ČESKÁ ŠKOLA BEZ HRANIC BRUSEL

BUBNOVALA PRO BUBNY
Dne 16. října roku 1941 vyjížděl z Prahy první transport židovských obyvatel protektorátu, jejichž osudem se měla stát „okamžitá likvidace“.
Cesta začínala na pražském nádraží Bubny. Město tragédii mlčky přihlíželo.
Pietní akce Bubnování pro Bubny usiluje o prolomení ticha, mlčení, o připomínku tragédií minulých a upozorňuje na opakující se přihlížení na tragédie současné.
Jejím organizátorem je Památník Šoa Praha, o.p.s., společnost Památník Šoa Praha, o.p.s., buduje PAMÁTNÍK TICHA, projekt revitalizace nádraží Bubny a jeho přeměnu v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška.
Hlavním motivem akce Bubnování pro Bubny je prolomení ticha – ticha znamenajícího rezignaci, pasivitu, strach, neúčast. Proto byl zvolen buben – hudební nástroj, jehož zvuk umí ticho prolomit.
Česká škola bez hranic Brusel byla hlavním organizátorem letošního bubnování v Belgii. Bubnovalo se 16. října 2016 v prostorech Pražského domu v Bruselu.
Sešli se všichni ti, kteří si chtěli připomenout 75. smutné výročí této tragické události, která je zároveň pomyslnou paralelou problémů minulých i současných.
Účastníci akce zhlédli i dojemně zpracovaný příběh Vůně koření z alba rodiny Rösslerových. Osud své židovské rodiny zpracoval Petr Rössler, který přežil koncentrační tábor v Osvětimi a později i pochod smrti. Album nám pro akci Bubnování pro Bubny v Bruselu zapůjčila kurátorka Kateřina Štinglová, projektová manažerka vzdělávacích a výstavních projektů z Památníku Ticha Bubny.
K letošnímu bubnování se připojili i členové krajanského spolku Beseda, který v rámci „podzimního dýchánku“ organizoval projekci dokumentárního filmu Nickyho rodina o záchraně československých dětí sirem Nicholasem Wintonem.
Věříme, že ticho, které jsme společně rozbili, se už nevrátí a nedovolí opakování událostí, které se nikdy neměly stát.
Všem, kteří podpořili realizaci Bubnování pro Bubny v Bruselu, děkujeme.
Dagmar Straková, Tereza Binderová, ČŠBH Brusel
-----------
Děkujeme za Český dialog ČŠBH Brusel, konkrétně paní Strakové, za zaslání této informace.
-----
„Na nádraží v pražských Bubnech si bubeníci nejen z Česka připomněli, že odsud bylo za války odvezeno do ghett v Lodži a Terezíně na 50 tisíc našich židovských spoluobčanů. Zchátralá nádražní budova by se měla do roku 2018 stát Památníkem Šoa.“
tato info vyšla v příspěvku Vendy Šebrlové Stalo se v říjnu 2016 dne 2.11.2016.
-red-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad