VLASTENEC KAREL ČAPEK

Na den 25. prosince připadá výročí úmrtí jednoho z největších spisovatelů české historie Karla Čapka. V malebném kraji Dobříšska můžete navštívit dům tohoto novináře, spisovatele, dramatika, intelektuála, vlastence, přítele T. G. Masaryka a velkého milovníka psů. Najdete tu expozici, která je zaměřena na dílo Karla Čapka, jeho život a ocitnete se v místě, které měl opravdu rád.
Karel Čapek se narodil v Malých Svatoňovicích v rodině lékaře Antonína Čapka. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové, ale maturoval na Akademickém gymnáziu v Praze. Studium na FFUK v Praze ukončil v roce 1915 doktorátem. V době jeho studií vznikla seminární práce s názvem Pragmatismus čili Filosofie praktického života. Dva roky strávil na studijním pobytu v Paříži a v Berlíně. Jeho dílo je rozsáhlé a často bývá členěno na dvě základní části. Část zabývající se vnitřním životem člověka jako jedince, jehož prostřednictvím se Čapek pokouší zkoumat možnosti lidského poznání a utopická část tvorby, do které řadíme jeho utopické romány a dramata, v nichž často kritizuje problémy společnosti. Jeho práce novináře je spojena především s Lidovými novinami, kde působil i jeho bratr Josef. Svou všestrannost a nadání projevil ve Vinohradském divadle, se kterým spolupracoval, jako dramaturg a režisér. Dílo Karla Čapka bylo přeloženo do mnoha jazyků a vychází v různých státech světa. Mezi zajímavosti patří vydávání a obliba jeho děl v Japonsku.
Na okraji obce Stará Huť u Dobříše stojí dům Karla Čapka, který dostal jako svatební dar a kde v posledních letech svého života trávil hodně volného času. Vinohrady mu totiž přišly příliš hlučné a prašné. Václav Palivec místní podnikatel, jehož bratr si vzal za manželku Čapkovu sestru Helenu, mu nabídl dům k užívání jako svatební dar. Od května 2016 jsou v památníku připraveny dvě nové expozice, které se věnují osobnostem Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové. Mezi zajímavosti patří hedvábný kostým z dvacátých let, který patřil paní Olze nebo konferenční stolek novináře Peroutky. Najdete zde také vánoční blahopřání, které spisovatelce Olze Scheinpflugové poslal veřejnosti ještě neznámý mladík Václav Havel. K vidění je zde i Čapkův fotoaparát, na kterém se učil fotit nebo svatební ponožky s iniciály KČ. Zajímavé je i okolí domu, kde vede Čapkova stezka, což je krátký okruh, kudy Karel Čapek chodil na procházky nebo třeba na houby. V zahradě domu dosud rostou stromy a keře, které spisovatel sám zasadil. Na konci srpna 1938 zalila zahradu voda a Čapek při odstraňování následků těchto záplav nastydl, dostal zápal plic, kterému 25. prosince podlehl. Úmrtí této velké osobnosti proto připadá na první svátek vánoční.
Anna Sobotková
(Fotografie: Archiv - Karel Čapek na zahradě s Dášenkou)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad