Kaleidoskop

6 2003 Kultura česky
obálka čísla

Od června 2003 je po patnáctileté přestávce znovu otevřen Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích, myslivna v bezprostřední blízkosti rozsáhlé a zachované obory s krásnými přírodními zátišími, která se stala oázou skladatele v posledním desetiletí jeho života. Pamětní desku, pracovnu, interiér s osobními a rodinnými předměty, důkazy Smetanovy tvorby a i malá galerie obrazů skladatelova vnuka Zdeňka Schwarze s motivy z Jabkenic a okolí doplňuje poslech mistrových skladeb podle výběru návštěvníků.

Na 150 plakátů zahrnuje obsáhlá výstava plakátů OSN "Za lepší svět" (do 22.6.2003 - hlavní budova NM), představující díla i umělců jako například Joana Miró, Marca Chagalla. Byla poprvé instalována v sídle organizace v New Yorku. Činnost OSN od vzniku po současnost je zajímavou historickou výpovědí. K výstavě je vydán vizuální průvodce historií OSN.

Gotický náhrobek rytíře z rodu pánů z Říčan (vystavený do 30. 5. v hlavní budově NM), restaurovaný pro Lapidárium muzea v letech 2002-2003, je unikátní dílo vrcholné české gotiky z období vlády císaře Karla IV. Představuje stojícího šlechtice s mečem a znakovým štítem v životní velikosti na opukové desce.

Czech Center New York 22. July.-August 17. Leoš Janáček, Iva Bittová and Theater Drak at Bard SummerScape - Performing Arts Festival at Bard College. A new annual four-week performing arts festival at Bard College will open with a celbration of Czech arts and culture.

Czech Press Photo 2001


Výstava fotografií (30. 6. - 15. 8. 2003) oceněných v rámci soutěže Czech Press Photo bude během července a srpna k vidění v prostorách Českého centra v Bruselu. Vernisáž proběhne v pátek 27. června 2003 od 19.30 hodin.

Czech Press Photo přináší každoročně nezávislé autentické obrazové svědectví o životě. Tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální fotožurnalisté žijící v České nebo Slovenské republice. Cílem soutěže i výstavy, které se konají každoročně od r. 1995, je umožnit veřejnosti být očitým svědkem událostí a jevů uplynulého roku.

Czech Press Photo dává možnost zveřejňovat i to, co z nejrůznějších důvodů navzdory svým kvalitám nenachází na stránkách novin a časopisů uplatnění. V zájmu nestrannosti posuzuje práce nezávislá, každoročně obměňovaná odborná mezinárodní porota.

Fotografií roku 2001 se stal snímek Michala Novotného, Lidové noviny: Děti požárního kapitána Timothy Stackpola na newyorském Coney Islandu při jeho pohřbu. Stackpole přišel o život během záchranářských prací po teroristickém útoku na World Trade Center, září 2001.


The Moravian - Slovak Year in Kyjov

Held for the 16th time in the year 2003, the renowned folklore festival the Moravian - Slovak year will take place in Kyjov. Every four years this festival attracts thousands of folklore lovers from the Czech Republic and abroad to the heart of Slovácko region. For four days in August Kyjov will be full of folk traditions and customs, beautiful folk costumes and songs. You will have the chance to meet those who preserve these customs and traditions and thanks to whom they flourish. Dozens of folklore ensembles and bands from Kyjov and its surroundings taking part in the festival will guarantee a great variety of the programme.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012