Místo oslav - nepřátelství

Venda Šebrlová 10 2016 Aktuality česky

 

 

Jan Brady a hra Zemana a spol. o jeho vyznamenání u příležitosti oslav vzniku našeho státu rozdělila národ. Tím nemyslím hospodskou skupinu IV. cenové kategorie, která bude stát za svým prezidentem v každé situaci. I kdyby si do státní vlajky utřel smrkanec...

 

Na počátku stálo tvrzení proti tvrzení: že Zeman vyznamená válečného hrdinu Jana Bradyho jen tehdy, když se jeho synovec ministr Herman nesetká s dalajlámou. Hermann neposlechl a Hrad ihned popřel, že by vůbec někdy uvažoval o tom vyznamenat starce, který přežil holocaust a celý život bojoval proti násilí. Popřel také, že by s J. Bradym jednal a proto starý pán s manželkou přijeli z Kanady do Prahy. Výsledkem byl výrazný bojkot oficiálních oslav na Hradě, kdy někteří ministři, členové vlády a osobnosti politiky i kultury slavili „jen“ na Staroměstském náměstí. Ještě večer 27. října se mluvčí Ovčáček odmítl vyjádřit k nejnovějším událostem (ten den se to opravdu vařilo na všech frontách!), protože má „příliš mnoho práce s přípravou oslav“ ve Vladislavském sále. A to už věděl, že neoficiální shromáždění chystá nejen „pražská kavárna“, ale také univerzity a Muzeum Medy Mládkové, České Budějovice, Plzeň, Praha 6...

 

Výsledkem Zemanova plivnutí na Jiřího Bradyho bylo znechucení valné části národa – tedy i politiků. „Klíč od obce pražské“ starému pánovi předala primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Předseda vlády Bohuslav Sobotka ho vyznamenal Medailí Karla Kramáře, v plné parádě v sídle vlády. Toto vyznamenání bylo poprvé uděleno v roce 2008 a získali je tenkrát naši vojáci v Afghánistánu. Za to, že umožnil naší republice vstup do NATO, je obdržel i Václav Havel.

 

Zeman ve svém nástupním projevu sliboval, že sjednotí národ. Což v jeho podání znamená, že poštve většinu národa proti svým přátelům. Sjednotil nás ve stylu „vrcholem kariéry je, když mentál nedá metál“ (jak zaznělo v pořadu Show Jana Krause). Jistě jste se dívali na pořad, kolem kterého byl na TV Prima tanec sv. Víta. Tím, že Kraus pozval se Zemanem nesouhlasící osobnosti (a že jich bylo!), lekla se Prima reakce Hradu. Takže oznámila, že pořad nedostala od agentury včas a vysílala proto reprízu. Když bylo dokázáno, že lže, chtěla Krause odvysílat alespoň bez úvodní akce. Jenže to už se na ni dívaly desetitisíce lidí na internetu a tak nakonec v předvečer oslav jsme Show J. K. viděli celou. Zatím nevím, jestli vedení TV dostalo od Ovčáčka kopýtkem do hlavy...

 

Co jsme slyšeli? Že: vyznamenání se udělují i za názory příbuzných, že Zeman už je starý pán a má právo na sebe upozorňovat (socioložka Šiklová!), prezident je ruský gubernátor, že máme přehlušit malost slušností (Třeštíková), Zeman je monstrum (Štěpánová)... Mluvili např. i Michal Horáček a Michael Žantovský, Dan Bárta... Diváci vítali nečekané hosty potleskem ve stoje a stejně tak jim děkovali.

 

Jan Brady dostal už vyznamenání od britské královny a německého prezidenta. Teď je u nás nejváženější a nejoslavovanější osobností a jak prohlásil, „Jen se to snažím přežít!... Zaplať Pán Bůh, že to možná někomu pomůže“.

 

Kdo dostal vyznamenání je na internetu i v každých novinách. Všude však není rada přítomného právníka Jana Rumla (po revoluci významného politika a mj. i ministra vnitra). Ten navrhnul, aby poslanci a senátoři odhlasovali, že (Miloš Zeman) není ze závažných důvodů - § 66 Ústavy- schopen vykonávat svou funkci. On že se sice odvolá, ale aspoň na chvíli od něj bude pokoj!

 

Ovčáček se už nechal slyšet, že pan prezident „jako gesto dobré vůle je připraven ocenit zásluhy Jana Bradyho při jiné vhodné příležitosti“. Kdo věří tomu, že by Jan Brady znovu přijel? Nikdo?! Tak to nás Zeman přece jen sjednotil!

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012