Lady Remoska

Eva Střížovská 11 2016 Knihy česky

 

Nakladatelství DCERA SESTRY má trochu neobvyklý název. Neobvyklá, řekla bych spíš mimořádná je i kniha, kterou právě vydávají a

křest bude mít 30. listopadu v Paláci Luxor v Praze na Václavském náměstí.

 

Prvních pětatřicet stran je věnováno jmenovkyni názvu Lady Remoska, Lady Mileně Grenfell-Baines. Paní Milena je tzv. Wintonovo dítě (příběh Nickyho Wintona, který zachránil téměř sedm stovek židovských dětí jistě znáte). Jela tehdy v roce 1939 předposledním vlakem vypraveným pro tyto děti do Anglie.

Bylo jí  dvanáct let a na klíně měla svou malou sestřičku Evu. Cesta byla dlouhá, z vlaku v Holandsku děti nastoupily na loď a ani ony ani jejich rodiče nevěděli, co bude dál. Milena s Evou se dostaly do dobré rodiny k laskavým lidem a měly na rozdíl od ostatních dětí to štěstí, že i jejich rodiče se do Anglie časem dostali. Rodiče většiny odvezených a zachráněných dětí zahynuli v koncentračních táborech.

Milena byla živé a zvídavé dítě, ráda a pěkně zpívala. Po studiích zdravotní školy a praxi ve Francii poznala George Grenfell-Bainese. Brzy byla svatba a pak dvě děti. A to už se Milena zamilovala kromě manžela a muziky také do vaření. A pak „potkala“ českou Remosku. A začala jí propagovat. Dnes se Remoska z Česka vyváží ve velkém množství nejen do Anglie. Ale víc nechci prozrazovat, všechno zajímavé je v knize, stojí za přečtení.

Další část knihy tvoří recepty pro Remosku, ale dají se samozřejmě vařit i bez ní. Je zde řada výborných polévek, zeleninových pokrmů, receptů z drůbeže, rýže  a těstovin, masa, ryb, sýra, ovoce. Velkou kapitolu tvoří recepty na deserty, koláče, buchty, vánočky, slané pečivo apod.

Zde je pár názvů pokrmů na ukázku:

Polévka z pečených fazolí

Mrkvový krém se zázvorem

Zeleninová frittata

Pečený chřest

Špenátový koláč

Kuře s kokosem a nudlemi

Provensálské kuře

Pikantní hovězí hamburgry

Hovězí karbonáda

Telecí závitky se šalotkami a višněmi

Jehněčí curry s rýží

Losos s koriandrem a limetkou

Americký koláč

 

Kniha má rozměry téměř A4 a 248 stran. A je plná překrásných barevných i černobílých fotografií. Autorkou receptů je Milena Grenfell-Baines,  Milenina životopisu Dita Klepková. Autorkou barevných fotografií pokrmů a Lady Mileny při práci a s vnoučaty Anna Édes, Kristýna Čižinská a Vojtěch Koblížek, dobové fotografie jsou z archivu autorky.

 

(Lady Milena je naší zástupkyní ve Velké Británii.)

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012