PROHLÁŠENÍ KONZULTATIVNÍ RADY STÁLÉ KOMISE SENÁTU PČR PRO KRAJANY ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ

Ve dnech 19. – 20. 9. 2016 se v Praze v Senátu konala konference s názvem „ Diaspora jako partner mateřského státu“, kterou uspořádala Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí ve spolupráci s Českou školou bez hranic z.s., Akademií věd ČR a Ministerstvem zahraničních věcí ČR.
Během prvního dne vystoupili zástupci z 10 ministerstev ČR, Úřadu vlády ČR, AV ČR a diskuze byla zaměřena na meziresortní kompetenci a péči směrem k diaspoře žijící v zahraničí.
Druhý konferenční den se věnoval příkladům z praxe a zkušenostem z jiných zemí a byl obohacen o vlastní zkušenosti Čechů žijících v zahraničí.
Konference došla k závěrům, že chybí koordinace všech činnosti směrem k diaspoře, které by bylo dobré propojit.
Je potřeba na toto téma jednat s Vládou ČR, aby pověřila Ministerstvo zahraničních věcí ČR koordinací ministerstev v oblasti vztahu státu a diaspory prostřednictvím posíleného pracoviště zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti.
Za vhodné je také určit na každém ministerstvu jednoho pracovníka, který by zastupoval a koordinoval práci ministerstva s pracovištěm zmocněnce pro krajany žijící v zahraničí.
Po konferenci se konala mimořádná schůze členů Konzultativní rady při Stálé komisi Senátu pro krajany žijící v zahraničí. Přítomní se rozhodli pro vydání třech bodů, které považují za klíčové, týkající se současného stavu tzv. krajanské politiky. Členové KR pocházejí z České republiky a také z různých koutů světa. Reprezentují jak názory místních, tak také názory české diaspory žijící v zahraničí.
BOD 1
KR poznamenává, že po dobu 26 let stále chybí oficiální politické vyjádření vlády ČR a dalších vrcholných orgánů k místu, jaké zaujímají Češi žijící v zahraničí v zájmech České republiky. Je na politické reprezentaci, aby posílila vazby mezi Čechy žijícími v zahraničí a Českou republikou.
BOD 2
* KR podporuje pro posílení vztahů mezi zahraničními Čechy a mateřskou zemí co nejrychlejší rozšíření a posílení pracoviště zmocněnce pro krajanské záležitosti při Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Pracoviště by mělo mapovat a koordinovat vše, co souvisí s krajany, včetně vytvoření snadnější možnosti se účastnit všech voleb z ciziny, krajanské kulturní akce, návrat a investiční možnosti krajanů do ČR.
* KR žádá zavedení jednoduchých korespondenčních voleb pro všechny občany ČR žijící v cizině. Za hlavní považujeme narovnání volebního práva pro všechny; pro ty doma i pro ty venku.
BOD 3
KR si váží trvalé snahy Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí o posílení krajanských vztahů. KR znepokojuje opakované odmítání iniciativ Senátu Poslaneckou sněmovnou, především v oblasti volebního práva. KR je přesvědčena, že pro změny je nezbytné zapojit větší množství zainteresovaných a významných osob včetně Čechů a krajanských spolků v cizině.
KR si v této souvislosti uvědomuje svou klíčovou roli a hodlá důrazně podpořit veškeré aktivity, které mohou vést ke splnění společného cíle.
Za Konzultativní radu
MUDr. Martin Jan Stránský v.r.
(Foto: nová předsedkyně společné organizace krajanských spolků Eliška Hašková Coolidge)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad