Kasteláni hlásí rekordní sezonu

-top- 12 2016 Kultura česky

 

 

Cestu na hrady, zámky a další objekty ve správě Národního památkového ústavu si letos našlo více než pět milionů návštěvníků. Ty přitáhl jak Lucemburský rok, tak i pestrost další nabídky českých, moravských a slezských památek. Sezona 2016 se zapíše jako zatím nejúspěšnější od vzniku České republiky.

Pomyslnou magickou pětimilionovou hranici se podařilo na hradech a zámcích překonat již v září, v roce 2015 s tímto číslem přitom kasteláni sezonu zakončovali.

 

Nejvyšší návštěvnost mají již tradičně zámky Český Krumlov a Lednice, které patří na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a přitahují kromě domácích i množství i zahraničních návštěvníků.

"Zámek Lednice i českokrumlovský areál navštívilo letos již přes čtyři sta tisíc lidí. Čtvrtmilionovou návštěvnost mají zatím Hluboká a Karlštejn, přes sto tisíc návštěvníků mají Kroměříž, Konopiště, Valtice, Bouzov, Pernštejn, Sychrov, Kuks nebo Trosky," uvádí Rudolf Pohl, náměstek pro správu památkových objektů.

Přízeň návštěvníků není soustředěna jen na ty nejznámější památky. Vyšší návštěvnost zaznamenala absolutní většina objektů ve správě NPÚ bez ohledu na velikost, známost či dostupnost.

„Za růstem návštěvnosti stojí několik faktorů. Těší nás, že mnoho lidí před zahraniční cestou upřednostňuje objevování domácích památek. Svoji roli pak samozřejmě hraje i bezpečnostní situace ve světě a vnímání České republiky jako jedné z nejbezpečnějších destinací. Nesmíme však opomenout, že památky ve správě NPÚ nabízejí stále lepší programy a postupně se zlepšuje i stav jednotlivých hradů a zámků ať už pomocí velkých investic či prostřednictvím postupných menších etap obnovy. Důležitý je také inovativní přístup jednotlivých kastelánů,“ upozorňuje generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

 

Například nedávno obnovený Hospital Kuks se stal Stavbou roku 2016 a jeho branami prošlo letos již přes 100 tisíc návštěvníků. V letech před revitalizací přitom navštívilo památku zhruba 40 tisíc návštěvníků ročně. Květná zahrada v Kroměříži, památka UNESCO, se pak stala vítězem soutěže DestinaCZe 2016 v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu, vyhlašované agenturou CzechTourism. Za oceněním stojí jak obnovená podoba zahrady, tak především kvalita nabízených vzdělávacích programů pro rodiny s dětmi. Ve středočeských Veltrusích byla vloni dokončena vzorová obnova významné části areálu a otevřelo se zde i edukační centrum, v němž se konají programy pro školy. Celoročně otevřená památka letos přilákala na šest prohlídkových okruhů dvojnásobek loňských návštěv. Aktivní přístup stojí též za zájmem o zámek Žleby, který oproti roku 2015 navštívilo o 20 tisíc návštěvníků více. V Pardubickém kraji byl pak „skokanem roku“ Soubor lidových staveb Vysočina (Veselý Kopec a Betlém), který dosud navštívilo přes 60 tisíc osob, tedy o 10 tisíc více, než v loňském roce za stejné období. Návštěvnicky nejsilnějším obdobím je v roubenkách však až měsíc prosinec spojený s adventními akcemi. Navýšením návštěvnosti o celých 42 % se pak může letos pochlubit i klášter Plasy na Plzeňsku, více než 30% pak Hrad a zámek Bečov a zámky Kynžvart či Valeč v Karlovarském kraji. V ústeckém kraji se v roce 2016 skokově zvedla návštěvnost zámku Stekník, kam si našlo cestu zatím přes 12 tisíc návštěvníků, dvojnásobné množství, než loni. Absolutním skokanem roku jsou však jihomoravské Valtice, které letos navštívilo již přes 125 tisíc návštěvníků, zatímco od ledna do října 2015 to bylo 48 tisíc návštěvníků.

 

K vyšší návštěvnosti památek bezesporu přispěl i Lucemburský rok. Při příležitosti oslav 700. výročí narození císaře Karla IV. uspořádal Národní památkový ústav řadu výstav a kulturních akcí na téměř třiceti hradech, zámcích a klášterech, v jejichž historii zanechala lucemburská éra nesmazatelné stopy. Stěžejní akcí Lucemburského roku se stala výstava „Karlštejnský poklad a kultura císařského dvora Karla IV.“ na hradě Karlštejn. V průběhu návštěvnické sezóny pak doplnily karlštejnskou výstavu další dvě klíčové expozice. Na hradě Veveří „Lev a Orlice – Moravští Lucemburkové a jejich hrad,“ díky které navštívilo hrad zatím o 25 tisíc návštěvníků více než v roce 2015, a na zámku v Jindřichově Hradci „Následovníci svatého Jiří“. Z jihočeských památek však ve srovnání s loňskem zaznamenal i s přispěním akcí Lucemburského roku nejvyšší procentuální nárůst hrad Landštejn, a to o 36 % (o 13 tisíc návštěv). Pomyslně se zde 5. července na slavnostní hostině na hradním nádvoří setkal Karel IV. s Vilémem z Landštejna. Před hradem se odehrál středověký trh a v hradním příkopu si návštěvníci mohli prohlédnout ukázky řemesel ze 14. století. Křivoklát pak lákal na vystavenou Bibli Václava IV. a noční scénické prohlídky „Lucemburkové na Křivoklátě“ měly takový úspěch, že se správa hradu rozhodla je zařadit i v prosinci jako program Královského adventu. Na památkách v Olomouckém kraji byla tou nejvýraznější akcí Lucemburského roku výstava na hradě Šternberk „Albert II. ze Šternberka ve službách Karla IV.“

Lucemburský rok vyvrcholil velkolepou Hradozámeckou nocí, která se konala poslední srpnovou sobotu. V letošním roce se do ní zapojilo 95 památek, nejvíce za sedmiletou historii akce, na které zavítalo během večera rekordních 33 tisíc návštěvníků. Nově se do Hradozámecké noci zapojil hrad Bezděz, zámky Hluboká nad Vltavou, Stekník a Zákupy a rovněž několik dalších soukromých památek či památek v jiné správě. Objekty se rozzářily svitem svíček, loučí nebo lampionů a získaly tak na jeden den v roce neopakovatelnou atmosféru. Hlavní program Hradozámecké noci se odehrál v centru oslav 700. výročí narození Karla IV. – na hradě Karlštejně, a vyvrcholil ohňostrojem, který byl k vidění na hradě vůbec poprvé v historii.

Letošní úspěšný Lucemburský rok Národní památkový ústav symbolicky zakončil Královským adventem, během kterého památky ožívají řadou koncertů, výstav, řemeslných jarmarků a vánočně laděných prohlídek. Ze zkušeností z minulých let vyplývá, že návštěva hradu či zámku okořeněná předvánoční atmosférou nabývá na popularitě. „Mnoho památek se tak koncem roku a v prvních měsících roku příštího zcela neponoří do zimního spánku, jak by se dalo předpokládat,“ upozorňuje Naďa Goryczková.

 

(Článek sestaven z materiálů NPÚ)

 

Foto: letecký pohled na Český Krumlov

 

-top-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012