Čsl. ústav zahraniční - rozhovor

Sochař Josef Vajce pochází podle svých slov z parádní Šumavy, města Klatov. Vyučil se kamenosochařem a dále pokračoval na střední umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti a AVU v ateliéru profesora Vincence Makovského, u něhož působil po studiích jako asistent. Z realizovaných děl vynikají: fontána pro Floru Olomouc, Tři kříže, Bedřich Smetana, Leoš Janáček v Roudnici nad Labem, Tycho de Brahe a Johannes Kepler v Praze, Jan Amos Komenský v Berlíně či Osudová v Tel-Avivu, T. G. Masaryk v Mexico City a T. G. Masaryk v Užhorodu. V současné době pracuje na památníku T. G. Masaryka pro Filologickou fakultu Státní univerzity v Sankt Petěrburgu.
Jaké byly vaše začátky?
Soudím, že v každém oboru se v počátcích objevují složitosti či komplikace, ať už charakteru obecného či introvertního. Jsou případy nebo situace, kdy zmiňované složitosti vedou až ke komičnostem. Nebývá tomu jinak ani v sochařině. Okolo roku 1968 jsem byl požádán, abych výtvarnou formou připomněl na kopci Ztracenec v Beskydech tři oběti 2. světové války. Můj názor byl poněkud odlišný od názoru představitelů obce. Po půlročním dialogu, mých drobných skicách a složitém vysvětlování došlo k souhlasu s realizací Tří křížů. Ona vzpomínaná komičnost vyvstala až po roce 1968, kdy krajský úřad navrhl odstranění mé plastiky. Šťastná náhoda družby měst Ostravy a Coventry, druhá šťastná náhoda, že představitelé Coventry dostali do rukou fotodokumentaci mého památníku na Ztracenci a třetí šťastná náhoda, že v Coventry je muzeum památníků 2. světové války, vedla delegaci z Coventry k žádosti o model tohoto památníku. Model památníku jsem muzeu města Coventry věnoval a mé Tři kříže zůstávají na původním místě.
Inklinujete spíše k figurální tvorbě?
Nejeví se mi dělení tvorby do takovýchto skupin vhodné. Hodnoty a kvality jsou jen jedny. Já se rád zabývám hmotou v prostoru, ať už je to objekt konkrétní či méně konkrétní. Vždy musí být vztah k danému prostoru.
Jak se dnes žije sochaři?
Normálně. S problémy i bez problémů, ale domnívám se, že sochařina je v každém případě nádherné a svaté povolání.
Pracujete raději s kamenem?
Mám za to, že úkol sám dává možnost použití materiálu. V podstatě všechny materiály v sochařině užívané mám rád a jsou krásné. Když potřebuji dosáhnout jiskření, vyzařování díla, nepoužiji kámen, ale bronz. Když potřebuji uzavřený tvar či sumaritu, použiji kámen. Myšlenka sama napoví, který z materiálů je pro její realizaci nejvhodnější.
Jak vnímáte osobnost T. G. Masaryka?
Můj úkol, vzato z jednoho pohledu, byl jednodušší a z druhé strany komplikovanější v tom smyslu, že já vnímám T. G. Masaryka s časovým odstupem, kdy jeho odkaz a dílo vykrystalizovalo a hodnoty tohoto odkazu jsou nezpochybnitelné. Stejně tak nejsem svazován příliš popisným vnímáním jeho osoby, jako sochaři tvořící v době za života T. G. Masaryka.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad