Galerie Duše

Olga Szymanská 12 2016 Kultura česky

 

 

„Že umění léčí duši, jsem se domnívala již dávno, ale teprve po založení galerie se mi má myšlenka potvrdila.“ Slova Ireny Kraftové, předsedkyně Umění proti rakovině, z.s. a autorky myšlenky i realizace výjimečné pražské galerie, svým zaměřením jediné na světě.

 

Proč

Onkologické onemocnění dítěte je velice složitou situací pro ně samotné, ale zároveň je zatěžkávací zkouškou pro celou rodinu. Jakákoliv aktivita dítěte je proto vítána a je velmi nutná. „Ten základní princip, který bohužel z dnešní medicíny trochu uniká, je to, že člověk je tvořen nejen tělem, ale také duší. Takže aktivita těch dětí je nesmírně důležitá,“ řekl Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol, na zahájení první výstavy galerie. Promluvil i Vratislav Šmelhaus, primář dětské onkologie FN Motol a Vlasta Průchová, ředitelka zmíněné školy. Dále Pavel Klener, přednosta 1. interní kliniky Ústav hematologie a krevní transfúze VFN, Jan Starý, přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, kteří výstavu také zaštítili.

 

Proto

Nová bezbariérová galerie (Anenská 13, Praha 1 – Staré Město) pro onkologické pacienty a i podporující umělce byla otevřena proto krásnou výstavou zmíněných pacientů pod příhodným názvem Stateční. Malí tvůrci z mateřské a základní školy při Fakultní nemocnici Motol přímo v centru české metropole tak představují své výtvarné práce veřejnosti.

„Jestli jste si všimli, tak je tady spousta krásných barevných věcí právě z onkologické, ale ne jen z onkologické kliniky FN Motol, ale jsou tu obrázky od dětí ze všech oddělení a je za tím vidět práce paní učitelek, které bych chtěla vyzdvihnout. Právě proto jsem tuto výstavu nazvala Stateční,“ řekla Irena Kraftová.

 

Motto

„Stateční jsou ti, kteří s nemocí bojují, stateční jsou ale i ti, kteří o ně pečují,“ – toto motto galerie naplňuje beze zbytku. „Jsem moc rád, že se to povedlo a budu držet galerii palce, aby podpořila co nejvíce pacientů. Myslím, že jsou to nejen děti, ale i dospělí, kteří podporu potřebují,“ řekl O. Lomecký. Doplňme, že před lety úspěšnost léčby dětské rakoviny byla jen tříprocentní. Dnes se z této nemoci dostane až osmdesát tři procenta dětských pacientů. A že tyto děti mohou malovat i vystavovat, je velkým impulzem k jejich uzdravení. Galerie chce být centrem osvěty a prevence v boji proti rakovině a podporovat právě aktivní umělecké činnosti onkologicky nebo jinak vážně nemocných a handicapovaných. Podporovat komunikaci mezi uměleckým světem „zdravých“ a „nemocných“ výstavní činností zavedených i začínajících umělců.

Tato galerie je jasným důkazem, že předpokladem vyléčení onkologického onemocnění je kromě odborné péče důležitá především víra v uzdravení.

 

Olga Szymanská

(dle tiskových materiálů)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012