Ondřej Havelka Ondřej Havelka a Melody Makers

6 2003 Kultura česky
obálka čísla

Už od studentských let se Ondřej Havelka věnuje interpretaci jazzové a populární hudby 20. a 30. let jako zpěvák, tanečník a stepař. Natočil 6 alb s Original Prague Syncopic Orchestra a od r. 1995 vede vlastní orchestr Melody Makers, s nímž se věnuje svému oblíbenému období tak všestranně, jak to jen lze.

Na tomto poli v České republice nemají kapela ani Ondřej Havelka takřka konkurenci. V jejich podání můžete slyšet skvělé kousky našich a zejména amerických skladatelů tohoto období tak dokonale nastudované, že vzbuzují obdiv a nadšený potlesk stálých příznivců i ještě nezasvěcených posluchačů. Na veřejných produkcích, kterých není mnoho do roka a tím jsou fanoušky vyhledávanější, si užijete věrné interpretace bluesových, swingových, jazzových, ragtimových či prostě populárních skladeb a písní. V podání Melody Makers, hrajících povětšině na dobové nástroje, cítíte skutečné potěšení z hudby, necháte se strhnout živelnou radostí z rytmu jazzu, vášnivé texty ve vás rozbouří milostné city, nevědomky si za podupávání nožkou zatoužíte zatančit to skvělé tango či sentimentální blues. Elegance společenských úborů hudebníků, hlavního protagonisty a většinou na koncertech hostujícího dámského tria - sester Havelkových, jejich účesy, zpěv jak vystřižený z dobových nahrávek, jenže samozřejmě bez šumu, to vše vás přenese do jiného světa. Zazávidíte svým maminkám a tatínkům, případně babičkám a dědečkům dobu, v níž byli mladí a užívali si této skvělé a oduševnělé muziky a zábavy.

Ondřej Havelka a Melody Makers vystoupili se svým programem Blues v srdci mém v kulturním domě Gong v Praze 9. Koncert začínal netypicky v předsálí, kde již půl hodiny před zahájením jamovala kapela rozsazená libovolně po stoličkách baru a křesílkách foyeru a sám Ondřej Havelka u šaten osobně vítal příchozí srdečnými pozdravy a konstatováním: "To jsem rád, že už jste tady, pojďte se podsadit!" či "Vítáme vás, to je skvělé, že jste tu včas, vyberte si prosím dobré místo!", případně později příchozí "Pospěšte si, čekáme právě na vás, za chviličku začínáme, ale o nic jste nepřišli, nebojte se!" Po tomto uvolněném a milém začátku následovala série skvělých bluesových melodií a dostalo se jim vtipného výkladu anglických textů i upozornění na okolnosti vzniku té které písně či skladby.

Série pokračovala stepařským číslem Ondřeje Havelky a dalšími písněmi. Vším se prolínalo decentní dovzdělávání posluchačů v oblasti tohoto hudebního žánru, o němž sám Havelka na svých internetových stránkách říká:

"Patřím k těm, kteří stále čekají, že se objeví něco nebo někdo, umělecká osobnost nebo umělecký či myšlenkový směr a nabídnou nám východiska z dnešní kulturní nouze, přinesou víru a naději, budou stavět a ne bořit. V naději, že něco takového přijde, si rád počkám. A tak, abychom se během toho dlouhého čekání nezbláznili, vracíme se k uměleckým dílům nebo žánrům, které vznikaly v dobách, kdy jasné estetické normy existovaly a byly dokonce respektovány i v umění populárním."

Zakončení celého koncertu se opět konalo částečně mimo jeviště, a to promenádou celého četného orchestru po obou stranách zcela zaplněného sálu za nepřetržitého muzicírování, což bylo v té tlačenici úctyhodným výkonem. Zejména trumpetistovo sólo hrané za sestupování ze schůdků do hlediště a při protlačování se úzkou uličkou mezi namačkanými diváky vyvolalo obdiv. Pochvalu si však zaslouží všichni Melody Makers, díky nimž a jejich sólistovi i uměleckému šéfovi Ondřeji Havelkovi se daří vzbuzovat zájem o předválečnou éru a její umění i v mladé generaci, která byla na koncertě hojně zastoupena. Bouřlivý potlesk vyvolal všechny na jeviště a přinesl několik milých přídavků, po nichž se všichni ještě ponořeni do hudby rozcházeli do všedního světa lednové Prahy. I touto evokací atmosféry plodných let kultivované zábavy lze však proteplit zimní noc v době, která spěje k další válce, a která neví, kdo si sedne k opuštěnému kormidlu naší země.


Pozn. red.: Článek vznikal v době před válkou v Iráku a v čase mezi neúspěšnými koly prezidentských voleb v ČR.

Zájemcům o další koncerty Ondřeje Havelky a Melody Makers doporučuji navšívit stylové internetové stránky www.melodymakers.cz, kde najdou rozhovor s O. H. a také termíny a místa jejich dalších vystoupení. Kromě toho je zde i přehled interpretovaných skladeb a písní v článku neuváděných, protože mi připadalo potřebnější zmínit se spíše o celkové atmosféře události, která ve mně zanechala velmi příjemný pocit.

Koncert navštívila Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012