Stalo se v únoru 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 3 2017 Aktuality česky

To bylo jako v hororovém filmu, takže to shrnu v mých neumělých sloganech: „Únor bílý, lidi šílí“ (závěje a s tím spojené problémy s dopravou, zásobováním, vztekem na svět a následné problémy v práci) - „Smogový únor, pro duši úmor“ (ani Brňáci nám nemohli nadávat kvůli protekci, protože Pražáci se dusili stejně jako celé Česko) - „Kdo nespadnul, není Čech, bum, bum, bum“ (sněhové jazyky, mrznoucí déšť a ledovka nadělily mnohým jako módní doplněk bílou sádru) - „Když mrzne v únoru, ceny jdou nahoru“ (v celé Evropě zdražilo ovoce a zelenina, protože se projevilo dlouhodobé sucho na jihu).

 

X Vlastně jsme se i zasmáli! V MFDnes vyšla fotka Václava Klause, jak se smrtí v očích pluží na sjezdovce ve středočeském Monínci. Ale možná se jen nechtěl přizabít, aby mohl v plné síle oslavit vstup do politiky Václava Klause ml. Ten bude za ODS na podzim kandidovat do Poslanecké sněmovny!

X  Ministr vnitra Lubomír Zaorálek přivezl zpět domů misionáře Petra Jaška (54), který byl v Súdánu zadržován od prosince 2015 a letos odsouzen na dvacet let vězení za špionáž. Jašek je členem organizace Hlas mučedníků, upozorňující na pronásledování křesťanů ve světě a šířící evangelium i ve velmi rizikových oblastech.

X Svou kandidaturu na prezidenta České republiky ohlásil textař a zakladatel sázkové kanceláře Michal Horáček. V jeho poradním týmu budou mj. Dana Drábová, prof. Pavel Pafko a Magda Vášáryová. Jeho předvolením heslem bude „Máme na víc“.

X Sám o sobě prohlásil, že je „urputné hovado“. To bylo v Babišově kandidátském projevu na sjezdu ANO. Za předsedu byl zvolen 195 hlasy z 210. Češtinu již obohatil např. o úsloví „sorry jako“ nebo „pindíka vám neukážu“! Je to borec – skoro jako pan prezident!

X Od konce května už v českých restauracích nepohostí žádného kuřáka! Protikuřácký zákon prošel Sněmovnou, Parlamentem a nakonec jej podepsal i prezident Zeman. Kam ale bude chodit do hospody? V souvislosti s kouřením zemře ročně na infarkt nebo mozkovou mrtvici asi 18 tisíc lidí!

X Zemřel spisovatel, překladatel, publicista a pedagog Antonín Přidal (81). Překládal díla hvězdných španělských a anglických autorů. Nejznámějším je u nás kniha Lea Rostena Pan Kaplan má třídu rád. Jak je možné přeložit a znovuvytvořit zkomolená slova, kterými svého učitele angličtiny mučí přistěhovalci do Ameriky, to nepochopí ani zkušený angličtinář (natož já!).

X Rozloučili jsme se divadelním hercem a režisérem Františkem Miškou (97), s někdejší šéfkou Opery Národního divadla v Praze Evou Herrmannovou (87), s folklorní zpěvačkou Jarmilou Šulákovou (88) - královnou valašského folku, s novinářem a válečným veteránem Bedřichem Utitzem - spoluzakladatelem exilového Indexu, a hokejovým trenérem Josefem Augustou (70). Nebyl to pro nás šťastný měsíc!

X Velká všenárodní diskuze se rozproudila v souvislosti s uvedením šestidílného seriálu České televize Bohéma o filmu a divadle v letech 1939 – 1952, osobou vypravěče spojovaných se sovětskou okupací v roce 1968. Výrazné téma nebylo totiž pojaté ani jako dokument ani jako film. Jana Štěpánková dokonce zvažuje žalobu na tvůrce kvůli dehonestaci svého otce Zdeňka.

X Do pražského kostela sv. Havla doputoval z Innsbrucku nový zvon, který byl pojmenován Václav. Na jeho výrobu sbírala peníze Nadace Charty 77 a sehnala potřebných 850 tisíc.

X Kdo měl strach o další kariéru bývalého ředitele odboru prezidentské kanceláře Jindřicha Forejta, oddychnul si. Propuštěný Forejt (mj. kvůli videu, na kterém šňupe koks), byl přitulen Institutem Václava Klause. Bude se starat o dokumenty z období Klausovy prezidentury a jako spolehlivý služebník jistě ne za bůra!

X Nejlépe placeným politikem u nás je senátor, hejtman a starosta v jedné osobě Jiří Čunek (KDU-ČSL). Zatímco prezident Zeman bere měsíčně 237 tisíc korun, Čunek 290 tisíc!

X V hodnocení českých univerzit, které zpracovalo Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK, se na  1. místě umístila Univerzita Karlova. Následovala Masarykova univerzita v Brně,  Veterinární a farmaceutická fakulta v Brně a Vysoká škola ekonomická v Praze. Hodnotilo se sedm  aspektů.

X V Metropolitní opeře v New Yorku byla podruhé v její historii uvedena Dvořákova Rusalka. V Českém národním domě byla při té příležitosti vystavena mj. původní partitura tohoto díla.

X Třetí část Muchovy Slovanské epopeje odletěla za přísných bezpečnostních podmínek do Japonska. Cyklus bude v Tokiu vystaven tři měsíce.

X Ještě pořád nebyla nalezena Míša Muzikářová (13), která zmizela 11. ledna. Bohužel, policie ani rodina už nedoufají, že dívenka ještě žije.

X Čtyři a půl tisíce lyžařů se zúčastnilo jubilejní 50. Jizerské padesátky! Sněhu bylo až-až a diváků zaslouženě taky!

X A tradiční dobrá zpráva na konec: TV Barrandov bude mít od 16. března nový diskuzní pořad: v němž Miloš Zeman ohlásí, zda bude opět kandidovat na funkci prezidenta. Pořad se bude jmenovat Týden a moderovat ho bude manželka Zemanova kancléře Alex Mynářová. Pomáhat jí bude novinář z časopisu Týden Petr Kolář (časopis i TV má stejného majitele Jaromíra Soukupa, partnera herečky Kateřiny Brožové). Pokud se ptáte, v čem je ta zpráva dobrá, tak v tom, že místo sledování této předvolební taškařice můžete číst články v Českém dialogu! Zaručuji vám, že nám nadávat nebudete!

 

Přeji vám všem krásný slunečný březen - a kupte si domů voňavé kytky!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012