Královský advent 2016

-red- 11 2016 Kultura česky

 

 

Lucemburský rok nekončí – pokračuje mimo jiné nabídkou předvánočně laděných koncertů, výstav, řemeslných jarmarků a dalších akcí na hradech a zámcích spojených s Lucemburky i dalšími významnými panovnickými rody.


Středočeský kraj

Neděle 18. prosince: státní hrad Karlštejn – Královský advent na náměstí v obci. Vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů.

Víkendy 3.–4., 10.–11. a 17.–18. prosince: Hamousův statek ve Zbečně – Advent na statku. Zimní provoz statku s topením ve výměnku, kuchyňce a ve velké světnici v kachlových kamnech, řemeslnický jarmark s vánočními výrobky.

Víkendy 3.–4., 10.–11. a 17.–18. prosince: státní zámek Mníšek pod Brdy – Vánoční víkendové prohlídky s královnou Elzou z Ledového království. Adventní prohlídky pro dospělé.

Pátek 2. a pondělí 19. prosince: státní hrad Křivoklát – Lucemburkové na Křivoklátě. Scénické noční prohlídky.

Sobota 3. prosince: státní zámek Konopiště – Čertovské sklepení.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Mníšek pod Brdy – Mikulášská nadílka. Vánoční prohlídky pro děti i dospělé.

Víkend 3.–4. a 10.–11. prosince: státní hrad Křivoklát – Královský advent na Křivoklátě. Jarmark s doprovodným programem.

Víkendy 3.–4. a 10.–11. prosince: státní zámek Žleby – Adventní prohlídky.

Víkendy 3.–4., 10.–11. a 17.–18. prosince: státní zámek Hořovice – Adventní prohlídky. Prohlídky slavnostně vyzdobeného zámku s výkladem o adventních a vánočních tradicích začínají v 11, 12, 13 a 14 hodin. Po dobu adventních prohlídek bude otevřena zámecká kavárna.

Sobota 10. prosince: státní zámek Březnice – Advent. Pálffyovský betlém, vánoční program. Adventní koncert v hudebním sále zámku: Codex temporis a Musica podberdensis.

Sobota 10. prosince: státní zámek Konopiště – Adventní prohlídka zámeckých komnat.

Sobota 10. prosince: státní zámek Veltrusy – Vánoční koncert Zuzany Lapčíkové (zpěv, cimbál) a Vladislava Bláhy (kytara) v Rudolfově sále. Vstupenky za 200 Kč je třeba zakoupit předem nebo si je rezervovat.

Neděle 18. prosince: státní hrad Karlštejn – Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Rezervace je nutná na telefonu +420 311 681 695.

Neděle 18. prosince: státní zámek Veltrusy – Živý betlém a pohádka Vánoční putování s anděly. Připojte se k Marii s Ježíškem a Josefovi v jejich pouti. Průvod, ve kterém nesmějí chybět ani živá zvířátka, vyrazí od Holandského selského domu směrem k zámku, kde své putování zakončí. Druhý průvod se za Jezulátkem vydá také z Veltrus.

Sobota 24. prosince: státní zámek Mníšek pod Brdy – Vánoční prohlídka. V 11.15 prohlídka soukromých pokojů posledních majitelů, v 11.45 prohlídka bydlení drobné šlechty za první republiky.

Jihočeský kraj

Sobota 3. prosince: státní zámek Třeboň – Kouzlo Vánoc. Tradiční prodejní výstava Klubu Mája v zámecké galerii.

Neděle 11. prosince: státní zámek Dačice – Vánoční jarmark na nádvoří a v prostorách muzea.

Sobota 3. – neděle 18. prosince: státní hrad Nové Hrady – Vánoce u pana správce. Tradiční adventní nahlédnutí do atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství. Adventní prohlídky se budou konat vždy v sobotu a v neděli. Pro skupiny po předchozí domluvě jsou možné i prohlídky během týdne kromě pondělí.

Úterý 6. – neděle 11. prosince: státní zámek Třeboň – Skleněné Vánoce. Tradiční výstava sklářských výrobků v zámecké galerii.

Víkend 10.–11. prosince: státní hrad a zámek Jindřichův Hradec – Adventní dny. Oblíbená akce opět zprovozní unikátní černou kuchyni, pro malé i velké je připraven malý zvěřinec, sokolnické ukázky cvičených dravých ptáků, lukostřelba, ukázky řemesel, tvůrčí dílna, pěvecká, taneční i divadelní vystoupení a ekumenická bohoslužba.

Neděle 18. – úterý 20. prosince: státní zámek Dačice – Divadelní vánoční prohlídky. Humorné prohlídky s tématem Vánoc na šlechtickém sídle sehrají amatérští herci.

 

Plzeňský kraj

Sobota 3. prosince: státní hrad Rabí – Nebíčko a peklíčko. Oslava svátku sv. Mikuláše.

Neděle 4. prosince: státní zámek Červené Poříčí – Adventní koncert. Vánoční pastorely v zámecké kapli Nejsvětějšího Srdce Páně.

Neděle 4. prosince: státní zámek Kozel – Koncert. Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble. vystoupí v zámecké jízdárně.

Sobota 10. prosince: státní hrad Rabí – Vánoce na hradě. Oblíbené podvečerní adventní prohlídky hradu při svitu svíček.

Pátek 16. prosince: klášter Kladruby – Vánoční koncert v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Neděle 18. prosince: klášter Kladruby – Cavalla. Vánoční koncert souboru staré hudby v klášterním kostele.

Neděle 18. prosince: státní hrad a zámek Horšovský Týn – Živý betlém. Celodenní vánoční trhy vyvrcholí podvečerním představením na náměstí Republiky.

Pátek 23. prosince: státní zámek Červené Poříčí – Rozdávání betlémského světla v zámecké kapli Nejsvětějšího Srdce Páně.

Sobota 24. prosince: klášter Kladruby – Rozdávání betlémského světla v klášterním kostele.

 

Karlovarský kraj

Sobota 10. prosince: státní zámek Kynžvart – Adventní koncert ve velkém zámeckém sále. Zazní skladby a písně s vánoční tematikou i latinskoamerické rytmy či renesanční i barokní skladby. Vystupovat bude kytarové kvarteto i sólisté Základní umělecké školy Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních. Koncert začíná v 17 hodin. Rezervace na telefonu +420 702 818 975 nebo na kynzvart@npu.cz.

Pátek 23. prosince: státní hrad a zámek Bečov nad Teplou – Zvláštní prohlídka relikviáře sv. Maura.

 

Ústecký kraj

Neděle 4. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – Světská a církevní hudba pozdního středověku. Koncert k 700. výročí narození Karla IV. začíná v 17 hodin. Jako hosté vystoupí Tomáš Hála a Zuzana Kopřivová a také zástupci partnerského města Marienberg, pořádá Magistrát města Most.

Sobota 10. prosince: státní zámek Stekník – Adventní koncert v zámecké kapli od 16 hodin. Na nově restaurované varhany zahraje Helena Vlahačová, doprovázet ji bude Teplické dechové trio. Zazní skladby J. S. Bacha, A. Vivaldiho, G. F. Händela, F. Schuberta, W. A. Mozarta, A. Dvořáka a dalších, ale i vánoční skladby a koledy. Součástí programu bude prohlídka vánočně nazdobených interiérů západního křídla zámku před varhanním koncertem. Vstupné 160 Kč. Kapacita kaple je maximálně 70 míst k sezení, vstupenky lze rezervovat na +420 723 086 011 nebo steknik@npu.cz.

Víkend 10.–11. prosince: skanzen Zubrnice – Vánoce ve skanzenu. Výzdoba vánoček, výroba vánočních ozdob z perníkového těsta nebo vizovického pečiva a dalších výrobků z přírodních materiálů, folklorní soubor, divadlo, prodej dárků od řezbáře, včelaře nebo keramika v historickém vesnickém obchůdku. Zvyky přelomu 19. a 20. století. Tradiční vánoční akce s řemeslným jarmarkem.

Středa 14. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – Česko zpívá koledy. Od 18 do 20 hodin.

Středa 14. – neděle 18. prosince: státní zámek Ploskovice – Vánoční výstava ve vestibulu zámku.

Pátek 16. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční.

Pátek 16. prosince: státní zámek Benešov nad Ploučnicí – Advent s Medvídkem. Vánoční dílničky pro děti od 17 do 19 hodin, vstupné 30 Kč.

Víkend 17.–18. prosince: státní zámek Ploskovice – Zámecké interiéry a Vánoce. Oživené kostýmované prohlídky; rezervace je nutná.

Pondělí 19. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – Gospelový koncert.

Středa 21. prosince: státní zámek Ploskovice – Koncert komorního sboru Cantica Bohemica. Začátek v 18 hodin.

Sobota 24. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – Vánoční odpoledne v kostele. Oživení vánočních tradic. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet lití olova, rozkrajování jablíček, pouštění lodiček ze skořápek oříšků. Domů si můžete odnést betlémské světlo, které každoročně rozdávají členové skautského oddílu Most. Vánoční atmosféru naladí i poslech kapely Zdar.

Sobota 24. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – Půlnoční mše. Začátek ve 22 hodin.

 

Liberecký kraj

Sobota 26. listopadu – pátek 6. ledna: státní zámek Sychrov – Vánoční prohlídky. Prohlídky zámku: stromečky, cukroví, betlémy a také dárky, které nacházely děti Rohanů pod stromečkem.

Sobota 26. listopadu – pátek 6. ledna: státní zámek Sychrov – Vánoční prohlídky. Vánoční prohlídky zámku: stromečky, cukroví, betlémy a také dárky, které nacházely děti Rohanů pod stromečkem.

Sobota 3. prosince: státní hrad Grabštejn – Vánoce na Grabštejně. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. Zážitek z prohlídky pak umocní adventní melodie skupiny Řemdih a nádvoří a interiéry oživí šermíři ze skupiny Bibus Spiritus. Vánoční atmosféru podpoří stánky s vánočním cukrovím, dárečky a suvenýry. První prohlídka vychází v 9.20, další každých dvacet minut. Rezervace není nutná. Součástí programu bude i odpolední provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Luďka Veleho a pěveckého sboru Janáček v 15 hodin. Vstupné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč, věž 70 Kč.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Lemberk – Vánoce na zámku aneb Přijde i Mikuláš. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídka s průvodcem v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. V neděli 4. prosince si připravte básničku, přijde i Mikuláš, čert a anděl.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Zákupy – Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Vstupné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.

Neděle 4. prosince, víkend 10.–11. prosince: státní hrad Grabštejn – Adventní prohlídky. Slavnostně vyzdobené interiéry a připomínka tradic. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto dorazte teple oblečeni..

Víkend 10.–11. prosince: státní zámek Lemberk – Vánoce na zámku. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídka s průvodcem v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin.

Víkend 10.–11. prosince: státní zámek Zákupy – Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Vstupné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.

Víkend 10.–11. prosince: státní zámek Frýdlant – Vánoční prohlídky. Vánoční prohlídky reprezentačních prostor zámku, kde uvidíte stromečky, betlémy a také navštívíte kuchyň, v níž se bude péct cukroví.

Sobota 17. prosince: státní zámek Zákupy – Adventní koncert spojený s krátkou večerní procházkou vybranými interiéry zámku. Vystoupí Jaroslava Filipová-Kynclová (klavír) a Renata Fraisová (zpěv).

Víkend 17.–18. prosince: státní hrad Grabštejn – Adventní prohlídky. Slavnostně vyzdobené interiéry a připomínka tradic. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto dorazte teple oblečeni.

Víkend 17.–18. prosince: státní zámek Zákupy – Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Vstupné 70 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.

 

Královéhradecký kraj

Sobota 26. listopadu – neděle 11. prosince: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoce na Hrádku u Nechanic. Prohlídky vánočně vyzdobené zámecké expozice s průvodcem. Kuchařky uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale před kaplí prodej adventních věnců a svícnů. Při prohlídce vánočně vyzdobených zámeckých interiérů se návštěvníci seznámí s historií Vánoc, zvyky a tradicemi. O víkendech bude otevřeno od 9 do 16 hodin, ve dnech 28. 11.–2. 12. a 5.–9. 12. pouze pro předem ohlášené skupiny. Rezervace vstupenek na tel. +240 495 441 244 nebo +420 602 185 55.

Pondělí 28. listopadu – čtvrtek 1. prosince: státní zámek Náchod – Advent pro mateřské a základní školy a jiné objednané skupiny. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku od 8 do 13 hodin. Vstupné 50 Kč pro základní školy, 30 Kč pro mateřské školy. Nutná rezervace na tel. +240 495 441 244 nebo +420 602 185 55, případně na e-mailu prokopova.lucie@npu.cz.

Čtvrtek 1. – neděle 4. prosince: státní zámek Ratibořice – Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích a advent v Babiččině údolí. Při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů vás seznámíme s průběhem vánočních svátků na bývalém náchodském panství ve 2. polovině 19. století. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí vás obdobím adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu se bude konat malý adventní trh, kde můžete zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do štědrovečerně vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle. Otevřeno od 9 do 16 hodin, ve čtvrtek a v pátek pouze pro předem rezervované a objednané prohlídky. Doporučujeme rezervaci i na sobotu a neděli (na telefonním čísle +420 491 452 123 –pouze v pracovních dnech od 7 do 14 hodin).

Sobota 3. prosince: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoční koncert. Vánoční koncert ve Zlatém sále. Začátky v 18.30 a 20 hodin. Na harfu zahraje Kateřina Ševčíková. Cena 150 Kč, snížené vstupné 100 Kč. Vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244 a vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu.

Sobota 10. prosince: státní zámek Hrádek u Nechanic – Vánoční koncert. Vánoční koncert ve Zlatém sále. Začátky v 18.30 a 20 hodin. Klasické dechové trio doprovodí herec Jaroslav Plesl. Cena 150 Kč, snížené vstupné 100 Kč. Vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244 a vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu.

Sobota 10. prosince: státní zámek Ratibořice – Vánoční koncert. Účinkuje pěvecké sdružení Campanula z Jihlavy se sbormistrem Pavlem Jirákem. V programu vánočního koncertu zazní oblíbená i méně známá díla českých a evropských skladatelů ze 17. až 19. století. Začátek v 17 hodin. Jednotné vstupné 100 Kč, vstupenky jsou v předprodeji v Regionálním informačním centru v České Skalici.

Sobota 17. prosince: Hospital Kuks – Jakub Jan Ryba, Česká mše vánoční Hej mistře. Vánoční koncert v kostele Nejsvětější Trojice v 17 hodin.

 

Pardubický kraj

Sobota 3. – neděle 11. prosince: soubor lidových staveb Vysočina – Vánoce na Veselém Kopci. Výstava ve všech objektech přibližující lidové zvyky, dárky, ozdoby, pečivo. Každý den ukázky výroby vánočních předmětů. O víkendech kulturní program. Otevřeno od 9 do 16 hodin.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Litomyšl – Vyrobeno s láskou: Handmade Christmas. Pokud máte každoroční problém s vánočními dárky, zkuste je letos vyrobit sami. Výtvarníci vás uvítají vždy od 10 do 16 hodin v renesančních sálech v přízemí litomyšlského zámku. Akce je bezbariérově přístupná. Připravena je také Ježíškova dílna pro děti a na zahřátí originální zámecký punč podle historického receptu. Vstup zdarma, jen výroba dětských dárků v Ježíškově dílně je zpoplatněna. Návštěvníci se mohou těšit také na mikulášské Sklepení v moci pekelné. V neděli 4. prosince bude připraven malý adventní jarmark v předzámčí a v další části zámeckého sklepení výstava skleněných vánočních ozdob.

Sobota 10. prosince: státní zámek Slatiňany – Vánoční jarmark. Město Slatiňany a státní zámek Slatiňany i letos připravily vánoční jarmark na nádvoří a v kuchyni slatiňanského zámku. Velký vánoční strom na nádvoří, možnost nákupu vánočních dárků, sladkých i slaných dobrot, několik hudebních vystoupení i prohlídka vánočně vyzdobených zámeckých pokojů.

Sobota 10. prosince: státní zámek Slatiňany – Kouzlo vánočního zámku ve Slatiňanech. Mimořádné zimní prohlídky zámku od 10 do 16 hodin. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé. Vstupné 70 Kč.

Neděle 11. prosince: soubor lidových staveb Vysočina – Předvánoční jarmark na Veselém Kopci. Prodej výrobků lidových výrobců od 9 do 15 hodin.

Úterý 13. prosince – neděle 8. ledna: Betlém v Hlinsku – Betlém vánoční. Výstava ve všech roubených objektech, lidové betlémy, unikátní mechanický betlém Rudolfa Frinty.

Víkend 17.–18. prosince: státní zámek Slatiňany – Kouzlo vánočního zámku ve Slatiňanech. Mimořádné zimní prohlídky od 10 do 16 hodin. Vstupné 70 Kč.

Čtvrtek 22. – pondělí 26. prosince: státní zámek Slatiňany – Kouzlo vánočního zámku ve Slatiňanech. Mimořádné zimní prohlídky od 10 do 16 hodin. Vstupné 70 Kč.

 

Olomoucký kraj

Sobota 3. prosince: státní zámek Velké Losiny – Mikulášské dílničky a výstava betlémů. Návštěvníkům se poprvé otevřou dveře rekonstruovaného objektu zámeckého letohrádku. Na děti čekají tvořivé dílničky, v nichž si mohou vyrobit a odnést vánoční dekoraci. Pro dospělé bude připraven hřejivý mok.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Jánský Vrch – Vánoce na zámku. Prohlídky svátečně vyzdobených zámeckých interiérů doplněné o povídání o vánočních zvycích a tradicích. V zámecké kuchyni bude připravena ochutnávka vánočních pokrmů a v koncertním sále zazní adventní minikoncert.

Sobota 3. prosince, sobota 10. prosince a sobota 17. prosince: státní hrad Šternberk – Prohlídky vánočního hradu. Svátečně vyzdobené interiéry hradu a vánoční zvyky a tradice, jak probíhaly v minulosti.

Sobota 10. prosince, sobota 17. prosince, úterý 27. – sobota 31. prosince: státní zámek Velké Losiny – Výstava betlémů. Výstava v zámeckém letohrádku.

Sobota 24. prosince: státní hrad Bouzov – Bouzovské nadělování. Speciální prohlídka hradu s nadílkou v rytířském sále. Můžete si přivézt dárečky a pod hradním stromečkem si je nadělit. Prohlídka je pouze na telefonickou rezervaci.

Jihomoravský kraj

Sobota 26. listopadu – sobota 31. prosince: státní zámek Lysice – Andělé na zámku. Výstava různě ztvárněných andělů.

Pátek 2. – pondělí 19. prosince: vila Stiassni v Brně – Ivan Ruller, architekt. Výstava věnovaná životu a dílu významného brněnského architekta a pedagoga, laureáta Ceny města Brna za celoživotní architektonické dílo. Při příležitosti 90. narozenin autora výstava mapuje jeho nejvýznamnější stavby, z nichž některé byly prohlášeny kulturními památkami.

Pondělí 19. prosince: státní zámek Vranov nad Dyjí – Adventní koncert. Tradiční gospely a spirituály v podání Ireny Budweisserové.

 

Kraj Vysočina

Neděle 4. prosince: státní zámek Náměšť nad Oslavou – Zámecký adventní koncert. Ensemble Inegal zahraje soubor skladeb Loutna česká od Adama Michny z Otradovic.

Víkend 10.–11. prosince: státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou – Vánoce na zámku. Tradiční předvánoční akce spojená s kulturním programem, řemeslnickými trhy a výstavou na téma Vánoce a květina.

Víkend 17.–18. prosince: státní zámek Telč – Živý betlém s folklorním souborem. Sobota od 18 a 19 hodin, neděle od 14 a 15 hodin.

 

 

Z materiálů Národního památkového ústavu

 

-red-

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012