Stalo se v listopadu 2016... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 12 2016 Aktuality česky

 

 

Semlelo se toho tolik, že by bylo nejlepší napsat: nejdůležitější je, abyste měli dobrou náladu a sílu připravovat Vánoce. Vždyť kam se hrabe Zeman na vůni vanilkových rohlíčků a evidence elektronických tržeb na adventní výzdobu... Ale vážně: naše politická scéna se opět projevila jako hromada vzteklých puberťáků. Premiér Sobotka vyměnil své dva ministry. Zase byly diskuse kolem oslav 17. listopadu a pan prezident tentokrát neriskoval vaječný (ani slovní útok) a odebral se do Lán, kde „se věnoval osobním vzpomínkám“. Joj! Takže oslavy proběhly v klidu, dobré náladě - a v kritice vlády, především Zemana a jeho buranství.

 

Jako každý rok jsem byla na Dušičky na hrobě svých rodičů, porodníka své starší dcery a Václava Havla. U pana prezidenta bylo tolik svíček a kytek, že jsem měla problém své světýlko někam vtěsnat. Krásné taky bylo, že lidé znovu zapalovali svíčky, které náhodou zhasly. Bylo tam plno a nejen nás starých!!! Dušičky slavíme v křesťanském světě od 10. století a světýlko symbolizuje víru ve věčný život. Mnohým zemřelým máme skutečně za mnohé děkovat...

 

Prezidentská kampaň se rozjíždí. Kandidaturu ohlásil novinář a výrazná osobnost české kultury Michal Horáček. Představil už svůj tým a prozradil o sobě, že: majetek v hodnotě 450 milionů korun má jen v Česku (a ne v daňových rájích) a na kampaň vynaloží 50 milionů (výhradně svých vlastních). Je to kultivovaný a světaznalý člověk – takže asi nebude mít podporu voličů 4. cenové skupiny. Ale sláva, že je tak statečný.

 

Velmi jsme sledovali boj o prezidentské křeslo v USA. Většina Čechů se bála nevypočitatelného a velkohubého D. Trumpa a držela palce H. Clintonové. Ale deset milionů palců nestačilo... Miloš Zeman nelenil a Trumpovi blahopřál. Připomenul, že vždycky věřil v jeho vítězství a že mu prý u  nás říkáme „český Trump“. (Fakt?) Podle informací o novém americkém prezidentovi mají ti dva  společný odpor proti faktům a vědě obecně, protože všechno vědí nejlíp. Zeman taky považuje první Trumpovu manželku Ivanu za ideální velvyslankyni v Česku a rychle jí to dal vědět. No jo, snad se už konečně dočká pozvání do Bílého domu, po kterém tak touží a prezident Obama ho nikdy nebral vážně!

 

V posledních měsících narůstá počet ozbrojených Čechů. Za první půlrok jich letos přibylo 6 tisíc -  takže se blížíme k hranici 300 tisíc. Hlavním důvodem je podle expertů strach z přílivu muslimských uprchlíků do Evropy.

 

Zemřel Fidel Castro a tak jsem vzpomínala, jaké pocity ve mně kdysi vyvolával. Kupodivu si pamatuji především to, že se mi víc líbil Che Guevara.  Bude zajímavé vědět, kdo ze současných politiků se s ním přijde rozloučit. Určitě lidé z Jižní Ameriky a pak asi někdo z Ruska a Severní Koreje.

 

Unie lihovarníků se ohradila proti statistice Světové zdravotnické organizace (WHO), která nás řadí na první místo ve spotřebě čistého lihu na hlavu (12,5 litru). Včetně miminek! Jsme totiž až druzí na Rakouskem, vypijeme „jen“ 11,9 litrů! Aspoň to...

 

Cestovatel Miroslav Zikmund (97) pokřtil ve Zlíně novou knihu, nazvanou Hanzelka a Zikmund. Autor František Emmert v ní zveřejnil dosud nepublikované texty a fotografie ze Zikmundova archívu. Celou knihu revidoval Miroslav Zikmund osobně a ze své obří kartotéky doplnil další informace.

 

Po sedmdesáti letech jsme mohli v noci ze 14. na 15. listopadu sledovat nádherný obrovský úplněk. Na ten další si počkáte až do 25. listopadu 2034. Tak si to užijte!

 

Nejvíc práce mají studenti medicíny, kteří jsou v posluchárnách, nemocnicích nebo  na pitevně týdně 25 hodin, dalších 11 hodin sedí nad scripty a učebnicemi. Naopak ekonomové jsou ve škole jen 15 hodin a 10 hodin se učí doma. Proto jich během studia pracuje nejvíc - na rozdíl od mediků nemusejí mít „železný zadek“.

 

Před  třemi lety se v Milovicích narodila paterčata. Alexandra Kiňová a Antonín Krosčen už měli jednoho syna, když do rodiny přibyli další čtyři kluci a holčička. Klub dvojčat a vícerčat tehdy vyhlásil sbírku, kam lidé postupně poslali přes 600 tisíc korun. K těm se však rodina nedostala a tak se s touto obecně prospěšnou společností soudí. Problém je se zněním darovací smlouvy a proto  paní Kiňová požádala o pomoc známou advokátku Kláru Samkovou.

 

Praha 3 chce pomocí již založeného fondu získat peníze na vyhlášení architektonické soutěže na stavbu pavilonu na Vítkově. Tam by měla být umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy.

 

Zemřel herec František Peterka (94), známý především jako Krakonoš ze stejnojmenných večerníčkových Krkonošských pohádek.

 

Někteří obzvláště odolní TV diváci se dívali na Zlatého slavíka. Překvapivě (!!) zvítězili Gott, Bílá a skupina Kabát.

 

V úterý 22. listopadu vypadl v Česku na dvě hodiny vyhledávač Google, nejdůležitější web na světě. K jeho napadení se přihlásilo hned několik hackerských skupin, technici Google to však odůvodnili údržbou sítě. Takže konec světa nenastal. V souvislosti s informační mocí elektronické sítě bylo tento měsíc zveřejněno, že anorexií u nás trpí už i devítileté dívky, které podlehly neustálým diskusím o postavě a hubnutí. Na adresu jedné extra znalé youtuberky je přihlášeno 165 tisíc odběratelů!

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: všemi milovaný gorilí samec Richard oslavil v plné síle 25. narozeniny. Dostal spoustu dárků od chovatelů i návštěvníků pražské ZOO, ovšem nejvíc si užil dortu!  Narodil se ve Frankfurtu a k nám přijel před 13 lety. I když je to obr a vypadá strašidelně, prý je bázlivý a nemá rád nové věci. O to víc miluje své tři děti a rád si s nimi hraje. Ovšem ta dospělá dcera, slavná samička Moja (7), žije ve Španělsku a už je maminkou.

 

Přeji vám všem sílu do předvánočních nákupů i pečení cukroví a užijte si láskyplné Vánoce!

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012