Šperky v Hergetově cihelně

Dlouhodobou expozici unikátních šperků a zlatnických prací ze svých sbírek otevřelo Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci se Společností COPA (zabývající se rekonstrukcí historických budov a realizací investičních projektů) na nábřeží Vltavy nedaleko Karlova mostu - v Hergetově cihelně.
Výstava kabinetního charakteru přibližuje vývoj krásného uměleckého řemesla od 17. století do současnosti v předmětech mnohdy ještě nevystavených. Ve vitrínách přízemí jsou ukázky historického šperku, v klasickém provedení zlata v kombinaci s českým granátem pak klenoty 19. století. I z neklasických, ovšem velice krásných materiálů, například železné litiny (jejich odlévání velmi jemných tvarů je i dnes nenapodobitelné!). V počtu téměř čtyři sta šperků, hodinek a dóz se zde prostřídává vliv klasicismu, secese a art deca (př. Josefa Horejce, Josefa Drahoňovského ad.) v nejrůznějších tvarech, barvách a užitýc kovech. V prvním patře spatříme poté exponáty - celkem 56 od jedenatřiceti autorů - z let padesátých ("šperky splňující kritérium pro tehdejší české státníky", což patřilo k době) a prezentující naši zemi na výstavě EXPO´58 v Bruselu a i tvorbu českých autorů druhé poloviny 20. století: jako prvnímu je dán prostor Josefu Symonovi. Celá kolekce je doplněna dobovými oděvy, šperkovnicemi a zrcadly.
Sbírka uměleckého šperku UPM vznikala od založení muzea po celou dobu jeho trvání. Ukazuje vývoj zlatnického řemesla hlavně ve střední Evropě od počátků do současnosti. Zahrnuje i liturgické předměty, unikáty doby Karla IV. a císaře Rudolfa II. a výběr z ní je nyní prezentován souběžně ve stálé expozici UPM pod názvem Klenotnice.
Při prohlídce nás napadne, jak je výstava (otevřena denně 10 - 18 hodin) zabezpečena proti případné velké vodě? Systém instalace umožňuje, aby všechny předměty byly sklizeny do jediné hodiny. V krátké době bude v prodeji katalog a repliky většího počtu originálních šperků.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad