Ďáblova pečeť

Petere Tremayne
Pokud vás zajímá irská společnost 7. století, vybrali jste si dobře! Pokud rádi čtete detektivky, vybrali jste si dobře! Budete bloudit spolu s právničkou sestrou Fidelmou a jejím mužem Eadulfem okolnostmi kolem vraždy klerika a ptát se, jak souvisí s očekávaným příjezdem anglosaských duchovních. A jaký vliv má na současné dění pronikání křesťanství, prezentované Římem?
P. Tremayne je narozen v Anglii (1943) a studoval Kelty a jejich kulturu. Protože v dnešní Velké Británii se za staletí smíchaly rodinné tradice i oficiální dějiny, mají jeho odborné práce témat na mnoho desetiletí. Aby si odpočinul, začal psát navíc i romány a detektivky. A sestra Fidelma zná staré irské právo, které je stejně jako to současné svazováno klanovými zvyklostmi a vzájemnou nedůvěrou. A co víc - také nevypočitatelnou záští.
„Anglové a Sasové tvoří dohromady jedenáct království a jejich vládci spolu často válčí. Upřímně pochybuji, že se jednou dočkáme doby, kdy budou žít všichni ve shodě. V současné době se ani tak nebojuje kvůli tomu, aby se všechno království sjednotila – teď je hlavní spor o to, kdo si bude moct osobovat titul přemožitele a vládce Britů,“ vysvětluje králi Colgú jeho rádce Eadulf. Na královském dvoře začíná v té době, zvané „zlatý věk vzdělanosti v Irsku“, řetěz násilí.
(Pokud vás napadá, že spor Irů a „Anglů“ o území a vládu je historií, mýlíte se. Trvá i teď.) Když se při četbě prvních stránek vyrovnáte se (z počátku složitými) tituly a jmény, zakousnete se do dávného a složitého detektivního příběhu dychtivě jako dítě do čokolády. Stejně tak činí i čtenáři překladů Treymanových „historických detektivek“ do pětadvaceti jazyků (včetně japonštiny).
Vydalo nakl. Vyšehrad
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad