Diktát Zdeňka Svěráka

-red- 11 2016 Naši ve světě česky

 

 

Kdo si chce vyzkoušet, jak je na tom s češtinou, má nyní šanci.

Ve Svěrákově diktátu lze udělat maximálně 28 chyb. Ohodnoťte se klasickou školní známkou - tedy výborně až nedostatečně.

 

Eva, Petra a Jan se rozhodl..., že si ...pestří dovolenou výletem na některý ... ...eských hradů. I když Karlštejn patří v čechách k nejznám...jším, krása jeho hradeb a věží každého turistu už zdál... překvapí. Smysl a poslání hradu byl... odedávna v...j...mečné. Proz...rav... ...tec vlasti ho určil pro ochranu ...íšských korunovačních klenotů a ce...ých listin v dobách válek. Dívky shodně zalitoval..., že vystavené klenoty jsou jen kopie, ale průvodce je uklidnil, že originál... vypadají navlas stejně. Nástě...é malb... v kostele ...anebevzetí ...anny Marie zasáhl... všechny návštěvníky svým r...zím středověkým rukopisem. Kdybyste hledal... bezesporu nebeský strop, stačí zaklonit hlavu. Když si naši přátelé dopřál... pohled ... věže do krajiny, byl nejvy...í čas poděkovat průvodci za poutav... výklad a moudrému císaři za to, že nám odkázal takov... skvost.

 

 

Převzato z australského krajanského časopisu Beseda 4/2016

Více na www.beseda.org.au

 

------------

Pokud se zajímáte o češtinu a pravopis – právě vám jsou určeny každoroční „Svěrákovy“ diktáty. Tyto diktáty připravuje známý český režisér, scénárista a herec Zdeněk Svěrák.

Na první školní den bývá na České televizi vysílán speciální pořad, který má pomoci žákům si procvičit češtinu. Je to ale i cesta, jak připomenout rodičům dobu, kdy i oni psali školní diktáty. Alespoň uvidí, jak na tom aktuálně jsou – a mohou se zlepšit. A pak své zkušenosti a vyvarování se chyb předat svým dítkům.

Jednotlivé diktáty rozhodně nepatří k těm nejlehčím – jsou středně obtížné. Tematikou většinou odkazují na místo, kde je celý pořad natáčen (zoologická zahrada, Karlštejn, les, …).

Celý diktát je přečtený a na televizních obrazovkách i ukázaný v psané podobě s vynechanými políčky pro doplnění správného písmenka. Po přečtení pravopisného diktátu samotným Zdeňkem Svěrákem následuje i vysvětlení jednotlivých pojmů a poukázání na problematické jevy.

 

-red-

 

(Foto: Zdeněk Svěrák, 2007)

 

 

---------------

Správné řešení

Rozhodli, zpestří, z, českých, nejznámějším, zdáli, byly, výjimečné, prozíravý, Otec, říšských, cenných, zalitovaly, originály, nástěnné, malby, Nanebevzetí, Panny, zasáhly, ryzím, hledali, dopřáli, z, nejvyšší, poutavý, takový

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012