Šperky v Hergetově cihelně

6 2003 Kultura česky
obálka čísla

Dlouhodobou expozici unikátních šperků a zlatnických prací ze svých sbírek otevřelo Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci se Společností COPA (zabývající se rekonstrukcí historických budov a realizací investičních projektů) na nábřeží Vltavy nedaleko Karlova mostu - v Hergetově cihelně.

Výstava kabinetního charakteru přibližuje vývoj krásného uměleckého řemesla od 17. století do současnosti v předmětech mnohdy ještě nevystavených. Ve vitrínách přízemí jsou ukázky historického šperku, v klasickém provedení zlata v kombinaci s českým granátem pak klenoty 19. století. I z neklasických, ovšem velice krásných materiálů, například železné litiny (jejich odlévání velmi jemných tvarů je i dnes nenapodobitelné!). V počtu téměř čtyři sta šperků, hodinek a dóz se zde prostřídává vliv klasicismu, secese a art deca (př. Josefa Horejce, Josefa Drahoňovského ad.) v nejrůznějších tvarech, barvách a užitýc kovech. V prvním patře spatříme poté exponáty - celkem 56 od jedenatřiceti autorů - z let padesátých ("šperky splňující kritérium pro tehdejší české státníky", což patřilo k době) a prezentující naši zemi na výstavě EXPO´58 v Bruselu a i tvorbu českých autorů druhé poloviny 20. století: jako prvnímu je dán prostor Josefu Symonovi. Celá kolekce je doplněna dobovými oděvy, šperkovnicemi a zrcadly.

Sbírka uměleckého šperku UPM vznikala od založení muzea po celou dobu jeho trvání. Ukazuje vývoj zlatnického řemesla hlavně ve střední Evropě od počátků do současnosti. Zahrnuje i liturgické předměty, unikáty doby Karla IV. a císaře Rudolfa II. a výběr z ní je nyní prezentován souběžně ve stálé expozici UPM pod názvem Klenotnice.

Při prohlídce nás napadne, jak je výstava (otevřena denně 10 - 18 hodin) zabezpečena proti případné velké vodě? Systém instalace umožňuje, aby všechny předměty byly sklizeny do jediné hodiny. V krátké době bude v prodeji katalog a repliky většího počtu originálních šperků.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012