Knížky pro Krtka

Pozitivních zpráv není nikdy dost. Po všech těch zemětřeseních, lavinách, atentátech, tragických automobilových nehodách, zmizelé školačce či po zvolení xenofoba do čela americké administrativy každá dobrá zpráva potěší. Rád bych proto čtenáře Českého dialogu, který díky neutuchající energii paní šéfredaktorky stále, i z Dobříše, funguje, seznámil s akcí, která se sice konala již v prosinci minulého roku, ale jistě stojí za zmínku. O co šlo? V Brně, v Moravské zemské knihovně (druhé to největší u nás), se konal od konce listopadu do 22. prosince v málo využívaných prostorách v přízemí netradiční Charitativní antikvariát, jehož výtěžek byl určen Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek, který sídlí v Brně (více informací o Nadaci naleznete na jejích webových stránkách). Do této smysluplné akce se zapojil také Moravský dobročinný spolek v čele s paní Jiřinou Studenkovou , a celý projekt mediálně podporovalo nejposlouchanější brněnské rádio Petrov. Jak již název (antikvariát) napovídá, prodávaly se zde knihy - použité, mnohokrát přečtené, ohmatané, ale i zcela nové, které sehnali jak dobrovolníci z výše zmíněného Spolku, tak také lidé nosili z domovů průběžně doslova nůše (resp. krabice) knih, které již nepotřebovali. A že bylo z čeho vybírat! Od dětských knih (byla tu i leporela) přes dobrodružné knihy pro mládež (např. Mayovky či romány pro dívky), přes kvalitní beletrii (od Aloise Jiráska po Michaela Viewegha či Irenu Obermajerovou), poezii, až po knihy o přírodě, knihy cestopisné, knihy o umění či odborné knihy jazykovědné, a dokonce i v cizích jazycích. Koupit je bylo lze doslova "za babku", ceny byly od pouhých 5 Kč do 60 Kč (podle velikosti a stavu knihy). Já sám se musím pochlubit, že jsem zde nalezl mj. bibliofilský výtisk k osmdesátinám mého oblíbence Jaromíra Tomečka (vloni na podzim jsem o něm v ČD mimochodem psal) a to s jeho vlastnoručním podpisem! No prostě, vybrat si mohl každý, a také zde houfně přicházeli nejen studenti, ale i dospělí s dětmi, prodaly se stovky knih (a i do připravené kasičky lidé rovněž bohatě přispívali) a nakonec se výtěžek vyšplhal na krásných 102 085 Kč. Ten celý poputuje ke Krtkovi a přispěje na výstavbu centra pro rodiče, kteří by chtěli být u svých dětí, které se v Brně na onkologii léčí. Věřím, že tato prospěšná akce nebyla ojedinělá a že nejen založila novou předvánoční tradici, ale že se jistě najde i spousta dalších příležitostí v průběhu roku, kdy knihy - a ty máme my, čtenáři Českého dialogu, obzvláště rádi - byť použité, udělají radost dalším potenciálním čtenářům a prospějí dobré věci. Jen tak houšť! Miroslav Seifert
Čtenáři Českého dialogu vědí, že se krtek dokonce stal skutečným kosmonautem, viz Jak se krteček opravdu dostal do kosmu. A jeho lidský „parťák“ Andrew Feustel spolu s manželkou Indirou dělají na opačné straně zeměkoule podobně záslužnou činnost, o jaké píše autor článku. Foto z Akademického bulletinu, autorka S. Kyselová.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad