''Na stojáka live"

2 2017 Naši ve světě česky

Czech It Out  comedy & cocktails '' Na stojáka live ´´

Opět se hlásím s trochou kultury, která se  uskutečnila  dne 5.2. 2017  v Zurichu v  Drinx baru. Kdo zaváhal, toto představení neviděl.  Lístků byl omezený počet, jelikož představení Ester Kočičkové, Karla Hynka a Arnošta Frauenberga  se odehrálo v baru,který je omezen počtem míst. Akci pořádala  CZECH IT OUT pod vedením Rebeccy Neff,  která pořádá rovněž známé české  a slovenské párty, eventy a koncerty  v Zurichu. Akce byla sponzorována z výtěžku těchto párty.

Každá akce je dlouho dopředu pečlivě připravována.  V listopadu v roce 2014 to byl vánoční koncert Petra Bendeho&Band s cimbálovou muzikou Grajcar a operní pěvkyní Alenou Vacíkovou, poté následoval první úspěšný stand up event s Karlem Hynkem a Lukášem Pavláskem v únoru 2015.Na myšlenku uspořádat tento večer v tomto obsazení  přišel Karel Hynek, jeden ze tří majitelů značky ,,Na stojáka“. Tato představení se hrají po celé   ČR v různém hereckém obsazení. Ještě si dovolím přiblížit co to je stand up comedy. Je to solový výstup bavičů , speciality angloamerických barů. Na malém podiu se bavič postaví před publikum a během několika minut jej zkouší pobavit vtipy, zpěvem či improvizovynými scénkami. Jazyk je zde v popředí celého představení . Na stojáka je odvaha vystoupit a dát se všanc divákům.

Bar byl  malý, ovšem  velmi  útulný. Však se nachází na Dufourstrasse, jen kousek od restaurace Du Theatre, kam jsme  byli zváni někteří pamětníci za úřadování pana honorárního konzula Dr.  Wernera Stauffachera na každoroční recepci u příležitosti státního svátku ČR .Atmosféra byla lidová, představení veselé a ještě si k tomu člověk mohl objednat k piti  i české drinky. Nechyběla česká  becherovka či  slovenská tatratea.Na stolech byly k dispozici české  pochoutky, tatranky,  slané tyčinky, brambůrky.Představení bylo opravdu veselé tím, že každý z umělců má jiný humor a dohromady to mělo skvělou atmosferu.

Témata vystoupení byla různá od hubnutí, kouření, rady vychovatelky jak na děti, soutěž o CD, nebo  o čepici, návod jak používat nikáb a nakonec jsme si všichni zazpívali mysliveckou tichou písničku, při které se na konci jen ukazovalo. Příležitost zkusit to na jevišti dostali i diváci.A nyní přiblížím čtenářům jednotlivé umělce.  Kdo je Ester Kočičková? Rodným jménem Renata Divišová. Je to herečka, zpěvačka, improvizátorka, tanečnice, textařka a moderátorka a pravděpodobně ještě něco více. Je obtížně ji blíže zařadit do nějaké škatule.  Pseudonym začala používat jako moderátorka Rádia Limonádový Joe. Pro Českou televizi moderovala pořady Ženský hlas, Dvojhlas a Nejhorší vyhrává. Nyní vystupuje s Oldřichem Kužílkem v pořadu Ptá se Ester Kočičková/Olaf Lávka  rozhlasové stanice Radiožurnál.

Jako zpěvačka interpretuje šansony s vlastními texty a hudbou skladatele Lubomíra Nohavici, který ji doprovází na klavír a s nímž natočila a vydala 4 alba např. S klavírem, Druhé album .Představení Na stojáka, které patří do typu stand by comedy zaujala Ester Kočičková nejen diváky, ale i kritiky. Se svým pořadem  ale i  šansonovým recitálem , či novým projektem Adélka Králíková objíždí české, moravské, slovenské i slezské kraje. Má samostatné pořady , ke kterým patří Ženský hlas, Dvojhlas, Nejhorší vyhrává nebo Pavlač Ester Kočičkové. Mohli jsme ji vidět i v několika filmech Hrubeš a Mareš, Czech Made Man, Muži v naději, Osudové peníze.   Nápadů má hodně  a stala se velmi vyhledávanou moderátorkou, či konferenciérkou rozličných společenských událostí od vernisáží přes tiskové konference až po firemní rauty  a to především díky svým skvělým improvizačním schopnostem.

Velmi rychle se dokázala adaptovat od rozhlasového mikrofonu před televizní kamery. Dokáže pobavit obyčejný lid ale také rozčílit politické činitele. Je svéráznou a originální osobností domácí kulturní scény.Karel HynekKomik hlavní aktér pořadu Na stojáka, Knor Time a Comedy Club, ale také příležitostný herec, který rád skládá texty pro vlastní potěšení.  Hrál ve filmech TV Nova Gympl  s ručením  omezeným, Kriminálka Anděl či v primáckých Vinařích. Uměleckým vzorem je mu Petr Čtvrtníček. Inspiraci čerpá ze života kolem sebe.  Kromě televizních pořadů nepohrdne pobavit hosty na různých soukromých či firemních  večírcích.Arnošt FrauenbergPochází z Děčína a kromě stand up-comedy, kde pravidelně účinkuje v pořadu Nastojáka a produkuje vlasntí Arny Show, hraje se svojí kapelou.V současné době natáčí své druhé album. Jinak herec, skladatel a scénárista.Podílel se na scénáři a napsal hudbu ke komedii Musíme se sejít. V tomto filmu zároveň ztvárnil jednu z hlavních postav /Pupík/ Má za sebou několik filmových a televizních  rolí. Účinkuje v televizním pořadu Comedy club. Arnošt je duchovním otcem festivalu Humor Fest a zároveň managerem pořadu Na stojáka.  Jak jsem kolem sebe poslouchala diváky, večer se velice líbil, Rebecce Neff a účinkujícím děkujeme a doporučuji sledovat stánky

 

www.czechitout.ch  pod „special events“.

 

Organizátorka se snaží dostat  českou kulturu k co nejvíce lidem napříč generacemi. Chystají se další akce tak ať o ně nepřijdete.  Kdo má zájem shlédnout vystoupení výše uvedených umělců pro informaci

www.karelhynek.cz

www.rumpsum.cz

www.frauenberg.cz

www.nastojaka.cz

Ivana Dangová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012