MOSER - PŘÍBĚH KŘIŠŤÁLU

3 2017 Kultura česky

MOSER

PŘÍBĚH KŘIŠŤÁLU


Společnost Moser se představuje v Obecním domě v Praze. Výstava proslulé značky je připomínkou sto šedesátiletého výročí od jejího založení. Unikátní kolekce křišťálových skvostů, inspirovaných bohatou historií i barvitou současností, je stvrzením kontinuity výroby a zručnosti mnoha generací.


Značka

Příběh dnes respektované značky Moser se začal psát díky snu a odvaze talentovaného rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Roku 1857 si zřídil ryteckou dílnu a obchod sklem v centru města Karlovy Vary, poblíž Tržní kolonády. Ve svých necelých čtyřiadvaceti letech tak položil základy výroby světově proslulého křišťálu, který dodnes nese jeho jméno. Založení stejnojmenné sklárny v bezprostřední blízkosti centra světoznámých lázní, navštěvovaných zámožnou klientelou včetně panovnických rodin, předurčilo zaměření výrobků na zámožné a náročné vrstvy obyvatel. Luxusní nápojové sety a dekorativní díla s malovanými historizujícími motivy, unikátními rytinami a rytými secesními rostlinnými dekory či zlacenými africkými výjevy si záhy získaly velký obdiv a úctu. Sklárnám přinesly slávu a světové renomé. Výjimečnými osobnostmi celého světa je proto Moser vyhledáván dodnes. Na domácí půdě je vnímán jako nejluxusnější česká značka.

 

Místo

Jednou z nejkrásnějších secesních budov střední Evropy je Obecní dům, postavený v letech 1904 - 1912 v centru Prahy u Prašné brány, na místě bývalé rezidence českých králů ze 14. století. Reprezentativní stavbu zpracovali tehdejší přední architekti prof. A. Balšánek a O. Polívka a na výstavbě a monumentální výzdobě se podíleli vynikající umělečtí řemeslníci, malíři a sochaři doby. Díky jejich umu vznikla tedy stavba vysoké architektonické hodnoty, kterou umocňuje rozpětí dekorativních stylů a paletu použitých materiálů, kde kvalita uměleckořemeslných prací i unikátní technické zázemí fungují dodnes. Proto bylo krásné prostředí této "krásné secesní perly" zvoleno pro konání výstavy Příběh křišťálu Moser.

 

Příprava

Na vzniku výroční kolekce Moser 2017 speciálně pro tuto výstavu se podíleli významní sklářští výtvarníci a nejlepší mistři sklárny Moser. A protože sklářské řemeslo je chráněno a pečlivě předáváno z generace na generaci, mohli z historických vzorů sklárny proto vybrat, vyrobit a tím oživit nejkrásnější stylové i nadčasové ukázky umění mnohých sklářských předků. Díky tomu vznikla díla vysoké umělecké hodnoty vyrobená stejnými originálními postupy jako před více než sto lety. „Pro výroční kolekci MOSER 2017 jsme vytvořili díla, která se inspirují nejúspěšnějšími a nejvýznamnějšími díly sklárny Moser z období malovaných historizujících motivů, rytých secesních rostlinných dekorů a zlacených afrických výjevů, jež přinesly sklárně slávu a světové renomé,“ komentuje kolekci Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser.

 

Výstava

Studio Qubu ji koncipovalo do třinácti oddílů, zahrnujících výrobky různých velikostí a tvarů, barevných kombinací a průhledových úhlů, a to od roku vzniku sklárny do současnosti. Jejich názvy, například Cesta ke slávě, Fwnomén Na křídlech vážky či  Kde domov můj a další k nám doslova promlouvají. Oddíl Ostrovy hojnosti-Luxusní nápojové soubory zahrnuje i krásný nápojový servis Maria Theresia -adekvátně vystavený k letošnímu výročí velké panovnice (poznámka autorky). Součástí expozice jsou práce nejmladší designérské generace, vítězů studentské soutěže Cena Ludwiga Mosera i originální díla soudobého moderního designu, například dílo Woods od Sebastiana Menschorna, který, je "...o transformaci, metamorfóze... Kus dřeva se mění na sklo. Sklo se stává dřevem. Tyto vázy jsou něco mezi tím. Rád bych vnesl do našeho kultivovaného okolí myšlenku přírody,“ uvádí sám Menschorn.

 

Skvost

Vrcholem výstavy je křišťálový lustr Ludwig, velkolepé dílo, jímž vzdali mistři skláři poctu zakladateli sklárny, Ludwigu Moserovi. Propojuje historický a řemeslný odkaz Ludwiga a Lea Mosera se současnými prvky designu, světla a řemeslným uměním současných mistrů sklářů a brusičů. Klenot měří 220 cm, jeho průměr je 190 cm a váží téměř 200 kg. Světovou unikátností lustru jsou v několika vrstvách zlacená ramena 24-karátovým zlatem. Na ramenech lustru je zavěšeno 133 ověsků z ručně foukaného a broušeného křišťálu ve zlatavé barvě skloviny topas, které jsou zdobeny oroplastikou a malovány 24-karátovým zlatem. Toto dílo se rodilo bezmála jeden rok a podílelo se na něm kolem čtyřiceti lidí. Lustr Ludwig se v celé nádheře představuje na výstavě v Obecním domě vůbec poprvé.

 

Výstava v Obecním domě otevřena do 22. března 2017 - denně od 10:00 do 19:00 hodin.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012