LIDICE

6 2003 Dějiny česky
obálka čísla

V čísle 5 jsme připomenuli atentát na Heydricha, který odstartoval nacistické zvěrstvo, kdy byla před jednašedesáti lety vyvražděna většina obyvatel malé české vesnice. S Heydrichem neměla nic společného. Žili tam horníci a hutníci, kteří dojížděli za prací do nedalekého Kladna, několik sedláků a drobných řemeslníků, farář. Obyčejní lidé, kteří měli zcela obyčejné starosti jak nakrmit rodinu a přežít protektorát. Jenže fašisté, kteří po Heydrichově smrti zuřili, hledali možnost, jak se veřejně pomstít a najít k tomu záminku. Údajně byla v dopise, který naznačoval jakési spojení s touto vsí. Byl to omyl, ale to jim nevadilo. Hned 4. června 1942, kdy Heydrich zemřel, do Lidic vtrhli a zadrželi patnáct lidí. 10. června pak přišel rozkaz z Berlína: zastřelit všechny muže, ženy poslat do koncentráku a děti poněmčit, vesnici vypálit a srovnat se zemí. A nacisté byli důslední: výsledkem bylo 192 mrtvých mužů, 7 zastřelených žen, 52 žen umučených v koncentračním táboře, 88 zavražděných dětí!

Téměř celý svět obletěla zpráva o tomto zvěrstvu jako varující memento. Lidice se staly symbolem krutosti nacismu a fašismu a jejich jméno jménem mnoha náměstí i městeček. Především v Jižní Americe je jich řada.

Například v Uruguayi jsou názvem Lidice pojmenována dvě náměstí. První se nachází v samotném centru Montevidea a druhé v Canelones, hlavním městě stejnojmenné provincie, ležícím 70 km severně od Montevidea. U pomníků lidické tragédie v obou městech pořádá zastupitelský úřad ČR každým rokem v červnu krátký vzpomínkový akt, kterého se tradičně účastní představitelé uruguayského MZV, kulturních institucí, městské radnice a dalších organizací. Součástí aktů je kladení věnců k pomníkům.

V Montevideu bývají přítomni také krajané a žáci základních škol, kteří získali ocenění v rámci Mezinárodní dětské výtvarné soutěže "Lidice", vyhlašované nakladatelstvím a vydavatelstvím Mladá fronta. Následně je na rezidenci velvyslance uspořádáno pro krajany, vítězné žáky, jejich rodiče a zástupce školy společenské setkání, na němž se předávají dětem ceny. Žáci uruguayských škol se ve zmíněné soutěži v posledních letech stali pravidelnými výherci. Ve 29. ročníku získalo ocenění pět uruguayských dětí.

(Z materiálu pana Zdeňka Kubánka, rady zastupitelského úřadu v Montevideu.)

Lidice jsou však i v Brazílii, Argentině a v dalších zemích. Jméno Lidice tam také někdy dávají rodiče svým dětem.

Dnes jsou české Lidice opět postaveny, obydleny, je tu památník i sousoší-pomník, nicméně působí spíše opuštěně a smutně...

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012