Hornické muzeum Příbram

-red- 10 2016 Aktuality česky

 

V Příbrami objevili dva nové minerály

 

Dvěma novými unikáty se může pochlubit Hornické muzeum Příbram. Mineralog příbramského muzea Pavel Škácha na odvalu historické uranové šachty č. 16 bývalého žilného uzlu Bytíz u Příbrami objevil v roce 2007 dva neznámé nerosty. Několikaleté pečlivé zkoumání a ověřování odborníky Národního muzea a Fyzikálního ústavu AV ČR odhalilo, že se skutečně jedná o dosud nepopsané nerosty, což letos potvrdila i Mezinárodní komise pro nové minerály v čele s univerzitním profesorem Ulfem Haleinem a devatenácti dalšími specialisty z celého světa. Nové minerály dostaly názvy příbramit a bytízit.

 

„Příbramit se veřejnosti poprvé představil při letošní tradiční červencové hornické Prokopské pouti, pro býtízit dokončujeme vitrínu v naší mineralogické expozici. Zájemci si ho budou moci prvně prohlédnout 28. října,“ slíbil ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Tato vzácná nová přírodnina obsahuje měď, antimon a selen.

 

Hornické muzeum Příbram je dle statistik dlouhodobě nejnavštěvovanějším muzeem Středočeského kraje, v rámci celé republiky je na 13. místě.

 

Více o muzeu na www.muzeum-pribram.cz

 

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012