A za co tedy bojujeme?

Jaroslav Erik Frič
Politika
Co pořád mají s těmi „odborníky“? Když pominu, že téměř každý z veřejných činitelů se ve své posunuté soudnosti pokládá za odborníka na cosi a zaslepeně věří ve svou jakousi „povolanost“, je přece pro mne mnohem důležitější, aby dotyčný byl slušný člověk, aby to nebyl zjevný lump a prospěchář, fedrující ve své politické praxi nepotismus všeho myslitelného druhu, aby to zkrátka nebyl více či méně rafinovaný zločinec. Při současných obecně vnímaných hodnotových měřítcích – v kotlině i úvalech našich historických zemí – to „odbornické“ vedení státu může vést jen k dalšímu úpadku už tak mravně rozbahnělé a cynicky ekonomizované společnosti.
Říkalo se kdysi, že v Anglii byly vždy na vůdčí místa dosazovány osobnosti především s vysokým mravním kreditem, všeobecným nadhledem a rozsáhlým obecným vzděláním. Tito na vějičku moci nízce neupjatí lidé, jako spíše lidé oddaní službě a obecnému blahu, pak měli k dispozici právě ony „odborníky“, osoby často velmi úzkého odbornického pohledu, nicméně pro dotyčnou práci platné a užitečné. A zatoužili-li po moci, tak snadno se k ní nedostali. Jinak u nás. Mimo parlamentní postup a mimo parlamentní důvěru dosazení „odborníci“, obklopení kdoví kým, a v čele toho všeho osoba, jež se k moci prolhala, což dnes vrací oddaným voličům prázdným žvástem, nesoudným a nestoudným slovem i činem.
Dočetl jsem se onehdy, že v Polsku je na podporu kultury ze státních prostředků věnováno na jednoho občana pětkrát více peněz než u nás. Pětkrát. Je to možné? Kdo o tom rozhoduje – v Polsku – a u nás? Ukažte mi nějakého „odborníka na kulturu“. Rád bych si ho prohlédl. Zatím jsem povětšinou zažil v příslušných funkcích plejádu chudáků, v lepším případě slušných úředníků. Čest památce Pavla Dostála, který osobností nepochybně byl, jeden z mála.
Ne, o kultuře, o mravním stavu společnosti (a tedy ani o zdravém hospodářství) nerozhodují „odborníci“, a už vůbec ne ti bezostyšně protřelí bahnem „normalizace“. Skutečnou úroveň společnosti v ničem nepozdvihnou ani o milimetr.
Byl jsem přítomen před časem rozsáhlé akce brněnského divadla Husa na provázku – pod patronací a za přítomnosti Václava Havla – o hledání, případně vůbec o prospěšnosti či užitečnosti něčeho, čemu se uvyklo říkat „vize“. Projevy jsem byl zděšen. (Ale téma je natolik důležité a rozsáhlé, že se o něm – jakož i o slovech řady účastníků řečnického pléna – hodlám šířeji rozepsat jinde.)
Začal jsem Anglií, nabízí se podobně skončit. V době 2. světové války, kdy Winston Churchill zaujímal místo ministerského předsedy i ministra obrany, přišla prý jednou kabinetní řeč i na jakési válečné omezení přísunu peněz na kulturu. Tu se prý Churchill jednoduše na dotyčného navrhovatele osopil: „A za co tedy bojujeme?!“ Je v tom vše. Nemám co dodat. Hezké Vánoce.
Převzato ze společenské revue PŘÍTOMNOST
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad