Zachráněné dědictví

6 2003 Kultura česky
obálka čísla

Jako mnohé další objekty, tak i areál zámku Trója Galerie hlavního města Prahy byl zasažen loňskými povodněmi. Zvláště zdejší sbírka plastiky.

Výstava Zachráněné dědictví (Dům U Kamenného zvonu - do 7. září 2003) je poděkováním všem, kdo se podíleli na opravách okolí a zahrady, samotného zámku a uměleckých děl. Je i letošní oslavou 40. výročí vzniku galerie, kdy díky veliké píli zaměstnanců, odborníků a dobrovolníků se podařilo většinu sbírky restaurovat či aspoň konzervovat. Mnohé z nich lze proto dnes vystavit.

Expozice známých i méně známých děl (konec 19. století - současnost) je dána kritériem největší ohroženosti a poškození vodním živlem. Snahou o zachování co největšího počtu děl sbírky. Stejně tak technologickými postupy při jejich obnově. Galerii hlavního města Prahy (zřízena 1963) byla svěřena péče o umělecké a sbírkové fondy dnešního Magistrátu hlavního města Prahy, včetně kolekce plastik veřejných. Stejně tak větší celky pozůstalostí Františka Bílka a Jaroslava Horejce (části jich jsou na výstavě představeny). I celá škála sádrových modelů a studií děl, např. J. V. Myslbeka, J. Mařatky nebo J. Štursy, ale i Vodník v bronzu V. Amorta. Současnou generaci zastupují např. M. Bílek, K. Gebauer, M. Jetelová, S. Milkov, V. Preclík, J. Sozanský, J. Zeithamml a další, kteří sami svá díla restaurovali nebo se podíleli na jejich obnově.

Díla ze sádry, keramiky, kamene, dřeva, kovů a dalších materiálů (papír, sklo, plasty i z nepálené hlíny) mnohdy vodní živel zničil. Nalezené části se vytřídily a sestavily k sobě, na podkladě dokumentace či modelů a odlitků se pak doplňovaly chybějící části v celky.

Výstava, připravená k prezentaci necelý rok po povodni, je právem hodnocena jako zázrak. Vždyť "utopená" a téměř mrtvá díla obsáhlé sbírky se podařilo "navrátit životu".

V doprovodném programu k výstavě budou vždy pravidelné besední úterky s restaurátory vystavených děl.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012