Pozvánka na autogramiádu

Anna Sobotková 11 2016 Kultura česky

 

 

Retrospektivu k osmdesátým narozeninám slavného českého malíře a grafika Jiřího Anderleho můžete v současné době vidět v pražském Obecním domě. K výstavě nazvané Panoptikum je připravena i řada doprovodných akcí, jednou z nich je autogramiáda s autorem, která se uskuteční v úterý 29. listopadu v překrásných prostorách Obecního domu v Praze.

 

Jiří Anderle patří k nejznámějším umělcům své generace, ve svých grafických a obrazových cyklech často vyjadřuje existenciální úzkost člověka jako je válka, stárnutí nebo samota. V posledních letech se však od těchto témat posouvá k abstrakci. Podle Anderleho měla na jeho tvorbu vliv i osobní zkušenost s látkou LSD. Jiří Anderle působil v šedesátých letech na VŠUP jako asistent Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky. Od šedesátých let také jezdil s Černým divadlem po celém světě a seznámil se s technikami moderního umění a v Austrálii s uměním původních obyvatel. Tato zkušenost výrazně ovlivnila jeho umělecké vidění a umění přírodních národů jej inspiruje dodnes. Není bez zajímavosti, že ho tento styl ovlivnil natolik, že toto umění i sbírá. Za svou tvorbu byl mimo jiné oceněn medailí Za zásluhy, kterou mu udělil v roce 2006 bývalý prezident Václav Klaus. Autogramiáda, kterou připravil Obecní dům, jako doprovodnou akci k výstavě se uskuteční 29. listopadu od 16 do 18 hodin.

 

Pokud bychom měli spočítat samostatné výstavy tohoto grafika a malíře po celém světě, dostali bychom se téměř ke stovce. Jeho práce je zastoupena v newyorském Metropolitním muzeu i v pařížském Pompidouově centru.

 

Anna Sobotková

 

(Fotografie: Jiří Anderle)

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012