LIDICE

V čísle 5 jsme připomenuli atentát na Heydricha, který odstartoval nacistické zvěrstvo, kdy byla před jednašedesáti lety vyvražděna většina obyvatel malé české vesnice. S Heydrichem neměla nic společného. Žili tam horníci a hutníci, kteří dojížděli za prací do nedalekého Kladna, několik sedláků a drobných řemeslníků, farář. Obyčejní lidé, kteří měli zcela obyčejné starosti jak nakrmit rodinu a přežít protektorát. Jenže fašisté, kteří po Heydrichově smrti zuřili, hledali možnost, jak se veřejně pomstít a najít k tomu záminku. Údajně byla v dopise, který naznačoval jakési spojení s touto vsí. Byl to omyl, ale to jim nevadilo. Hned 4. června 1942, kdy Heydrich zemřel, do Lidic vtrhli a zadrželi patnáct lidí. 10. června pak přišel rozkaz z Berlína: zastřelit všechny muže, ženy poslat do koncentráku a děti poněmčit, vesnici vypálit a srovnat se zemí. A nacisté byli důslední: výsledkem bylo 192 mrtvých mužů, 7 zastřelených žen, 52 žen umučených v koncentračním táboře, 88 zavražděných dětí!
Téměř celý svět obletěla zpráva o tomto zvěrstvu jako varující memento. Lidice se staly symbolem krutosti nacismu a fašismu a jejich jméno jménem mnoha náměstí i městeček. Především v Jižní Americe je jich řada.
Například v Uruguayi jsou názvem Lidice pojmenována dvě náměstí. První se nachází v samotném centru Montevidea a druhé v Canelones, hlavním městě stejnojmenné provincie, ležícím 70 km severně od Montevidea. U pomníků lidické tragédie v obou městech pořádá zastupitelský úřad ČR každým rokem v červnu krátký vzpomínkový akt, kterého se tradičně účastní představitelé uruguayského MZV, kulturních institucí, městské radnice a dalších organizací. Součástí aktů je kladení věnců k pomníkům.
V Montevideu bývají přítomni také krajané a žáci základních škol, kteří získali ocenění v rámci Mezinárodní dětské výtvarné soutěže "Lidice", vyhlašované nakladatelstvím a vydavatelstvím Mladá fronta. Následně je na rezidenci velvyslance uspořádáno pro krajany, vítězné žáky, jejich rodiče a zástupce školy společenské setkání, na němž se předávají dětem ceny. Žáci uruguayských škol se ve zmíněné soutěži v posledních letech stali pravidelnými výherci. Ve 29. ročníku získalo ocenění pět uruguayských dětí.
(Z materiálu pana Zdeňka Kubánka, rady zastupitelského úřadu v Montevideu.)
Lidice jsou však i v Brazílii, Argentině a v dalších zemích. Jméno Lidice tam také někdy dávají rodiče svým dětem.
Dnes jsou české Lidice opět postaveny, obydleny, je tu památník i sousoší-pomník, nicméně působí spíše opuštěně a smutně...
-ES-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad