Stalo se doma - květen

6 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. Noviny jsou plné fotografií rozezlených bolševiků, kteří na Letenské pláni vzpomínali na časy své moci. Národní umělkyně Jiřina Švorcová byla opět jejich hvězdou a spolu s nimi provolávala slávu Castrovi a Kubě. Náboženství bylo označeno za opium lidstva, vláda nazvána lumpy a zaprodanci, Evropská unie naší zhoubou. Heslo Ať žije mír a tvrzení, že Komunisti nelžou nám připomenulo bolševické časy.

3. V zákonu z roku 1930 se říká, že T. G. Masaryk se zasloužil o stát. Nyní přicházejí s podobným návrhem, týkajícím se Edvarda Beneše, sociální demokraté za podpory komunistů. O jeho poválečné politice se však dodnes vedou mezi historiky i laiky prudké spory.

5. Prezident Klaus v listě Süddeutsche Zeitung prohlásil, že americké jednotky a jejich vojenské základny by asi nebyly na našem území vítány. Zastává tak stejně hodnotící směr, jako čeští komunisté. Ti by už v tomto případě ztratili naději na návrat k moci definitivně.

6. Současná praxe, kdy ženy odcházejí do důchodu dříve než muži, začala být označována za diskriminační. Zatím se jim za každé dítě odpočítává rok od právního nároku na důchod. Část veřejnosti souhlasí, část to naopak považuje za znevážení času a péče, kterou žena (ve srovnání s mužem) dětem věnuje. Hádají se odborná veřejnost i politici.

7. Prezidentský zámek v Lánech se chystá na příjezd šéfa českých komunistů Miroslava Grebeníčka. Byl spolu s dalšími politickými špičkami pozván k jednání s Václavem Klausem. Právě hlasy komunistů pomohly po trapných prodlevách ke zvolení bývalého předsedy ODS do vytouženého křesla.

9. Premiér Vladimír Špidla apeloval na občany ČR, aby přišli k referendu o našem vstupu do EU. "Kdyby náhodou přišlo málo lidí, tak rozhodnou organizované menšiny" prohlásil se zřejmou narážkou na poslušnost členů KSČM.

12. Hlavní líčení s estébáckým vyšetřovatelem Aloisem Grebeničkem bylo opět odloženo. Předsedkyně senátu R. Veselá dostala faxem omluvu, že vyšetřovaný je opět (!) nemocen. Zprávy o jeho zdravotním stavu bude nyní zkoumat znalec z oboru lékařství. Grebeníčkovi se vždy přitíží, když má být konfrontován se svými skutky.

13. Extremistický politik a proslulý rasista Miroslav Sládek vypudil z radnice brněnské části Útěchov svého nadřízeného J. Sáňku a stal se starostou. Už ve volební kampani sliboval bezpečí a prosperitu, za což dostal od občanů 20 % hlasů. Sládek považuje starostování jen za první krok svého politického návratu.

14. Na opočenský zámek ve východních Čechách se vrací šlechtický rod Colloredo-Mansfeld. Jeho dědička Kristina vyhrála dlouhotrvající restituční spor o to, zda její otec kolaboroval s okupanty a přišel o české občanství. Nespokojený je naopak ministr kultury Pavel Dostál, který má strach "z prolomení Benešových dekretů".

15. Vladimír Železný byl s okamžitou platností odvolán z funkce ředitele soukromé televize Nova. Jeho odvolání souvisí s lety trvajícími spory se zahraničním partnerem a prohranou arbitráží se společností CME. Zatímco vláda prohlásila, že majitelé mají samozřejmě právo se tak rozhodnout, ODS to označila za další krok k ovládnutí mediální scény vládní koalicí. Klaus se netajil svými sympatiemi k Nově a po svém zvolení to byla právě ona, které poskytl svůj první prezidentský rozhovor.

16. Pokud vám leží na srdci stav našeho životního prostředí, noste si s sebou na nákupy vlastní tašky - to je jedna z rad ministerstva životního prostředí. Máme také pít z vratných lahví a kupovat zboží ve velkém balení, protože tak ušetříme spoustu materiálu na menší balení. Také máme používat recyklovaný papír (který se u nás vyskytuje jen výjimečně), prát bez fosfátů a nekupovat zboží na jedno použití. To jsou ovšem rady, kterými se rozvinuté země řídí už desetiletí.

17. Volební právo i pro nezletilé děti žádají poslanci křesťanské strany KDU-ČSL. Odůvodňují to tím, že rodiče na sebe berou trvalou odpovědnost a zajišťují budoucnost našeho národa. ČSSD považuje návrh za absurdní a unionisté jej zařadili do oblasti politického folklóru.

19. Spor o mladé muže, vykonávající náhradní vojenskou službu, propuká ve vládě. Ministr obrany chce povinnou vojenskou službu zrušit k 31. prosinci 2004, ministr práce a sociálních věcí potřebuje civilkáře jako pomocníky ve svém resortu. Teď; chce, aby nastoupilo všech 51 000 mužů, kteří mají o tuto službu zažádáno a čekají na umístění.

20. Češi chodí do práce hlavně proto, aby si vydělali peníze. Centrum pro výzkum veřejného mínění zjistilo, že polovině pracujících je jedno, jestli je jejich práce baví a jen třetina hledá zaměstnání, kde by uplatnila své vzdělání. Teprve ve chvíli, kdy jejich měsíční výdělek přesáhne 20 000, se lidé začnou zajímat, zda má jejich práce smysl a případně hledají něco jiného.

21. Ve věku nedožitých 77 let zemřel v Praze operní pěvec Ivo Žídek, jedna z největších hvězd naší poválečné hudební scény. V Národním divadle začínal jako jednadvacetiletý v roce 1947 rolí Jeníka v Prodané nevěstě a stejně oslavil i padesátiny. Po revoluci v listopadu 1989 byl Ivo Žídek dva roky ředitelem Zlaté kapličky.

22. Václav Havel se stal čestným občanem Prahy. Dekret dostal od primátora Pavla Béma, který ve svém projevu označil bývalého prezidenta za součást genia loci tohoto města. Václav Havel se v mládí živil mj. i jako průvodce turistů po Karlově mostě.

23. V Brně bylo pro nedostatek důkazů zastaveno stíhání bývalého agenta StB Pavla Minaříka. Ten byl v sedmdesátých letech poslán do redakce vysílání Svobodné Evropy v Mnichově a chystal tam pumový útok. Výbušnina nakonec v budově explodovala, ale až v roce 1981, kdy už byl Minařík odklizen na studiích v Kyjevě. Státní zástupce se odvolal.

27. Stella Zázvorková odklepla aukci ve prospěch sbírky na pomník Voskovce a Wericha v Praze. Poznala je jako dvanáctiletá, kdy ji na představení Osvobozeného divadla vzal její bratr Zdeněk, známý barrandovský filmový architekt. Podle jejích slov byl Jiří Voskovec pokládán za velice krásného muže, zatímco Jan Werich měl neuvěřitelné charisma. Jeho hlas rozechvěl mnohé ženské srdce - ale Stellino ne, protože ve většině případů si prý z ní dělal legraci a ona se pak vztekala.

28. Z Alžírska, které bylo zničeno katastrofálním zemětřesením, se vrátil český tým záchranářů: tři psovodi, lékař a osm hasičů. Podařilo se jim vyprostit osm pohřešovaných lidí, ale žádný už nebyl na živu. Záchranáři z mnoha zemí se na severu Afriky potýkali nejen s ruinami a vedrem, ale také s vypjatými reakcemi místních obyvatel.

29. Putování prezidentského páru po českých a moravských městech narušil incident v Poličce. Tři Klausovi odpůrci s transparenty byli napadeni Klausovými příznivci a pak, když se dovolali policie, tak údajně i jimi. Policie tvrdí opak - že jeden z napadených mužů je ohrožoval zbytkem transparentu.

30. Včera oznámil rezignaci ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Své rozhodnutí po několika hodinách změnil a vrátil se k němu poté, co se ozval prezident Klaus, že on má do toho taky co mluvit. Tvrdík nesouhlasil s omezením financí na chystanou reformu armády, kterou zahájil před dvěma lety. Na druhé straně vyjádřil pochopení pro vládu, která musí veřejné finance reformovat, což je pro společnost důležitější, než jeho názor.

31. Vicepremiér Petr Mareš stojí v čele skupiny, která má řešit rostoucí příliv slovenských Romů. Neoficiálně se mluví o dvaceti tisících lidí, kteří se nelegálně nastěhovali ke svým českým příbuzným. Slováci odcházejí především z finančních důvodů, protože doma už nedostávají sociální podporu podle počtu dětí, ale fixní částku pro celou rodinu. U nás by v případě udělení azylu (což se ovšem zatím žádnému slovenskému občanovi nepovedlo) měli peněz minimálně dvojnásobek.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012