Svatomartinská husa

-red- 11 2016 Ostatní česky

 

 

Dobře propečená svatomartinská husa patří v den sv. Martina na pekáč.

Tam se prý dostala husa za trest. Legenda praví, že se husám stalo osudné jejich kejhání při bohoslužbě. Rušily prý slovo boží natolik, že je za to stihnul trest a musely na pekáč.

Existuje ještě druhá legenda, která říká, že svatý Martin se před volbou biskupem rozhodl skrývat a ukryl se v husníku. Kejhavé husy ho svým křikem prozradily.

Upečená husička měla i svůj řád, jak se podělit o propečené maso. Nejnižší sluha dostával vždy křídla. Prý proto, aby při práci lítal jako čamrda. Vyšší sluha se těšil ze stehna, ale hospodářovi patřil celý zbytek husy v pekáči.

Věřilo se také, že kůže z husích nohou má zázračné léčivé účinky. Vložíme-li ji do střevíců pod chodidla, nebudou se nejméně celý rok potit. Kousek kůže mezi prsty se postará o to, aby se neobjevilo žádné kuří oko.

 

Svatomartinské víno

Ke svatomartinské tradici patří i košt mladého vína. Zvyk otevírání mladých vín pochází z doby císaře Josefa II., kdy se na svátek svatého Martina mohlo začít nalévat nové víno z podzimní sklizně. Tento den symbolizoval konec sklizně, završil zemědělský rok a oznámil začátek zimy.

 

Svatomartinské hody symbolizují příchod blížící se zimy již odedávna. K tomuto svátku neodmyslitelně patří svatomartinská husa.

Potěšte sebe i své blízké a upečte jim doma voňavou husu. Jak na to? Připravíme všechny potřebné suroviny – husu, sůl, kmín, vodu.

Husu před samotnou přípravou necháme alespoň den odležet v chladu. Doporučuje se husu před pečením pořádně protáhnout za nohy i křídla. Tím se maso uvolní od kůže a bude se lépe propékat. Husu si nejprve zevnitř i zvenčí osolíme a pokmínujeme (křídla zkrátíme o jeden článek). Poté ji vložíme do pekáče prsíčky dolů (když břišní dutinu vyložíme půlkami odjádřených jablek, bude pečínka ještě voňavější a šťáva ještě chutnější), podlijeme trochou vody a vložíme do silně rozehřáté trouby a po pár minutách zmírníme na 180-190 stupňů C. První část pečení je vhodné husu přiklopit, aby se spíše dusila. Po odkrytí ji za občasného podlévání (v půlce tohoto pečení husu obrátíme) a přelévání vypečenou šťávou pečeme doměkka a dokřupava. Když je husa hotová, vyjmeme jí (uchováváme teplou), z pekáče odebereme čisté husí sádlo, oškrábeme vypečenou šťávu, podlijeme troškou horké vody a povaříme. Posvícenskou husu podáváme s červeným zelím a houskovými knedlíky.

Přejeme dobrou chuť!

 

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012