VLASTENEC KAREL ČAPEK

Anna Sobotková 12 2016 Ostatní česky

 

 

 

Na den 25. prosince připadá výročí úmrtí jednoho z největších spisovatelů české historie Karla Čapka. V malebném kraji Dobříšska můžete navštívit dům tohoto novináře, spisovatele, dramatika, intelektuála, vlastence, přítele T. G. Masaryka a velkého milovníka psů. Najdete tu expozici, která je zaměřena na dílo Karla Čapka, jeho život a ocitnete se v místě, které měl opravdu rád.

 

Karel Čapek se narodil v Malých Svatoňovicích v rodině lékaře Antonína Čapka. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové, ale maturoval na Akademickém gymnáziu v Praze. Studium na FFUK v Praze ukončil v roce 1915 doktorátem. V době jeho studií vznikla seminární práce s názvem Pragmatismus čili Filosofie praktického života. Dva roky strávil na studijním pobytu v Paříži a v Berlíně. Jeho dílo je rozsáhlé a často bývá členěno na dvě základní části. Část zabývající se vnitřním životem člověka jako jedince, jehož prostřednictvím se Čapek pokouší zkoumat možnosti lidského poznání a utopická část tvorby, do které řadíme jeho utopické romány a dramata, v nichž často kritizuje problémy společnosti. Jeho práce novináře je spojena především s Lidovými novinami, kde působil i jeho bratr Josef. Svou všestrannost a nadání projevil ve Vinohradském divadle, se kterým spolupracoval, jako dramaturg a režisér.  Dílo Karla Čapka bylo přeloženo do mnoha jazyků a vychází v různých státech světa. Mezi zajímavosti patří vydávání a obliba jeho děl v Japonsku.

Na okraji obce Stará Huť u Dobříše stojí dům Karla Čapka, který dostal jako svatební dar a kde v posledních letech svého života trávil hodně volného času. Vinohrady mu totiž přišly příliš hlučné a prašné.  Václav Palivec místní podnikatel, jehož bratr si vzal za manželku Čapkovu sestru Helenu, mu nabídl dům k užívání jako svatební dar. Od května 2016 jsou v památníku připraveny dvě nové expozice, které se věnují osobnostem Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové. Mezi zajímavosti patří hedvábný kostým z dvacátých let, který patřil paní Olze nebo konferenční stolek novináře Peroutky. Najdete zde také vánoční blahopřání, které spisovatelce Olze Scheinpflugové poslal veřejnosti ještě neznámý mladík Václav Havel. K vidění je zde i Čapkův fotoaparát, na kterém se učil fotit nebo svatební ponožky s iniciály KČ. Zajímavé je i okolí domu, kde vede Čapkova stezka, což je krátký okruh, kudy Karel Čapek chodil na procházky nebo třeba na houby. V zahradě domu dosud rostou stromy a keře, které spisovatel sám zasadil. Na konci srpna 1938 zalila zahradu voda a Čapek při odstraňování následků těchto záplav nastydl, dostal zápal plic, kterému 25. prosince podlehl.  Úmrtí této velké osobnosti proto připadá na první svátek vánoční.

 

Anna Sobotková

 

(Fotografie: Archiv - Karel Čapek na zahradě s Dášenkou)

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012