatele pana Vlastimila Tichého, jehož příjemnou árii oslavující věčné téma lásky k ženě přednesl sólista košické opery za autorova klavírního doprovodu.

Slavnostní večer pak po přestávce vrcholil dvěma skvělými vystoupeními. První bylo pro nás, hosty z Prahy, obzvláště milým překvapením. Na programu byly totiž dvě árie z Prodané nevěsty. Jedna Mařenčina, a pak komický duet Mařenky s Vaškem (Já bych se vám líbila?). Mařenka (v podání Tatjany Palovčíkové) nejenom svou výbornou češtinou a perfektním hereckým výrazem, ale především opravdu nádherným hlasem a velmi sympatickým zjevem publikum naprosto nadchla. A když ji pak doplnil mile koktavý dobrosrdečný a rovněž skvěle zpívající Vašek (Peter Berger), potlesk nebral konce. Musím říci, že tak strhujícím, až dojemně krásným a zároveň veselým způsobem jsem ony dvě árie ještě zpívat neslyšela. A to jsem "Prodanku" jen na divadle viděla nejméně šestkrát.

Celý koncert pak uzavřelo dlouhé pásmo bravurně zvládnutých lidových i umělých písní v podání jubilujícího ženského sboru. Z jeho členek sestává také trio, což jsou obzvláště pěvecky zdatné dámy, které předvedly několik perfektně sezpívaných česko-moravsko-slovenských písniček. Sbor i trio rozezpívaly publikum, které jihlo při některých melodiích, které nám k srdci obzvláště přirostly (Ta naše písnička česká, Život je jen náhoda….)

A tak závěr příjemného večera plného gratulací a potlesku skončil ve slavnostní, dojaté i povznesené náladě.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012