Rozhovor s fotografem Františkem Dostálem

„Každý okamžik se ihned proměňuje v minulost,“ říká fotograf František
Františka Dostála, známého a uznávaného českého fotografa, znám díky jeho snímkům spoustu let, ale osobně jsem se potkali až před dvěma lety v galerii Portheimka na Smíchově. Za tu dobu jsme si vyměnili pár knížek, občas si příjemně popovídali nejenom o světě za objektivem. Naposledy jsme se setkali v kavárničce prodejny Luxoru na Václavském náměstí v Praze 6. září letošního roku.
Na Sedlčansku u Husovy kazatelny jste fotografoval i krásné a zajímavé ženy. Může mít určité prostředí svou neopakovatelnou atmosféru, byť je to jen pár balvanů poházených po loukách a lesích?
Citlivý člověk, pro něhož srdeční vztah k oblíbeným místům bývá spojený s jeho osobními zážitky, tajemné a pověstmi opředené místo vždy přivolává a bezelstně mu opět nabízí jejich opětovné prožití. Vím, je to nadsázka, ale pověstí o nejkrásnějším viklanu u nás, který nese název Husova kazatelna, existuje povícero a uspěchanému člověku dneška nabízejí ohlížení se do historie naší země. Podle jedné z pověstí v čase svého pobytu Mistr Jan na blízkém hradu Zvěřinec měl zde kázat svoji víru. Já v prohlubni na vrcholu viklanu zase pořizoval dívčí akty. A balvany v okolí? I ty mají roztodivné názvy, i když v minulosti tento pozůstatek doby ledové na lukách a polích býval dříve všelijak likvidován.
Říká se, že dobrý umělec musí mít v sobě hodně talentu, úsilí i trochu toho pověstného štěstí? Na co jsem ještě zapomněl?
Já o tom vůbec nepřemýšlím, avšak zjišťuji, že fotografů je u nás víc než evidovaných občanů země. Pro fotografa je ze všeho nejdůležitější dar vidění. No a ten se přes přehršel příruček naučit nedá. S ním se totiž člověk už musí narodit. Tomu pověstnému štěstí se musí vždy vyjít v ústrety a nelitovat, že to někdy prostě nevyšlo. O tom všem je ale vlastně celý náš život.
V každé dobré fotografii je kus příběhu, zachyceného okamžiku, který se nikdy nevrátí. Je nějaké fotografické téma, k němuž byste se chtěl vrátit?
Každý zachycený okamžik se ihned proměňuje v minulost. Ano, skutečně dobrá fotografie nám nastavuje zrcadlo – Hele, člověče, to jsi ty! Do čeho se to oblékáš, proč se na ulici chováš tak nehezky a naopak žiješ namyšleností, jaké úžasné sídlo jsi postavil, aby ti ho obdivovali jiní? To je mimo mě. Já bych chtěl být mezi kamarády na břehu Sázavy a společně se s nimi smát. Pak existuje totiž šance, že vznikne fotografická zpráva o našem žití určená generaci budoucí.
Co považujete za letošní největší kulturní událost, jež vás nejvíce zasáhla?
Říká se, že vše souvisí se vším, ale my s tím nějak nepočítáme. Fotograf je navíc člověk, jenž by měl mnohé znát i mimo oblast svého koníčka či přímo profese. Přidržím se tedy proto raději svého koníčka, který mi pomohl seznámit se s mnoha zajímavými lidmi. Letošní výstava litevských fotografů v Praze, z nichž jsem měl možnost některé poznat osobně, byla vskutku velkým zážitkem právě díky humanistickému přístupu k zachycování vesnického života. Výpověď fotografií Litevců byla výmluvná a také důkazem o síle fotografické řeči ve světě přecpaném snadno zapomenutelnými reklamami. Zaujala mě i další fotografická expozice ve Špálově galerii v Praze, která byla dílem rovněž humanistického fotografa Karla Cudlína. Bohužel už pro mě skončily již od Bukovského věku časté návštěvy Pražského hradu. Kdo ale nezná běh dějin rodné země, proměňuje se v zapomenutelnou figurku.
Kam byste se ještě rád vypravil jako člověk a kam jako fotograf?
Člověk v čase svého žití navzdory pracovitosti a touze mnohé zvědět, toho zase tolik nestihne, a přesto žije svými malými radostmi. Dlouho jsem nemohl navštívit Paříž, město, kde se fotografie zrodila, až jednou… Čas popoběhl a tomuto městu na Seině patřily už tři mé knížky. Já neodděluji člověka od postavy fotografa. Ten totiž ze všeho nejvíce musí být vždy člověkem a lišit se od se tak od fotografa se studeným úsměvem.
Děkuji za rozhovor.
Vladimír Stibor září 2016
Foto: František Dostál, 6. září 2016 v Praze
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad