Knihy a knížky v ČR Knihy a knížky v ČR - včera a dnes

Čech a emigrant
Edgar Knobloch
Nakladatelství Alfa & Omega vydalo nedávno dvě knížky Edgara Knoblocha, který sice po válce vystudoval práva, ale než v roce 1965 emigroval, věnoval se hlavně studiu jazyků, překládání a fotografování. Tehdy už také psal a vydal román Smrt Tamerlánova (nové vydání vyjde během měsíce), cestopis V srdci Asie i výtvarnou publikaci Umění Střední Asie. Takže ty dvě knížky, sbírka veršů Strach a sbírka povídek Návrat nežádoucí, (s výbornými ilustracemi Věry Martinkové) vycházejí až po čtyřiceti letech. Přitom básně vznikaly v Československu v padesátých letech, vyjadřují velmi silně autorův pocit nesvobody a úzkost z totalitní moci. "Osud mi život krad... ruce ti spoutali / provazem s hrdla oběšených..." Ale slyšíme tu i vzpouru: "Svobodný člověče, slyš svobodného hlas, / kéž volnost duše mé nezničí tento čas!" Povídky začal Edgar Knobloch také psát v době, kdy pracoval v pražském nakladatelství a organizoval mezinárodní konference. Vzhledem k tomu, že se ho ani náznakem nedotkla víra uhlířská v zářné zítřky, bylo mu jasné, že moc, která sevřela tolik lidí, jim nedá vydechnout. Psal tehdy bajky, v nichž zápas člověka s mocí líčil v antickém rouše, konečně věděl, že historie se neustále opakuje. Když se mu podařilo utéct, nejdřív do Anglie, pak do Belgie a nakonec do Francie, neměl vlastně na psaní čas. Získal ho teprve v penzi, kdy už mohl jezdit do svobodného Československa a pak do České republiky. A protože zažil na vlastní kůži, jak se lámou charaktery, jak jsou lidé ochotni pro majetek se zříci všech příbuzenských a přátelských vztahů, jsou v Návratu nežádoucím i povídky na toto téma. Jistě to není ojedinělý případ emigranta, kdy se nekoná biblický příběh o návratu ztraceného syna.
Milena NyklováEva Řehořková:Farma pod eukalypty
Výtvarnice, loutkářka, spisovatelka Eva Řehořková napsala již 14 českých a 3 anglické knížky, k vydání má připraveno 7 dalších.
O některých jsme na stránkách Českého dialogu již informovali. O autorce, jejíž životní cesty jsou skutečně pestré, chceme přinést samostatný článek. Dnes jen připomeneme, že Eva Řehořková žije v Jižní Austrálii, v Adelajdě, a že její knížky čerpají jak ze života v Československu, tak si berou inspiraci z australské reality i jejích mýtů.
Farma pod eukaplypty je přepracováním a rozšířením jejích dvou předchozích novel Aperle a Inape. Stará svérázná dáma se zde potkává s mladým domorodcem, který později převezme starost o dvě opuštěné české děti. Děj se odehrává v Jižní Austrálii, v době, kdy neznámá nemoc zkosila veškeré obyvatelstvo. Tato situace přináší pochopitelně řadu nástrah a nutí zmíněné knižní postavy řešit dosud neznámé problémy. Přes jakoby tragické pozadí je knížka velice půvabná a poetická. Myslím, že je tojedna z jejích nejlepších.
-es-Jak vyzrát na Goliáše
Tato kniha je určena všem těm, kterým se při zmínce o Lucembursku vybaví tak maximálně středověká dynastie, popřípadě vzpomínka na hodiny zeměpisu, strávené v polospánkovém oparu. Pokud vám nestačí těch pár informací, které uvázly v hlavě při onom pověstném putování jedním uchem dovnitř a druhým ven, pak nezbývá než říci, že tato útlá knížka je určena právě pro vás a je ideální příležitostí k seznámení s lucemburskými dějinami, náturou, zvyky ale i humorem či nešvary.Těžko říci, jde-li o literaturu faktu nebo beletrii, "Jak vyzrát na Goliáše" stojí na pomezí těchto dvou žánrů. Námětem sice je převážně historie, nicméně text je prošpikován ironickými poznámkami a žertíky, které si berou na paškál samotné lucemburčany. Mezi jednotlivé kapitoly je navíc vklíněno několik takzvaných testů, sérií otázek jako například "Trpí Lucemburčané nedůvěrou k velkým zvířatům?", doplněných vždy vtipnou odpovědí - "Ne, pokud nelezou z klece."Knížku "Jak vyzrát na Goliáše" mohu s klidným srdcem doporučit, je zábavná, vtipná a její zpracování je natolik originální, že se čtenář ani chvilku nenudí.
Autorem je Lucemburčan George Erasmus, roztomilými ilustracemi knížku doplnila Alison Koch-Kent, z angličtiny ji přeložila Alexandra Müllerová, vydavatelem je Amitiés Tchéque et Slovaque - Luxembourg ve spolupráci s Ministerstvem turizmu a Ministerstvem kultury v Lucembursku. Poděkování za rozšíření informace o této knize pro české čtenáře patří manželům Marenčákovým, kteří v Lucembursku - do roku 2000 devět let - vedli Českou informační kancelář Bohemia-Info a v současné době žijí v jižních Čechách.
-lz-Knížku si lze objednat za 139 Kč + poštovné v redakci Českého dialogu, nejlépe e-mailem: strizovska@seznam.cz
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad