ČESKÁ ŠKOLA BEZ HRANIC BRUSEL

BUBNOVALA PRO BUBNY
Dne 16. října roku 1941 vyjížděl z Prahy první transport židovských obyvatel protektorátu, jejichž osudem se měla stát „okamžitá likvidace“.
Cesta začínala na pražském nádraží Bubny. Město tragédii mlčky přihlíželo.
Pietní akce Bubnování pro Bubny usiluje o prolomení ticha, mlčení, o připomínku tragédií minulých a upozorňuje na opakující se přihlížení na tragédie současné.
Jejím organizátorem je Památník Šoa Praha, o.p.s., společnost Památník Šoa Praha, o.p.s., buduje PAMÁTNÍK TICHA, projekt revitalizace nádraží Bubny a jeho přeměnu v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška.
Hlavním motivem akce Bubnování pro Bubny je prolomení ticha – ticha znamenajícího rezignaci, pasivitu, strach, neúčast. Proto byl zvolen buben – hudební nástroj, jehož zvuk umí ticho prolomit.
Česká škola bez hranic Brusel byla hlavním organizátorem letošního bubnování v Belgii. Bubnovalo se 16. října 2016 v prostorech Pražského domu v Bruselu.
Sešli se všichni ti, kteří si chtěli připomenout 75. smutné výročí této tragické události, která je zároveň pomyslnou paralelou problémů minulých i současných.
Účastníci akce zhlédli i dojemně zpracovaný příběh Vůně koření z alba rodiny Rösslerových. Osud své židovské rodiny zpracoval Petr Rössler, který přežil koncentrační tábor v Osvětimi a později i pochod smrti. Album nám pro akci Bubnování pro Bubny v Bruselu zapůjčila kurátorka Kateřina Štinglová, projektová manažerka vzdělávacích a výstavních projektů z Památníku Ticha Bubny.
K letošnímu bubnování se připojili i členové krajanského spolku Beseda, který v rámci „podzimního dýchánku“ organizoval projekci dokumentárního filmu Nickyho rodina o záchraně československých dětí sirem Nicholasem Wintonem.
Věříme, že ticho, které jsme společně rozbili, se už nevrátí a nedovolí opakování událostí, které se nikdy neměly stát.
Všem, kteří podpořili realizaci Bubnování pro Bubny v Bruselu, děkujeme.
Dagmar Straková, Tereza Binderová, ČŠBH Brusel
-----------
Děkujeme za Český dialog ČŠBH Brusel, konkrétně paní Strakové, za zaslání této informace.
-----
„Na nádraží v pražských Bubnech si bubeníci nejen z Česka připomněli, že odsud bylo za války odvezeno do ghett v Lodži a Terezíně na 50 tisíc našich židovských spoluobčanů. Zchátralá nádražní budova by se měla do roku 2018 stát Památníkem Šoa.“
tato info vyšla v příspěvku Vendy Šebrlové Stalo se v říjnu 2016 dne 2.11.2016.
-red-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad